Så här klarar du av konfirmationen med glans – läs våra samlade tips!

Förberedelse.

Kom i tid till kyrkan, ta inte för tjocka kläder och ät en ordentlig frukost! Här är tipsen ni inte vill missa om konfirmationen närmar sig.

25.8.2017 kl. 10:40

Det är konfirmationstider för många församlingar. En rutinprocedur på många sätt, men också helt unikt för varje ny ungdom. Och kanske också lite spännande och ovant.

Ta del av tipsen som passar både konfirmander och familjemedlemmar. De som ger goda råd är ungdomsarbetsledaren i Matteus församling Daniel Jakobsson och fjolårskonfirmanderna Matilda Hätinen (Petrus) och Alexander Brummer (Johannes).

Kläder

Daniel: – Ta inte de allra varmaste kläderna för det blir ofta varmt.

Det finns inte heller några krav från kyrkans håll att man ska ha snyggaste klänningen eller kostymen. Man ska ha något man trivs med.

Hela skriban handlar om att hitta sin egen identitet, inte ta någon roll som en förälder eller far- eller morförälder tvingar på en.

Matilda: – Som flicka är det bra att tänka på skorna. Om man bestämmer sig för att ha klackar men inte är van vid det så kan det vara ganska stressande att gå uppför trappor till altaret och nerför gången till sin egen sittplats.

Alexander: – Ta kläder för alla väder, man vet aldrig om det regnar.

Mat

Daniel: – Ät en ordentlig frukost, en oblat blir man inte mätt på. Det kan också vara bra att ta med något att dricka om det blir varmt.

Matilda: – Ett tips för festen efteråt är att bjuda på sådan mat som redan är färdigt lagad så att gästerna nästan genast kan börja äta. Det är också bra att veta om någon gäst är vegetarian eller vegan.

I kyrkan

Daniel: – Vi har försökt korta ner konfirmationen i Matteus så mycket som möjligt så den tar ungefär en timme och en kvart.Vi brukar sjunga sånger (Matteusungdomar kan tjuvträna på ”Det finns en plats i Guds stora famn” som alltid är med), och predikan är anpassad till ungdomarna. Sen brukar konfirmanderna uppträda med något. Jag vill också tipsa om att ta tillfället i akt och fira nattvard, även om man kanske tycker det känns ovant. Missa inte chansen att få en gemensam erfarenhet med konfirmanderna.

Fotande

Daniel: – Se till att ha laddat batteri i kameran eller telefonen. I Matteus församling har vi den restriktionen att man får fota från sin plats, inte gå runt och fota. Så kom i god tid, cirka en halvtimme före, om du vill ha en bra plats. Konfirmationen är en av de gånger då det är rusning efter sittplatser.

Nervositet

Alexander:

– Tänk på att det är över om tolv timmar och försök se det som en rolig grej, för det är det!

Alltid kan man ju be om stöd av andra konfirmandkompisar. Och så är det bra att gå på övningarna före där man får veta hur man ska göra när dagen är inne.

Matilda: – Man måste bara försöka hålla sig lugn och ta djupa andetag. Själv var jag nervös för nattvarden men sist och slutligen var det ingeting att oroa sig för.

Daniel: – Det är bara en gång man konfirmeras. Försök att njuta och känn att du är viktig och värdefull och står i fokus. Alla de som är där har kommit för din skull. Och det är viktigt att komma ihåg att det inte går att göra bort sig. Om man börjar fnissa under nattvarden är det inte så farligt, det kan höra till.

Gåvor

Matilda: – Pengar är alltid bra att ha, men jag tyckte också om de smycken jag fick.

Daniel: – Halsband med kors har vi märkt att har uppskattats bland våra ungdomar. Det håller ännu. Det är ett väldigt tydligt och beständigt tecken. Pengar är också en vanlig gåva, och det går hand i hand med att öka ungdomarnas självständighet. De vet bäst vad de behöver nu. Upplevelser tillsammans med vuxna, inte minst faddrar, är ett fint sätt att visa att man vill lära känna konfirmanden som vuxen. Det kan till exempel vara teaterbiljetter eller någon konsert.

Alexander: – Jag var otroligt tacksam för allt jag fick, väldigt omtänksamt av dem som gav.

Känslan efteråt

Alexander: – Jag nådde ett av mina många mål i livet, det kändes festligt och högtidligt. Plus att det var helt super att träffa alla släktingar och vänner som kom på besök.

Matilda: – Det kändes nog ganska fint. Man var i en stor och fin kyrka, alla var klädda fint och hela familjen satt i publiken och såg när man blev konfirmerad.

