Det blir antingen Sixten Ekstrand eller Bo-Göran Åstrand som blir nästa biskop i Borgå stift.

Åstrand och Ekstrand till andra omgången i biskopsvalet

biskopsval.

Det blir Bo-Göran Åstrand och Sixten Ekstrand som går vidare till den andra omgången i biskopsvalet i Borgå stift.

19.3.2019 kl. 14:33

Bo-Göran Åstrand och Sixten Ekstrand går vidare till andra omgången i biskopsvalet i Borgå Stift. Bo-Göran Åstrand fick flest röster, 198 stycken, följd av Sixten Ekstrand med 188 röster, Lisa Enckell med 152 röster och Harry Sanfrid Backström med 108 röster.

När Kyrkpressen med telefonens hjälp når Bo-Göran Åstrand har han precis klivit på bussen i Helsingfors och är på väg till domkapitlet i Borgå dit samtliga kandidater har blivit kallade för presskonferens senare på eftermiddagen.

Som svar på den klassiska sportfrågan om hur det känns svarar Åstrand:

– Jag nåddes precis av resultatet i den första omgången och jag är nog smått tagen av resultatet ännu. Framför allt är jag tacksam för det förtroende som de som röstade valde att visa den här gången.

Hade du själv några tankar om utgången i den här första omgången?

– Det hade jag inte. Det har nog varit väldigt svårt att ana sig till. När jag steg på tåget i Bennäs i morse för att bege mig mot Borgå tänkte jag nog att det här är helt öppet. Och jag har helt medvetet gått in för att inte göra mig några föreställningar om utgången.

Vad tänker du om den andra omgången med tanke på röstfördelningen i den första? En del ”förståsigpåare” menar att du nu ligger bra till för att bli vald.

– Själv tänker jag nog att varje omgång är en helt ny omgång. Och nu kommer det att komma nya och fördjupade frågeställningar som jag och Sixten får ta tag i. Jag ser fram emot en fördjupad diskussion och jag ser också väldigt mycket fram emot att få träffa elektorerna igen i nya valpaneler.

Hur ska du fira det här?

– Skratt. Det har jag nog inte tänkt på. Men det blir väl en kaffekopp i restaurangvagnen i tåget hem till Jakobstad. Och sedan blir det en tekopp med min fru Karin efter att jag varit ute med hunden på kvällspromenad. Och nu när jag tänker på det, kanske jag unnar mig lite extra gott bulla i restaurangvagnen på vägen hem!

Ekstrand: Ganska väntat resultat

– Det känns bra och jag är glad att jag fick så stort stöd som jag fick, säger Sixten Ekstrand när röstresultatet i första omgången klarnat.

Sixten Ekstrand tycker att valresultatet var ganska väntat.

– De flesta bedömde att det skulle vara tre i toppen och så blev det. Det som ändå överraskade lite var att avståndet till Lisa blev så pass stort som det blev. Det tyder på att många som tvekade mellan Lisa och Bo-Göran valde att rösta på Bo-Göran.

– Det som också överraskade var att Harry gjorde ett så bra val som han gjorde med över hundra röster, det visar att det finns ett konservativt stöd i stiftet.

Sixten Ekstrand ser nu fram emot andra omgången, och kommer att följa samma linje som hittills.

– Biskopsämbetet är enhetens ämbete. Den som kandiderar för att bli biskop måste stå mitt i hjorden: se, bekräfta och ha god översikt över alla. Jag ser ingen anledning att ändra på det. Man måste också vara sig själv och vara trogen den teologi och tro man har, det kommer jag att fortsätta med.

Han ser fram emot en intensivare diskussion när bara två kandidater återstår.

– Jag tror att de diskussionerna blottar skillnader, vilka erfarenheter och vilken bakgrund vi har, vad vi är bra och mindre bra på och vilka frågor vi vill driva. Jag tror att det blir en intressantare diskussion för dem som lyssnar.

