Annika och Anders Ekström åtar sig att fixa det människor behöver en hjälpande hand med. Bland de återkommande kunderna finns även traktens församlingar.

Händer som hjälper

malax.

Drömmen om den egna firman blev verklighet. Nu har de samlat erfarenhet av att tvätta kyrkfönster, mura skorsten – och flytta åt en människa de aldrig träffat.

5.8.2020 kl. 09:19

– Att ha egen firma har alltid varit en dröm. Man har velat men inte riktigt vågat. Men så startade min bror en egen firma och man kan ju inte vara sämre än sina syskon, säger Anders Ekström glatt.

Anders och Annika Ekström bor i Malax och driver sedan sex år företaget En hjälpande hand.

Anders har en bakgrund som fastighetsskötare, medan Annika tidigare jobbade som barnträdgårdslärare. När firman fick in så mycket jobb att det krävde flera händer klev även hon in på heltid.

Från trädgårdsarbete till målning, från renovering till försäljning. Det kan vara ett stort projekt som en flytt, eller något smått som att byta gardiner.

– Vi hjälper till med det man behöver, i princip kan man ringa om vad som helst, säger Annika.

Är det ett jobb de inte kan göra själva ser de ändå till att det blir utfört; behövs det grävmaskin hyr de in en grävmaskinsförare.

– Ett av de jobben jag kommer ihåg bäst var när Anders skickade upp mig på ett tak för att mura en skorsten. Men med handledning gick det ju bra: uppdragsgivaren var nöjd och skorstenen står kvar.

De drar nytta av sina olika styrkor.

– Bara det surrar och låter så brukar jag kunna sköta det, ler Anders.

– Jag får honom med och tvätta fönster – bara han får ha en fönstertvättmaskin, säger Annika.

Coronatiden medförde uppdrag som de aldrig förr fått. De fick ett samtal om en äldre kvinna fått plats på serviceboende – problemet var att hennes anhöriga bodde i Sverige. Med instruktioner från dottern fick de packa ihop, städa och föra saker till förvaring – utan att ens träffa personen de flyttade åt, på grund av smittorisken.

– Det var ett annorlunda uppdrag.

Vikarierar kyrkvaktmästare

Till firmans återkommande kunder hör flera av traktens församlingar – till exempel har Anders och Annika Ekström kunnat hoppa in och sköta kyrkvaktmästarens uppgifter.

– De har tyckt att det fungerat bra, att det funnits någon som med kort varsel kunnat komma och hjälpa till, säger Anders.

De har kunnat sköta veckostädning, tvätta kyrkfönster – det kan vara svårt att hitta talkojobbare som vill stå i en skylift eller på en ställning för att tvätta fönster – och nu bygger de en vägg.

– Här i Malax har jag hoppat in i dagklubben, när de vet att det är för lite personal så ringer de och kollar: Har du några timmar? berättar Annika.

Hon konstaterar att de känner sig lika hemma i församlingarna som i andra sammanhang där de utför sitt jobb.

Församlingslivet är bekant för dem, kontakten till kyrkan har funnits sedan barndomen. Ekströms är med i pingstförsamlingen i Petalax.

– Vi har bott på en del olika ställen och det som är roligt är att när man går i kyrkan så har man väldigt lätt att hitta nya vänner. Vi har något gemensamt, alla som är i kyrkan, säger Anders.

Jag fick tipset att fråga er om handdockor ...

– Aj just det, skrattar Annika.

– Det var för kanske 20 årsedan som vi köpte två fåglar, handdockor. Vi började leka med dem och har använt dem lite i barnarbetet och söndagsskolan.

Fåglarna dyker upp i olika sammanhang, de är till exempel inbokade för medverkan i julandakterna i lokal-tv.

– Nu på skolavslutningen var det ju ingen kyrka, så då var de istället med och önskade glad sommar över internet till alla kommunens barn, berättar Annika. Det som är bra med fåglarna är att de vågar säga sånt som vi människor inte alltid vågar säga.

Sommaren har betytt bråda tider för hjälpande händer. På grund av osäkerheten kring corona har Ekströms inte kunnat ta hjälp av sommarjobbare som de vanligtvis gjort.

– Vi har försökt klara oss själva den här sommaren, men det har inneburit mycket jobb, säger Anders.

