Mari Turunen har intervjuat 31 invandrare som konverterat från islam till kristen tro. Intervjuerna har hon sammanställt i boken Kääntyneet.

Afghanistan snart värre än Nordkorea

flyktingar. I sexton år har Nordkorea toppat listan över länder där kristna har svårast att leva. Men nu riskerar Afghanistan att gå förbi. Det beror inte på att förhållandena i Nordkorea förbättrats. 24.11.2017 kl. 09:48

– Afghanistan ligger mycket nära Nordkorea som det land där de kristna har svårast att leva i just nu, säger Open Doors verksamhetsledare i Finland Miika Auvinen.


Han frågar sig hur många asylsökande nordkoreaner som skulle sändas tillbaka till sitt hemland samtidigt som många afghaners kristna tro blir ifrågasatt.


– Faktum är att läget i flyktingarnas hemländer är utmanande när det gäller religionsfriheten. Det är viktig att vi förstår och erkänner det. Religionsfrihet är ingen självklarhet och vi måste också här i Finland arbeta för den grundlagsenliga rätten.


Auvinen lättade på förlåten vad gäller nästa års upplaga av World Watch List under utgivningen av Mari Turunens bok Kääntyneet - Ex-muslimien painostus Suomessa.


I boken har Turunen intervjuat 31 före detta muslimer i Finland som konverterar till kristen tro. De betalar ett högt pris för sin nya tro. De bli trakasserade, utskällda, förföljda, hotade och isolerade av muslimer i Finland.


– Men det sker också allvarligare saker. Fem har blivit misshandlade här, säger hon.


Hon beskriver arbetet med boken som en utmanande resa.


– Jag chockerades av att upptäckta att sådant som jag endast läs om i människorättsrapporter från andra länder också händer här i Finland.


Våren 2016 ringde hon runt till 165 kyrkoherdar i församlingar i närheten av mottagningscentraler för flyktingar. Hon fick reda på att 117 flyktingar döpts mellan tiden augusti 2015 till maj 2016.


I boken har hon sökt svar på frågan på vilket sätt före detta muslimer som konverterat till kristen tro trakasseras i Finland.


Av dem Turunen intervjuat uppgav var tredje att de är rädda också här i Finland. Flera sade att våra myndigheter inte alltid förstår vad de utsätts för.


Det förekommer också att flyktingar som blivit kristna har sänts tillbaka till sitt hemland. Men hur många vet man inte.


Kvinnorna är speciellt utsatta.


– Deras rykte befläckas och de stämplas som horor. I en familj som konverterat blev mannen beskylld för att prostituera sin hustru. Barnen kan också tas från kvinnorna.


Men också kvinnorna i hemlandet kan hamna illa ut då mannen blir kristen i Finland.


– Hustrun till en man blev utslängd ur hans föräldrahem när det framkom att han konverterat. Två av de intervjuade männen har också tvingats till skilsmässa från hustrun i hemlandet.


Att det här är helt i linje med islam bekräftar imamen för muslimska samfundet i Finland, Muhammed Anas Hajjar som intevjuas i boken. Han avslöjar att det finns ett regelverk inom samfundet som avgör hur en som övergett dem ska bestraffas. Det bryter mot flera paragrafer i Finlands grundlag.


– I Koranen är tanken att man skulle överge islam helt omöjlig, säger Turunen.

Läs mera i Kyrkpressen 48/2107

Johan Sandberg



teater. Samtalet med David Sandqvist, som har regisserat Ronja Rövardotter på Svenska Teatern, glider in på döden gång på gång. – Jag har alltid varit rädd för döden. 28.9.2023 kl. 14:00

OFRIVILLIG BARNLÖSHET. Norska Cecilie Hoxmark vill bryta tystnaden och tabut kring ofrivillig barnlöshet. Därför grundade hon Prosjekt Åpenhet. – Jag kände sådan skam, som om jag var en felaktig vara, som om min man gjorde fel när han valde mig. Idag är hon femtio. Hon har skapat sig ett liv som inte kretsar kring en kärnfamilj utan är hennes eget bygge. 27.9.2023 kl. 19:56

politik. Kristdemokraterna har under sommaren fått kritik för sin tystnad under regeringsförhandlingarna och för att partiet inte stått upp för de mänskliga rättigheterna. David Pettersson, nyvald tredje viceordförande för partiet, ger kritikerna delvis rätt. 27.9.2023 kl. 11:32

Replot. Kyrkpressen skrev tidigare att domkapitlet i Borgå stift haft svårt att hitta en vikarie för Camilla Svevar, som är tjänstledig från jobbet som kyrkoherde i Replots församling. Nu är det klart att Fredrik Kass under hösten sköter kyrkoherdejobbet i Replot vid sidan av det egna jobbet i Kvevlax. 26.9.2023 kl. 15:34

BRANSCHBYTE. Kalle Sällström valde att byta Församlingsförbundet mot skolvärlden för ett år. I höst undervisar han i allt från hur man bakar semlor till hur man städar 26.9.2023 kl. 09:47

FINLANDS SJÖMANSKYRKA. Elefteria Apostolidou från Borgå stift blir Finlands Sjömanskyrkas präst i Tyskland. Hon blir stationerad i Frankfurt och ledande präst i arbetet. 17.12.2024 kl. 16:01

julfirande. Olyckligtvis har siffrorna i telefonnumret där du kan anmäla dig till julaftonens firande kastats om i papperstidningen. Här hittar du rätt nummer: 050 568 65 98. 16.12.2024 kl. 12:07

BAGERI. I Ytteresse finns ingen historisk anknytning till Jeriko. Men på Jeriko Gård har man funnit en koppling till namnet. 14.12.2024 kl. 20:25

HEDERSTITEL. Biskop Bo-Göran Åstrand utnämnde den 12 december tre nya prostar. De är ledande sjukhusprästen i Karleby kyrkliga samfällighet Anne Peltomaa, ledande sakkunnig inom kommunikation vid Kyrkans central för det svenska arbetet (KCSA) Lucas Snellman och militärpastorn vid Nylands brigad Markus Weckström. 13.12.2024 kl. 15:18

musik. Efter många år inom kristen musik vill Johannes Häger nu jobba utom kyrkornas väggar med sitt nya band. Men touchen i texterna av hans tro har inte försvunnit. 12.12.2024 kl. 10:00