Åsa Nordström och Kalle Sällström bjuder på bokbord och dadelkaka i Borgå och Helsingfors.

Böcker, mingel, julstämning

böcker. "Det är viktigt för alla stressade människor att hinna landa en aning och få julstämning." 1.12.2016 kl. 10:31

Det säger Församlingsförbundets verksamhetsledare Kalle Sällström. Fontana Media och Församlingsförbundet ordnar bokförsäljning och julmingel i Borgå och Helsingfors.

I Borgå blir det bokförsäljning i Café Ankaret i svenska församlingshemmet onsdagen den 7 december kl. 10–18.

Gustav Björkstrand är med på eftermiddagen och signerar sin biografi om ärkebiskop emeritus John Vikström, berättar Fontana Medias utgivningschef Pian Wistbacka.

Måndag den 12 december slår Församlingsförbundet och Fontana Media upp dörrarna till en tillfällig bokhandel på Sandvikskajen 13 i Helsingfors.

– Vi bjuder på trevlig julstämning, glada människor och en bra chans att få julklapparna fixade. Kanske någon är nyfiken på hur årets dadelkaka har utfallit, säger Kalle Sällström.

Traditionen med en pop up-bokhandel till jul har några år på nacken.

– Det är viktigt för alla stressade människor att hinna landa en aning och få julstämning, säger Sällström.

Åsa Nordström är försäljare på Fontana Media. Hon är glad över förlagets höstböcker.

– Det finns något för alla faktiskt. Och har man inte skaffat nya psalmboken så finns det en ypperlig chans nu.

Försäljning och mingel pågår från kl. 12–18 på första våningen.

Ulrika Hansson

Kyrka. En kopia av glasmålningen i Karleby stadskyrka har sålts till förmån för insamlingen Gemensamt ansvar i Karleby. 31.3.2011 kl. 00:00

Nina Österholm. Jag har alltid varit lika mycket värd som pojkarna på klassen, killarna i studiecirkeln och männen på jobbet. Visst känner jag till glastak och orättvisor men jag har aldrig personligen känt mig särskilt förfördelad eller åsidosatt för att jag är kvinna. Naiv, blåögd eller bara lyckligt lottad? Nu är jag arg. Inte för min egen skull men för mina systrars. 31.3.2011 kl. 00:00

Ledare. En sak vore onekligen intressant att få veta. Vad tänker ”Anni” just nu? 31.3.2011 kl. 00:00

Kyrka. De gröna har startat en kampanj som utmanar finländare att låta bli att gifta sig eller registrera sitt parförhållande innan äktenskapslagen är jämställd. 30.3.2011 kl. 00:00

Världen. Ungt och gammalt möts i en het sammandrabbning i den arabiska världen. Lokala analytiker uppmanar de kristna att finnas med i smältdegeln. 30.3.2011 kl. 00:00