Emelie Wikblad



Samhälle. Att stöda de lokala aktörerna i medborgarsamhället är den centrala metoden för att stöda stabilitet och utvecklingen av demokrati. 28.9.2009 kl. 00:00

Teologi. Svenska kyrkan väntas ta beslut om samkönat äktenskap nästa månad. Frågan debatterades på bokmässan i Göteborg. 27.9.2009 kl. 00:00

Världen. När kyrkovalen i Norge förlades till samma dag som stortingsvalet ökade antalet röstande. Tjugofem procent av de invalda är under trettio år. 26.9.2009 kl. 00:00

Kyrka. Lovisa svenska, Pernå och Liljendal församlingar går med i den nybildade kyrkliga samfälligheten i Lovisa. Lappträsk svenska församling blir utanför. 25.9.2009 kl. 00:00

Människa. Fula ord är inte det man i första hand kopplar ihop med pedagogen och kåsören Anna Lena Bengelsdorff. 24.9.2009 kl. 00:00

Kyrka. Centerpartiet och moderaterna backade i det svenska kyrkovalet. Opolitiska Frimodig kyrka gick framåt.   24.9.2009 kl. 00:00

Stig Kankkonen. På tavlan vid Forums hissar står att de börjar fungera klockan 07.00. Men det gör de inte. Fungera börjar de klockan 07.02 eller 07.03. 24.9.2009 kl. 00:00

Ledare. Det finns inte endast ett sätt att utöva biskopsämbetet. Det finns många. 24.9.2009 kl. 00:00

Samhälle. Mer nästankärlek ger ett bättre samhälle, sade finansminister Jyrki Katainen på kyrkans diakoniarbetardagar. 23.9.2009 kl. 00:00

Kyrka. Barn har varit välkomna till nattvarden i trettio år. 22.9.2009 kl. 00:00

Adminnews. Trots besked om avstängning väljer bloggskribenten Monika Pensar-Granroth att fortsätta att publicera sig och att göra det under annat namn än det som hon tidigare använt. Med de resurser som står till vårt förfogande kan redaktionen ingenting annat göra än överlämna bedömningen av sådant handlande till övriga skribenter och läsare. Det är ju sist och slutligen ni som avgör vad som kan och vad som inte kan accepteras. Våra praktiska möjligheter att ta itu med problemet tar slut den stund någon väljer att helt nonchalera regler och beslut. Chefredaktör Stig Kankkonen & redaktionen 22.9.2009 kl. 00:00

Kyrka. Det var riktig bröllopsyra i Vanda då 92 par vigdes natten till lördag i St Lars kyrka.   21.9.2009 kl. 00:00

Människa. Bloggare Pontus J Back ber om förlåtelse för de texter som gått över gränsen för det lämpliga på en kristen bloggportal. Kyrkpressen.fi välkomnar nu Back tillbaka som bloggare. 21.9.2009 kl. 00:00

Kyrka. Cirka 30 000 finländska barn går i dag i söndagsskola.  20.9.2009 kl. 00:00

Samhälle. Finska Missionssällskapets utjämningskampanj tar avstamp i lika mycket solljus för alla människor.   19.9.2009 kl. 00:00

jourhavande präst. I sommar har prästerna jour på begravningsplatserna i huvudstadsregionen och hoppas på att få samtala med besökare och anställda om livet, döden och allt som ryms däremellan. 27.6.2019 kl. 00:01

kaplansval. Johanna Björkholm-Kallio har valts till kaplan i Jakobstads svenska församling bland tre sökande. Församlingsrådet valde henne i går kväll med rösterna 7 mot 6 för Jan-Gustav Björk. 20.6.2019 kl. 10:06

äktenskapsfrågan. Norra Finlands förvaltningsdomstol har omkullkastat Uleåborgs domkapitels beslut – det att domkapitlet gav en skriftlig varning till pastor Árpád Kovács för att han vigt ett par av samma kön. Domkapitlet ansåg att Kovács handlat mot sina prästlöften, domstolen var av annan åsikt. 17.6.2019 kl. 18:09

nytt från domkapitlet. Domkapitlet i Borgå stift hade möte på torsdagen. Bland annat fastställdes resultatet i valet av Berndt Berg till prästassessor. Och bland många ärenden i en diger lista granskades också de sökande till kaplanstjänsten i Vanda svenska församling. 14.6.2019 kl. 12:40

barndom. När Nils Torvalds var fyra år insåg han att han måste försvara sig själv, ingen annan tar hand om honom. 13.6.2019 kl. 14:04