När den vanliga veckoverksamheten är inhiberad hinner Jan-Ola Granholm bland annat sköta om församlingens buss.

”Vi tar vår buss och far”

korsnäs.

Kantorn började köra buss och jobbar nu som barn- och ungdomsarbetsledare. Jan-Ola Granholm trivs med ett jobb där han inte behöver sitta inomhus när solen skiner.

7.4.2020 kl. 09:11

– Musiken är en stor del av mitt liv, säger Jan-Ola Granholm.

Han har studerat musik och är utbildad kantor. I fjorton år arbetade han som kantor i Petalax och Bergö församlingar.

– Sedan sökte jag mig lite andra vägar.

Han tog busskörkort och började köra skolbuss vid sidan av kantorsjobbet. När han blev erbjuden ett heltidsjobb som chaufför nappade han på erbjudandet och körde buss i några år. Nu har det snart gått tolv år sedan han började jobba som barn- och ungdomsarbetsledare i Korsnäs.

– Det bästa med jobbet är alla jag träffar. Och att jag har möjlighet att forma det ganska fritt, säger Jan-Ola Granholm.

Till hans arbetsuppgifter en vanlig vecka hör bland annat att åka ut till byarna och hålla juniorverksamhet för skolbarn. Han värdesätter att inte vara bunden till en lokal.

– Vi är mest ute i skog och mark. Om det är fint väder sitter vi inte inne.

Här drar Korsnäs församling nytta av något inte många församlingar kan säga att de har: en egen buss som rymmer 51 personer.

– Den är i flitig användning. Jag är väldigt rädd om den där bussen, den är nog en tillgång.

Med bussen kan de ta sig till lägergården eller åka på simhallsbesök.

– Eller tvärtom, om vi har planerat en utedag i någon av byarna och det är jättedåligt väder så kan vi åka in till församlingshemmet och vara där i stället.

Och när församlingen arrangerar slalomresor är transporten inget problem.

– Då tar vi vår buss och far, säger han glatt.

Ute i naturen får Jan-Ola Granholm vara också som scoutledare. Scoutkåren i Korsnäs är en fristående förening, som verkar med stöd av församlingen.

– På vinterhajken sover vi ute i snödrivorna – brukar det kallas, men det har varit lite dåligt med dem nu.

Årets vinterhajk skulle ha ordnats nyligen, men blev som mycket annat inställd på grund av virusepidemin. Nu håller de tummarna för att den planerade sommarhajken kan bli av.

– Vi hoppas vi kan åka ut till vår scoutstuga på Halsön då, där har vi roddbåtar, kanoter, fiskespön och nät och allt vad vi grejar med.

Musiken finns med både i arbetet och på fritiden. Vid sidan av jobbet har Jan-Ola Granholm ett eget företag och åker runt och stämmer pianon och orglar, samt servar dragspel och andra akustiska instrument.

Han leder sånggruppen Free Spirits, som består av sångare från årskurs fem uppåt. Det är en aktiv grupp med varierande repertoar.

– Vi har sjungit i gudstjänsten, varit på sommarsamling och pensionärssamlingar och på kommunens fester, räknar han upp.

De har också ordnat egna konserter, musikaler och musikkaféer. Det dansband där han själv har spelat brukar vara en följeslagare på sånggruppens äventyr.

Free Spirits hade övat in en musikal till biskopsvisitationen i Korsnäs – men även här slog coronakrisen till och musikalen blev inställd samma dag som den skulle haft premiär. Det kändes snopet att tvingas riva ner scendekoren de byggt upp i kyrkan.

– Men biskopen sa att det nog ska bli musikal, han ska komma på nytt. Så det räknar vi med.

När mycket av den vanliga veckoverksamheten är inhiberad har Jan-Ola Granholm fått tid för andra uppgifter på sin att göra-lista – som att fixa på bussen och stämma pianot och orgeln i kyrkan.

Församlingen avvaktar nu för att se om sommarens skriftskolläger och konfirmation kan gå av stapeln i början av juni som planerat. Till konfirmanderna skickar han ut information om hur de kan delta i gudstjänster under den här tiden när de inte kan samlas.

– Så att de ska komma ihåg att de går i skriftskola ännu, vi har inte övergivit dem

Emelie Wikblad



Förhållandet mellan kyrkan och staten i Norge kommer att förändras genom grundlagsförändringar i år. 13.4.2012 kl. 13:06

Statsrådet har prövat de alternativa grundskolornas ansökningar. Fyra av åtta godkändes. 12.4.2012 kl. 15:36

Den nya prästdräkten för kvinnor börjar användas i maj. En landsomfattande turné ger möjlighet att bekanta sig med och prova dräkten. 12.4.2012 kl. 11:39

Peter Halldorf har tvingats ge återbud och ersätts av vissångaren Tomas Boström på helgen Nära det Heliga i Vasa. 11.4.2012 kl. 15:05

I takt med att församlingarnas ekonomiska situation blir sämre försämras också Finska Missionssällskapets ekonomiska läge. 11.4.2012 kl. 09:16

Många finländare förband sig till att leva mer miljövänligt under fastan. 10.4.2012 kl. 10:40

Påsk. Glädjen är som en stadig luftström. Glädje är att välja att tro. 8.4.2012 kl. 08:00

Påsk. När man är mitt i tomheten känns det som om det gråa kommer att vara grått för evigt. 7.4.2012 kl. 12:00

Påsk. Karnevalstämningen har avtagit och det är mörkt trots att det bara är eftermiddag. Förhänget i templet rämnar. 6.4.2012 kl. 15:00

Påsk. Lidande är när saker och ting känns långdragna och jobbiga. Åskådarplatsen innebär också lidande. 6.4.2012 kl. 10:00

Påsk. Gripandet av Ledaren igår natt föregicks av en rad dramatiska händelser. 6.4.2012 kl. 06:00

Påsk. Och tuppen gal tre gånger. Sekunden efter bränner skammen till. 6.4.2012 kl. 03:00

Judas är den nattsvarta boven, svikaren som säljer sin mästare för pengar. 5.4.2012 kl. 23:00

Nattvard. Vi behöver inte ligga till bords och bryta bröd för att fira nattvard. 5.4.2012 kl. 18:00

biskop. Biskop Björn Vikströms påskhälsning till Borgå stift. 5.4.2012 kl. 12:00

Kyrkpressen. Biskopen var tveksam, men han ville inte vara den som hindrade att Kyrkpressen startade. Om Borgar tar ansvar för innehållet och Boije för ekonomin så måste vi försöka, sade biskopen. Så blev det. (Den här texten publicerades i KP 1/2020. KP publicerar den i repris som en hyllning till Bjarne Boije, 100 år.) 21.4.2021 kl. 12:31

Läckage. Ett felande sprinklermunstycke sprejade ut vatten över takvalvet i Pedersöre kyrka natten till lördag. På grund av läckaget måste kyrkan stängas för en vecka. 20.4.2021 kl. 12:25

Åbo. – Hon har öppnat dörrarna till en spännande värld! säger han. 19.4.2021 kl. 10:17

adoption. Anne Söderlund var ett oönskat barn och blev adopterad när hon var sju månader. – Men jag vill inte bli definierad av vad jag inte fick, utan av vad jag fick. 14.4.2021 kl. 09:09

kyrkoherdeval. Församlingsrådet i Vanda svenska församling valde Kristian Willis, församlingspastor vid Helsingfors kyrkliga samfällighet, till ny kyrkoherde. 13.4.2021 kl. 19:20