Andreas Andersson vill hjälpa människor att se det hoppfulla.

I prästskjorta på högskolorna

studentarbete.

Studentprästens jobb är att prata med människor i högskolmiljö – kanske om tro, men allra mest om livet.

5.9.2019 kl. 00:01

Andreas Andersson är studentpräst i Helsingfors. I våras blev han prästvigd efter att han i flera år känt att han vill tjäna kyrkan. Vägen dit var inte spikrak utan gick bland annat via två olika studieinriktningar. Han säger att det krävdes ödmjukhet för att komma fram till beslutet att bli präst.
– Jag förstod att jag inte kan sitta och vänta på att bli tillräckligt mogen eller tillräckligt helig. Hela livet består av processer och ibland måste man låta de olika processerna gå in i varandra.

Det här är något han också tar med sig till de studerande han möter i sitt arbete: Du måste inte veta vad du vill med hela ditt liv. Ibland måste man låta saker ta tid.
– Det är kanske något som alla inte har hört, utbildningspolitiken har gått i den riktningen att studenterna uppmuntras att bli färdiga en viss tid och följa en viss takt. Jag tror inte att det är det bästa för alla, utan att många i den här åldern behöver tid.

Lämna inte dig själv ensam

Det viktigaste i studentprästens arbete är att möta människor.
– Det innebär att vara närvarande i personalens och studerandenas vardag och fest, glädje och sorg, i det spännande och i det tråkiga.
– Det som vi strävar efter allra mest är att ge hopp – att stöda människor att se det hoppfulla och vandra med och stöda dem som mest ser det mörka.

Studentprästen finns till för alla. Man behöver vare sig en remiss eller ett uttalat problem för att ta kontakt med honom. Han tar emot både studerande och personal, oavsett om man har en religiös tillhörighet eller inte.
– Det finns ingen annan här som jobbar för existentiella och andliga frågor. Jag vill betjäna alla oberoende av övertygelse.

Trots ansvaret för de andliga frågorna handlar många av hans samtal med människor om helt andra saker än tro.
– Har man inte frågor om tro är det inte det vi ska prata om. Jag utgår från samtalspartnerns behov. Ensamhet är en känsla som kan drabba många studerande. Studentprästerna har kontakter till såväl församlingar som studentföreningar och kan förutom att lyssna och stöda också i viss mån hjälpa studerande att hitta sitt sammanhang.
– Men medstuderandena har också ett stort ansvar. Det är viktigt att se de andra omkring en och försöka ta med också dem som inte är de mest aktiva.
Han uppmuntrar alla att inte lämna vare sig andra eller sig själv ensamma, att prata med någon om man känner sig ensam.

Att börja studera innebär för de flesta ett helt nytt livsskede, och det kan ta tid att få bitarna att falla på plats.
– Försök acceptera att förändringar kräver en hel del arbete.
Att ta hand om grundfunktioner som att äta och sova ordentligt är viktigt för att man ska orka, men Andersson understryker att man inte ska behöva känna skam om man inte lyckas.
– Sömnproblem är väldigt vanliga bland studerande och det är värt att söka professionell hjälp.

Hans hälsning till studerande och personal är att man får komma fram och prata med honom när som helst.
– Ryck mig i prästskjortsärmen! Ser man mig på universitetet eller högskolan betyder det att jag är tillgänglig.

Studentprästen är tillgänglig utan tidsbokning:
Hanken tisdagar 14-16 på våning 4,5.
Soc&kom onsdagar 14-16 i rum 331.
Arcada torsdagar C3 (studiepsykologens rum) 13-14.

Andra tider och andra campusar? Boka tid genom epost (andreas.andersson@evl.fi) eller telefon 050 3800 662.

Erika Rönngård



Kyrkpressens chefredaktör May Wikström blir vd för Fontana Media. Hon kommer dessutom att fortsättningsvis sköta uppdraget som chefredaktör för Kyrkpressen. 8.4.2013 kl. 11:12

Dagens trosproffs är mer tilltufsade och ifrågasatta kulturellt än för bara tio år sedan. Emeritusbiskopen trivs numera som resepredikant. Han tror på påskens hopp som medicin mot uppgivenheten. 31.3.2013 kl. 12:00

Prästhemmens och prästmakens/makans roll har förändrats mycket sedan prästfruarnas förbund bildades. I dag har förbundet bytt namn och många ”prästfruar” är män och prästerna ibland ensamstående. 28.3.2013 kl. 15:00

Styrelsen för Pörkenäs har nekat rollspelsföreningen Eloria att hålla ett lajv på lägergården under påsken. 28.3.2013 kl. 12:00

När journalister rapporterar om kyrkliga frågor leder bristande kunskaper lätt till dålig journalistik. 27.3.2013 kl. 12:45

I trädgården. 31.3.2013 kl. 10:00

Vid graven i trädgården. 29.3.2013 kl. 18:00

I korsets skugga. 29.3.2013 kl. 15:00

På korset. 29.3.2013 kl. 15:00

På vägen till Golgata. 29.3.2013 kl. 12:00

I prokuratorns residens. 29.3.2013 kl. 10:00

På översteprästens gård. 28.3.2013 kl. 23:00

I Getsemane trädgård. 28.3.2013 kl. 21:00

I översteprästens palats. 28.3.2013 kl. 18:00

Påskvandringen Via Crucis involverar över hundra skådespelare. 25.3.2013 kl. 11:02

wasa teater. När Maria Udd kom tillbaka från depressionen såg hon tydligare allt det vackra i livet. – Tidigare då jag kände så mycket smärta var allt svart, säger hon. 26.10.2021 kl. 07:00

KONSERTSERIE. Tove Wingren gör nu sin första konsertturné efter coronan med en helhet som passar in i kyrkorummet. 25.10.2021 kl. 15:54

PRÄSTLÖFTEN. Om man inte håller de löften man avgett vid prästvigningen måste man slå sig ner och fatta nödvändiga beslut, säger biskop Bo-Göran Åstrand på tal om Pedersöreprästen Dennis Svenfelt, som nu meddelat att han inte kan samarbeta med kvinnor vid altaret. 22.10.2021 kl. 10:51

PEDERSÖRE FÖRSAMLING. I en video på Instagram meddelar Dennis Svenfelt att hans förordnande som församlingspastor i Pedersöre församling kommer att avbrytas den 1 november. Orsaken är att han reviderat sin syn och inte längre kan tänka sig att samarbeta med kvinnor i prästämbetet. Mia Anderssén-Löf valdes i augusti till kyrkoherde i församling och hon börjar arbeta som kaplan i församlingen den 1 november och tillträder som kyrkoherde den 1 december. 21.10.2021 kl. 21:06

Vaccin. – Jag ser allvarligt på den desinformation om coronavaccinet som nu sprids via konspirationsteorier. Det säger Borgå stifts biskop Bo-Göran Åstrand till VBL/ÖT. 21.10.2021 kl. 10:09