Även denna sommar blir det konfirmandläger på Lekholmen – fast med vissa begränsningar.

Det blir konfirmandläger på Lekholmen i sommar

konfirmandläger.

I början av juni öppnar Lekholmen – men bara för konfirmandlägren. På grund av restriktionerna blir det inga besöksdagar och ingen öppen verksamhet.

18.5.2020 kl. 13:28

– Vi har bestämt oss för att prioritera konfirmandlägren eftersom kyrkans båda sakrament – dopet och nattvarden – är så nära förknippade med skriftskolan, säger Stefan Forsén, ledare för gemensamt församlingsarbete i Helsingfors.

Samfälligheten har fattat beslut att öppna lägergårdarna i Helsingfors den 10 juni, Lekholmen redan den 8 juni. Församlingarna fattar själva beslut om sin lägerverksamhet, och Forsén säger att församlingarna vill ordna läger så fort som möjligt.

Även om Lekholmen öppnar inom kort betyder det inte att sommarens konfirmandläger kommer att fungera likadant som vanligt.

– Det är lite som när man öppnade skolorna i mitten av maj, då handlade det inte heller om komma tillbaka till skolan så som den var tidigare.

Ida-Marie Skogvik, ungdomsledare i Petrus församling, säger att hon inte känner till att någon skulle ha avbokat sin plats på de läger hon kommer att jobba med i sommar.

– Vi ber föräldrarna ta kontakt med oss och berätta om det finns något de önskar att vi tar extra mycket i beaktande, säger hon.

I sommar ordnas antagligen inga barn- eller familjeläger på Lekholmen. Det är inte heller möjligt att besöka holmen om man inte är lägerdeltagare.

– Den öppna holmboverksamheten har varit väldigt viktig och populär. Vi skulle gärna hålla fast vid den, men det är inte möjligt av säkerhetsskäl, säger Forsén.

Kapaciteten på Lekholmen räcker inte heller till för fler än dem som är involverade i konfirmandlägren.

– Det handlar dels om hur tätt man kan bo och hur väl man kan förverkliga hygienföreskrifterna när det gäller antalet duschar och toaletter.

Bastubadande är inte tillåtet och de duschar som finns på holmen kommer att rengöras regelbundet.

– Lekholmen är ett svårstädat ställe och i sommar kommer vi att fästa särskild uppmärksamhet vid städningen.

Samfälligheten har anställt unga för sommarjobb som holmungdomsledare, men på grund av begränsningarna kommer de att få andra arbetsuppgifter.

– Arbetsbilden kommer att vara annorlunda. Dels kommer de att jobba med annan ungdoms-
verksamhet som vi kan ha under sommaren, men av allt att döma kommer också diakonisektorn att behöva arbetskraft inom ramen för Helsingfors-hjälpen.

– Det är väldigt viktigt att på alla sätt stöda de ungdomar som nu funderar över hur deras skriba kommer att bli. Det är en unik händelse i deras liv och vi gör vårt bästa för att kunna erbjuda fullgoda möjligheter.

Följ med www.helsingforsforsamlingar.fi för den senaste informationen gällande lägren.

Erika Rönngård



Vid graven i trädgården. 29.3.2013 kl. 18:00

I korsets skugga. 29.3.2013 kl. 15:00

På korset. 29.3.2013 kl. 15:00

På vägen till Golgata. 29.3.2013 kl. 12:00

I prokuratorns residens. 29.3.2013 kl. 10:00

På översteprästens gård. 28.3.2013 kl. 23:00

I Getsemane trädgård. 28.3.2013 kl. 21:00

I översteprästens palats. 28.3.2013 kl. 18:00

Påskvandringen Via Crucis involverar över hundra skådespelare. 25.3.2013 kl. 11:02

Matteus församling är bland de första i norden att använda sig av en skriba-app för telefoner. 25.3.2013 kl. 10:08

I dag rider Jesus in i Jerusalem. Igen. 24.3.2013 kl. 09:00

Guds ord har sin egen kraft och Bibeln kan läsas och förstås helt utan akademiska förkunskaper. Men om man som KP:s redaktör inte kan låta bli att försöka förstå hur andra kristna tänker, då kan det där med olika bibelsyner bli minst sagt utmanande. 23.3.2013 kl. 12:00

I snart sju år har Carolina Djupsjöbacka hållit i en syjunta med bön för kvinnor i Vasatrakten. Knypplandet och tebjudningen med sju sorters kakor har fått ge vika för samtal, umgänge och lekträffar med barnen. 22.3.2013 kl. 16:00

Sedan 1968 då Gud reste honom ur knarkträsket är det Jesus som gällt för Arne Selander. Som präst har han fått möta många missbrukare. 22.3.2013 kl. 14:43

Det nya missionsstiftet skapar förvirring anser biskoparna. Nu får alla lutherska präster brev. 22.3.2013 kl. 12:15

studieliv. Sonja Jakobsson rör sig i högskolornas korridorer och får ägna sig åt något av det hon gillar mest – att höra människors berättelser. 2.9.2021 kl. 16:52

studier. Moa Widjeskog studerar på ett kristet college i Kentucky. Hon har mött värme och vänlighet, men också attityder som är helt främmande för henne. 2.9.2021 kl. 09:19

LIVSBANA. Vanligtvis säger man att man snubblat in i en karriär. Det gjorde inte Mårten Wallendahl. En kompis som snubblade över honom ledde in honom på den livsbana han nu är i. 1.9.2021 kl. 16:37

BÖN. Cita Nylund tog initiativ till att starta en bönetråd på Facebook. Varje vecka samlas gruppmedlemmarna på sitt håll och ger av sin bönetid åt andra. – Det är ganska stort fast det är litet. 1.9.2021 kl. 12:45

familjeliv. När Oskar Boije var en vecka gammal fick hans föräldrar veta att han har 47 kromosomer. – Oskar förankrar oss här och nu, säger Erika och Mattias Boije. 1.9.2021 kl. 09:13