Ungdomsarbetsledarna blir youtubers – men framtidsvisionen är en kanal av och för ungdomar

korsholm.

Ungdomsarbetsledarna i församlingarna i Korsholm har sökt nya kanaler att nå och involvera ungdomarna. Men vad skulle innehållet vara och hur gör man Youtube-videor egentligen?

11.12.2020 kl. 14:19

– Vi har länge tänkt att vi borde vara på Youtube, säger Tommy Rannanpää, ungdomsarbetsledare i Korsholms svenska församling.

Det har alltid slutat med att de tänkt ”vi gör det nästa år”.

– Men nu måste plötsligt kyrkan och församlingarna vara online.

Den positiva sidoeffekten är att anställda fått lov att skaffa nya kunskaper om video och redigering.

Att hitta tiden för samarbetet mellan församlingarna är ändå inte helt lätt, konstaterar Robert Kronqvist, som leder ungdomsarbetet i Replot.

– Vi tänkte att nu måste vi sätta växeln i och börja med något. Sedan får vi utveckla och se vartåt det far, säger Tommy Rannanpää.

De lanserar nu Youtube-kanalen Lutherdome och tänker sig att den regelbundna produktionen ska ta fart efter nyår.

Slutvisionen är en kanal där de unga är med och påverkar och producerar framför och bakom kameran. Men de räknar med att det krävs en bra grund och marknadsföring för att väcka den sortens intresse.

Faktorer som grupptryck och pressen från skolarbetet påverkar vad de unga väljer att satsa sin tid på, har ungdomsarbetsledarna märkt. Det finns inte så stor efterfrågan efter mer program att fylla kvällarna med och sociala medier bidrar till att tillfredsställa en del av det sociala behoven.

– De behöver inte åka någonstans för att samlas. Vi är ännu inne i de här gamla vanorna, säger Rannanpää.

Just därför ville de skapa möjligheter att träffa på församlingen även på platser som Youtube.

Balans mellan kyrkan och livet

Till en början blir det alltså de äldre förmågorna som själva får producera innehåll. Då känns det som ett rimligt ställe att börja med göra något som man själv brinner för. För Robert Kronqvist ligger till exempel idrotten nära hjärtat – därför kommer det att bli en hel del fotboll i kanalens begynnelse.

– Jag tror att fotbollen och ”livet utanför planen” inte är så långt ifrån varandra, utan tvärtom.

Han har gjort intervjuer med spelare och tränare i lokala fotbollslag, och särskilt valt att lyfta damfotbollen. Vad är det som gör att spelarna kommer till träningen i ur och skur? Intervjuerna utforskar vinnarkultur, god laganda, jämlikhet, hur man bemöter varandra inom laget och utanför planen – teman som bottnar i djupare frågor om hur vi människor ska vara mot varandra och vad som är viktigt.

Tommy Rannanpää berättar att idén de skissat på är videor på tio till femton minuter som kombinerar klipp inom olika ämnesområden: sport, musik, tävlingar, med mera.

– Vi hoppas att ungdomarna hittar något som intresserar dem.

Målgruppen tänker de sig är i fjorton–femtonårsåldern och lite uppåt. En kontinuerlig utmaning blir att hitta den rätta balansen mellan det kyrkan vill säga och sådant som ungdomarna kan känna har koppling till deras liv och verklighet.

Konversationer med hjälpledare har visat att det är väldigt individuellt vilken slags innehåll de unga konsumerar på nätet. Medvetna om att de potentiellt konkurrerar med hundra miljoner andra videor söker ungdomsarbetsledarna det som kunde vara den egna lilla nischen. Kanske är det just den lokala kopplingen.

Emelie Wikblad



påven. Biskopen i Helsingfors katolska stift Teemu Sippo hoppas att påven och patriark Kirill kunde träffas i Finland. 16.7.2012 kl. 15:34

Johanna Norrdahl jobbar i Jordanien med humanitär hjälp. Men hennes hjärta är i Sideby. 14.7.2012 kl. 20:00

Kommuniteten Taizé har komponerat en sång på finska. 13.7.2012 kl. 17:02

Söndagens gudstjänst i Lönneberga kyrka i Småland fick ställas in på grund av översvämningen. 11.7.2012 kl. 15:35

Nokia Mission ry byter namn och kommer i framtiden att heta Missiomaailma ry. 11.7.2012 kl. 11:04

Begagnat men ändå värdefullt är temat för den bostad som församlingen i Hervanta inrett till bostadsmässan. 9.7.2012 kl. 15:11

Höstdagarna fick en lillasyster – urpremiär för Sommardagarna. Se bilder! 8.7.2012 kl. 16:58

festival. Kyrkpressen besöker Gullbrannafestivalen i Halmstad, Sverige. 6.7.2012 kl. 14:32

En fjärdedel av danskarna skulle besöka kyrkan oftare om de fick ägna sig åt mindfulness, yoga och healing i gudstjänsten. Men majoriteten säger nej tack. 6.7.2012 kl. 13:58

Kristna skapelsetroende behöver inte bli nervösa över upptäckten av Higgsbosonen, skriver tidningen Dagen. 5.7.2012 kl. 13:48

Den nya kapellet i Kampen i Helsingfors hade fler än 40000 besökare i juni. 5.7.2012 kl. 10:43

Kimitoöns svenska församling har öppnat en samtalstjänst för dem som mister jobbet när FN-Steel går i konkurs. 4.7.2012 kl. 13:56

Det är en högre form av mobbning av betrakta troende människor som något konstigt, menar biskop Antje Jackelén i Lund. 2.7.2012 kl. 10:47

sommar. Kyrkbåtsrodd är en populär utfärds- och motionsform. 30.6.2012 kl. 12:00

Diskussion, upplysning och dialog ska locka minoriteten att delta i demokratiseringen. 29.6.2012 kl. 11:14

STADSBO. Pamela Granskog känner sig som helsingforsare i Österbotten och som österbottning i Helsingfors. Om hon skulle få bestämma skulle alla åka på utbyte till andra regioner. 22.7.2021 kl. 06:00

KONFIRMANDLÄGER. Mi Lassila har 80–90 konfirmandläger bakom sig. För henne är konfirmandlägret en plats där man kan inse att man är älskad. 7.7.2021 kl. 08:00

RÄTTEGÅNG. Vasa hovrätt gör samma bedömning som Mellersta Österbottens tingsrätt och friar Martyrkyrkans vänners ordförande Johan Candelin samt den styrelsemedlem som stått åtalade för penninginsamlingsbrott. Den springande punkten i åtalet har handlat om huruvida Martyrkyrkans vänner i sin insamling riktat sig till en på förhand bestämd och avgränsad grupp för vilket det inte krävs insamlingstillstånd eller om man riktat sig till en bredare allmänhet, vilket hade krävt ett insamlingstillstånd. 2.7.2021 kl. 15:21

ledarskap. Vad är en ledares viktigaste egenskap? Gott självförtroende, säger Henrik ”Henka” Lindberg, som leder produktionsbolaget Parad. Han vill skapa en arbetskultur där det är tryggt att misslyckas. 
– Först då kan kreativiteten flöda. 27.6.2021 kl. 13:42

ÅLDRANDE. Författaren och psykoterapeuten Patricia Tudor-Sandahl har skrivit en ny bok, ”Mer levande med åren”, om modet att åldras och bli sams med det paradoxala och motsägelsefulla som ryms inom oss. 24.6.2021 kl. 00:00