Han tycker att det har varit en trevlig resa hittills.

– Det har varit en god kampanj, rent och snyggt. Och jag har haft en bra grupp som har stöttat mig, varit bollplank och sparrare. Ett stort tack till dem.

Lisa Enckell: Lite vemodigt
– Jag är glad att jag har fått vara med. Lite vemodig förstås då en dröm inte gått i uppfyllelse för så många som engagerat sig, sade Lisa Enckell när det stod klart att hon inte gått vidare till den andra omgången.

Hon gladde sig ändå över engagemanget bland dem som stöttat henne.

– Det har varit ett sånt engagemang från dag ett, att jag är helt överväldigad. Med gemensamma krafter har vi fört en positiv kampanj och inspirationen har vuxit för varje ny som anslutit sig. Vi bör kanalisera den här energin till att fortsätta förnyelsearbetet i stiftet och kyrkan.

Backström: Andra som tänker som jag

– Det har varit en bra process på många sätt, jag är glad över att ha fått en möjlighet att vara med, säger Harry Sanfrid Backström om sin valkampanj, och tackar alla dem som stått bakom honom.

– Först av allt vill jag tacka Herren för att jag fick vara med, och för det andra tackar jag alla som skrev en tvåa på valsedeln.

Han påpekar att de 108 röster han fick förpliktigar, det är något de två biskopskandidaterma får tänka på inför andra omgången.

– Det finns tydligen en hel del människor som ser på saker och ting på samma sätt som jag. Och många fler inom vår kyrka, sådana som inte har rösträtt.

Testamenterar du dina röster till någon av kandidaterna i andra omgången?

– Nej, det gör jag absolut inte. Var och en ska rösta enligt sitt eget samvete. Jag vill just nu ogärna spekulera i hur det ska gå, det får de som har rösträtt avgöra.

Preliminära resultat från biskopsvalets första omgång:

Raseborgs prosteri: Backström 5, Lisa Enckell 18, Bo-Göran Åstrand 20, Sixten Ekstrand 16.

Åboland: Backström 9, Enckell 21, Åstrand 13, Ekstrand 24

Åland: Backström 3, Enckell 14, Åstrand 33, Ekstrand 12

Korsholm: Backström 17, Enckell 18, Åstrand 31, Ekstrand 30

Pedersöre: Backström 40, Enckell 3, Åstrand 24, Ekstrand 42

Domprosteriet: Backström 6, Enckell 27, Åstrand 26, Ekstrand 23

Mellersta-Nyland: Backström 1, Enckell 24, Åstrand 16, Ekstrand 21

Helsingfors: Backström 11, Enckell 23, Åstrand 28, Ekstrand 15

Närpes: Backström 15, Enckell 3, Åstrand 7, Ekstrand 5

Nicklas Storbjörk



ungdomar. Oro och frågor ska bemötas öppet och ärligt, säger ungdomsarbetsledare Mats Fontell. Ungdomar uttryckte stor medkänsla med de krigsdrabbade, under en ungdomssamling i Borgå. 25.2.2022 kl. 11:39

Ukraina. När Ukrainakriget bröt ut igår samlades biskoparna snabbt och fattade beslut om att kyrkorna i hela landet samma kväll skulle öppna dörrarna för bön för fred. 25.2.2022 kl. 10:40

Ukraina. De första bilderna från Ukrainas näststörsta stad Charkiv som Getty Images och AFP kablat ut visar en stad under attack. I sitt hem i Vasa sitter Maria Skog och oroar sig för sina föräldrars säkerhet. Det är fyrtio kilometer till den ryska gränsen från hennes hemstad. 24.2.2022 kl. 16:35

Ukraina. Tanja Pintjuk är radiopratare på den fristående radiokanalen Radio M i Kiev. På torsdag morgon började en annorlunda tid i Ukraina. Hennes hemland är i krig. 24.2.2022 kl. 13:39