Ulrika Hansson



Mest läst

    tillväxt. "Var har jag låtit mina rötter växa under det här året och vilken frukt kommer de att ge?" 28.4.2021 kl. 08:30

    dop. Dopet är en tradition – men det är också en länk till gemenskap med församlingen och med Gud. 28.4.2021 kl. 08:00

    tänkare. Han blev nedslagen på gatan i Åbo för att hans sällskap talade svenska. Ännu femton år senare präglar händelsen Torbjörn Andersséns liv. 29.4.2021 kl. 10:43

    relationer. När Jim Duhamel 2011 seglade 147-fotaren Visione till Jakobstad anade han inte vilka följder det skulle få. I Jakobstad fann han sin hustru Cia och en relation till Gud. 29.4.2021 kl. 10:14

    teater. Hon tror inte på slumpen. Lilian Ruotsala har fått svar på att hon valde rätt när hon valde teatern, och gått från att leva på andras tro till att växa in sin egen. 28.4.2021 kl. 15:05

    profilen. – Jag skulle gärna vara med och skapa framtidens folkkyrka, för jag tror att vi inte har något annat val, säger Kristian Willis som snart tar över som kyrkoherde i Vanda svenska församling. 27.4.2021 kl. 15:05

    Kroppen. Hur talar du till din kropp? Vad tänker du om den? 28.4.2021 kl. 00:00

    Valborg. Han känner sig taggad inför en annorlunda valborg även om det känns trist att behöva hålla distansen. 26.4.2021 kl. 14:31

    Åbo akademi. Vem som har hand om undervisningen i praktisk teologi i höst är oklart. 23.4.2021 kl. 12:14

    Kyrkpressen. Biskopen var tveksam, men han ville inte vara den som hindrade att Kyrkpressen startade. Om Borgar tar ansvar för innehållet och Boije för ekonomin så måste vi försöka, sade biskopen. Så blev det. (Den här texten publicerades i KP 1/2020. KP publicerar den i repris som en hyllning till Bjarne Boije, 100 år.) 21.4.2021 kl. 12:31

    Läckage. Ett felande sprinklermunstycke sprejade ut vatten över takvalvet i Pedersöre kyrka natten till lördag. På grund av läckaget måste kyrkan stängas för en vecka. 20.4.2021 kl. 12:25

    Åbo. – Hon har öppnat dörrarna till en spännande värld! säger han. 19.4.2021 kl. 10:17

    adoption. Anne Söderlund var ett oönskat barn och blev adopterad när hon var sju månader. – Men jag vill inte bli definierad av vad jag inte fick, utan av vad jag fick. 14.4.2021 kl. 09:09

    kyrkoherdeval. Församlingsrådet i Vanda svenska församling valde Kristian Willis, församlingspastor vid Helsingfors kyrkliga samfällighet, till ny kyrkoherde. 13.4.2021 kl. 19:20

    radio. För ett drygt år sedan hade Laestadianernas fridsföreningars förbund LFF fattat ett beslut om att lägga ner sin radiokanal. Nu när coronan begränsar livet och sammankomsterna är de glada att de kom på andra tankar. 14.4.2021 kl. 09:48

    PERSONEN. När Fanny Willman var sexton år började hon skriva kolumner för Vasabladet. I februari utnämns hon till ledarskribent för Kyrkans Tidning i Sverige. – För mig är det mer naturligt att skriva ledare än andra journalistiska texter. 6.2.2024 kl. 17:56

    ungdomens kyrkodagar. UK uppmanar kyrkomötet att ta ställning i frågan om samkönade äktenskap. Om det var upp till kyrkans unga skulle frågan redan vara avgjord. 5.2.2024 kl. 15:43

    KYRKOMÖTET. Klockan går och kyrkan ställs inför allt större utmaningar. Men kyrko­mötet är en trög koloss som inte producerar beslut. Under senaste mandatperiod tog tre av dess utskott saker och ting i egna händer. 5.2.2024 kl. 10:00

    Konst. – Mycket hellre analyserar jag en film som handlar om tvivel jämfört med en färdigtuggad berättelse om tro, säger filmkritikern Silja Sahlgren-Fodstad. 5.2.2024 kl. 15:15

    laestadianer. Över 3 000 finlandssvenska laestadianer är involverade i diskussioner om att rörelsen ska ta steg ur den evangelisk-lutherska kyrkan. I allt större utsträckning kommer man att hålla nattvard och konfirmation i sina egna bönehus. Alternativet att grunda en egen kyrka är ändå inte aktuellt. 30.1.2024 kl. 14:04

    Mest läst