Åsa Nordström och Kalle Sällström bjuder på bokbord och dadelkaka i Borgå och Helsingfors.

Böcker, mingel, julstämning

böcker. "Det är viktigt för alla stressade människor att hinna landa en aning och få julstämning." 1.12.2016 kl. 10:31

Det säger Församlingsförbundets verksamhetsledare Kalle Sällström. Fontana Media och Församlingsförbundet ordnar bokförsäljning och julmingel i Borgå och Helsingfors.

I Borgå blir det bokförsäljning i Café Ankaret i svenska församlingshemmet onsdagen den 7 december kl. 10–18.

Gustav Björkstrand är med på eftermiddagen och signerar sin biografi om ärkebiskop emeritus John Vikström, berättar Fontana Medias utgivningschef Pian Wistbacka.

Måndag den 12 december slår Församlingsförbundet och Fontana Media upp dörrarna till en tillfällig bokhandel på Sandvikskajen 13 i Helsingfors.

– Vi bjuder på trevlig julstämning, glada människor och en bra chans att få julklapparna fixade. Kanske någon är nyfiken på hur årets dadelkaka har utfallit, säger Kalle Sällström.

Traditionen med en pop up-bokhandel till jul har några år på nacken.

– Det är viktigt för alla stressade människor att hinna landa en aning och få julstämning, säger Sällström.

Åsa Nordström är försäljare på Fontana Media. Hon är glad över förlagets höstböcker.

– Det finns något för alla faktiskt. Och har man inte skaffat nya psalmboken så finns det en ypperlig chans nu.

Försäljning och mingel pågår från kl. 12–18 på första våningen.

Ulrika Hansson

Övriga. Datorsittandet och bristen på tänjningar efter gymnastiken började ta ut sin rätt och det var dags att besöka massören. Även om det kändes ordentligt i rygg och skuldror var det skönt att veta att knådandet gjorde gott åt alla ihopdragna muskler. Nöjd och glad skulle jag stiga upp från britsen och fortsätta dagen med att leta efter lite reakläder. 13.1.2011 kl. 00:00

Människa. Iris Virkkilä har hittat fyra grundströmningar i hur Kyrkpressens betraktelseskribenter talar om den kristna verkligheten. 12.1.2011 kl. 00:00

Kyrka. Den här veckan väljer domkapitlet i Borgå mellan att låta Jan-Erik Karlström återgå till sin tjänst som kyrkoherde i Mariehamn eller att föra ärendet vidare till Högsta förvaltningsdomstolen HFD. 11.1.2011 kl. 00:00

Kultur. Svenska Yle börjar sända ett nytt radioprogram om livsåskådningsfrågor. Programmet, som går under namnet Svängrum, ska också ha en tillhörande blogg. 7.1.2011 kl. 00:00

Teologi. Trettondagen är de vise männens entré. Men vilka var de egentligen? 6.1.2011 kl. 00:00