BÖN. Den lutherska kyrkans biskopar kom i morse överens om att uppmana alla kyrkoherdar att ikväll öppna sina kyrkor för bön för fred med anledning av kriget i Ukraina. 24.2.2022 kl. 09:41

JÄMSTÄLLDHET. – Våra föreningsmedlemmar har lika stor rätt att vistas överallt som andra människor, säger Muluken Cederborg som jobbar som koordinator för DUV Mellersta Nyland. Föreningen fyller 50 år i år. 1.3.2022 kl. 11:00

mission. Dennis Svenfelt, tidigare församlingspastor i Pedersöre, är under våren frivilligarbetare inom Slef och undervisar på en bibelskola i Asella, Etiopien. 15.2.2022 kl. 15:18

vrede. Som 27-åring vågade Tabita Nordberg äntligen möta sin sorg. Hon har brottats med Gud – och vreden förde dem närmare än någonsin förr. 16.2.2022 kl. 08:00

KARRIÄRBYTE. Efter åtta år som kantor bytte Niclas Nylund ut att körövningarna mot körningarna. Nu har han kört buss i snart femton år. 17.2.2022 kl. 12:00

mariehamn. – Det var som ett flygplan hela orgeln, konstaterade Kaj-Gustav Sandholm när han som barn bestämde sig för sitt drömyrke. 15.2.2022 kl. 10:36

UNGDOMSTID. Ta det lugnt, det ordnar sig! Så säger Björn Vikström till sitt tjugoåriga jag. 17.2.2022 kl. 10:21

krav. Stiftsdekanen är något av biskopens högra hand, och det har också hänt att en stiftsdekan blivit vald till biskop. Nu lediganslås tjänsten i Borgå stift. 9.2.2022 kl. 15:39

domkapitlet. Magnus Riska avgår från tjänsten som stiftsdekan. Nu söker domkapitlet både en ny stiftsdekan och en ny stiftssekreterare för personalvård. 9.2.2022 kl. 11:10

Helsingfors. Renoveringar för över 11 miljoner faller tungt i nacken på Johannes församling i Helsingfors. Nu ska fastighetsreparationer allt tydligare tas ur samma kista som pengar till församlingarnas verksamhet och löner till personalen. 8.2.2022 kl. 15:03

ETT GOTT RÅD. Var inte så sträng med dig själv. Kom ihåg att ha roligt också, skulle Eva Biaudet 
säga till Eva, 20 år.
 I serien "Ett gott råd" ger personer goda råd till sitt yngre jag. 3.2.2022 kl. 16:25

PRAKTISK TEOLOGI. Cecilia Nahnfeldt är professor i praktisk teologi vid Åbo Akademi. Hon har fördjupat sig i tanken om att kallelse är någonting som kommer utifrån, mer än inifrån. Och hon ser att det finns en förväntan på kyrkan, 12.7.2024 kl. 10:00

tro. Jag känner djup trygghet i tanken att längta efter Gud och hans rike. Kanske är det också att tro? 11.7.2024 kl. 16:24

FREDSARBETE. Att arbeta för fred är ett komplext jobb anno 2024. Men om man dummar ner det lite kanske man kunde säga att principerna är ungefär desamma som i en parrelation – om man vill nå fred gäller det att lägga egot åt sidan, spela med öppna kort och försöka förstå den andra parten. Minna Kukkonen-Karlander, elev till Martti Ahtisaari, öppnar upp om arbetet för fred i en tid av polarisering. 11.7.2024 kl. 18:11

Personligt. Då mörka moln samlat sig över Stefan Myrskog och han funderade om livet var värt att leva utmanade han Gud: Jag ger dig en termin. 8.7.2024 kl. 17:44

antisemitism. Kritisera Israel är okej. Men nidbilder och grumliga anspelningar om judar av bara farten är inte det, anser ÅA-docenten André Swanström. 8.7.2024 kl. 10:00