Hillevi Lasén har delat med sig av några favoritsånger inom sacred harp-stilen, som du kan lyssna på här nedan.

Vill sjunga med rå urkraft

sng.

Sacred harp är en sångstil som är högljudd och rytmisk, och som inte är ämnad för perfekta uppföranden. Hillevi Lasén vill få också finlandssvenskarna att sjunga psalmer ända från tårna.

4.8.2016 kl. 10:49

Sacred harp är den andliga nybyggarsångtraditionen från USA som nästan dog ut på 1900-talet. Nu återupplivas den gamla sångstilen. För Helsingforsbon Hillevi Lasén väcktes fascinationen för sångstilen genom en CD med gamla amerikanska julsånger.

– Det var något skumt med sången. Det mänskliga ljudet var väldigt rått och samtidigt otroligt energiskt.

Lite senare såg hon filmen Cold Mountain. Filmen handlar om det amerikanska inbördeskriget och där sjungs sången I’m going home på sacred harp-vis. (Lyssna på I'm going home och några andra av Laséns favoriter i spelaren nedan.)

– Jag kände genast igen sångstilen från julskivan. Jag sökte fram mera information och några år senare anmälde jag mig till en sacred harp-kurs i USA.

När vi gör intervjun är Hillevi Lasén precis hemkommen från den kursen. Hon har fått många nya intryck och ivern över sacred harp har bara växt.

– Nu vill jag starta en svenskspråkig grupp i Helsingfors. Det finns en liten finsk grupp här redan, men annars är sångstilen väldigt ny i Finland.

I Norden finns sacred harp-grupper i Oslo och Uppsala. Globalt sjungs sacred harp i Australien, Polen, Tyskland – men överlägset mest i USA.

Sångstilen utvecklades i Nordamerika, särskilt i New England och Södern, mellan 1770 och 1820. Sedan dog den nästan ut. Från och med 1980-talet har entusiaster blåst liv i traditionen igen. De verkar ha lyckats.

– På många håll har sacred harp blivit populärt också bland unga sekulariserade stadsbor.

Trots ordet harp (harpa) är sångstilen helt a cappella. Inte ens en stämgaffel används för att ta ton.

Ingen dirigent – alla kan leda!

Till vardags jobbar Hillevi Lasén som engelskalärare. Hon har ingen musikutbildning men har sjungit länge i kör.

– En viktig aspekt av sacred harp är att det är folkligt och demokratiskt. Vem som helst kan vara sångledare, vi har inga dirigenter. Ingen ska vara den lysande soloartisten.

Tanken med sacred harp är inte att sjunga för att uppträda, utan för att skapa gemenskap.

– Det är ingen idé att sjunga på egen hand, det ska göras i grupp.

För många är texterna en viktig orsak att sjunga sacred harp.

– Textförfattarna skräder inte orden, det är väldigt bibliska sånger.

I Hillevi Laséns favoritsång Idumea sjunger man ”and am I born to die, to lay this body down” (ungefär ”är jag bara född för att dö”).

– Det är inte rosor och fluff utan ett ärligt möte med livets råare sidor. I texten finns domare och flammande skyar, det är väldigt dramatiskt!

Explosiv volym

Sacred harp-sångerna är oftast arrangerade för fyra stämmor. Sångarna sitter i fyra sektioner i en kvadratisk form kring sångledaren. Alten är enda stämman där enbart kvinnor sjunger, och basen är enda stämman där enbart män sjunger. Tenoren (som sjunger melodin) och diskanten är blandstämmor.

Sacred harp-sångerna är skrivna med formnotskrift, som skiljer sig något från det vanliga notsystemet.

– Men med rätt vägledning kan vilken nybörjare som helst lära sig sjunga de här sångerna.

Sacred harp sjungs utan förstärkning, men ljudet kan ändå nå explosiva höjder.

Hur är det att sjunga så hårt, tär det inte på rösten?

– Det är inget måste att ropa eller gasta. Av någon anledning har det bara blivit så att många sjunger med väldigt hög volym. Jag njuter av att ta i ordentligt, men visst kan det behövas lite kännedom om god röstanvändning.

Vad får du ut av att sjunga sacred harp?

– Det är en chans att sjunga utan att koncentrera sig på perfektionism. I den här sångstilen kan jag njuta av musiken helhjärtat utan att oroa mig för att sjunga fel. Det är lite som när man sjunger psalmer i kyrkan, befriande.

Stämningen under sången är tät.

– Vi ser varandra i ögonen och alla är riktade mot ett centrum. Texterna talar verkligen till mig, de stärker mig i min tro.

Varför vill du införa det här i Svenskfinland?

– Främst för att jag själv så gärna vill sjunga utan att behöva åka långt bort. Jag vet också att det är många som saknar att sjunga psalmer.

På kristna sammankomster ordnas ofta musikverkstäder, men då ofta i gospel eller lovsång.

– Visst är de också bra sångstilar, men den opolerade hymnen är något helt annat.

Fakta: Sacred Harp

  • Sacred Harp är en amerikansk körtradition som sjungs a cappella i fyra stämmor med hjälp av formnotskrift. Namnet kommer från sångboken The Sacred Harp (1844).
  • Den öppna facebookgruppen Sacred Harp Helsinki är en finskspråkig samlingsplats för alla som är intresserade av att sjunga i sacred harp-stil.
  • Information om verksamhet på svenska kommer i Kyrkpressens annonsering under sommaren eller hösten.
Liisa Mendelin



Skriftskolor i Ålborg har fått undervisning om psykiska sjukdomar. Målet är att motverka fördomar. 14.5.2012 kl. 15:15

I dag firas mors dag. 13.5.2012 kl. 06:00

Korsholms kyrkliga samfällighet får understöd för utveckla en webbplats för ungdomar. 11.5.2012 kl. 16:51

I dag ordnas Jesusmanifestationen i Stockholm centrum. 12.5.2012 kl. 08:00

Åsa A. Westerlund är ny svensk medlem i plenum. 10.5.2012 kl. 18:59

Då tiden gick ut för att lämna in ombudsinitiativ hade kyrkomötesombuden lämnat in sammanlagt sex initiativ. 10.5.2012 kl. 13:29

Begravningsfrågorna kan bli långkörare i kyrkomötet. 9.5.2012 kl. 16:26

taizé. På hösten ordnas ett internationellt Taizémöte i Helsingfors. Nu söker arrangörerna efter frivilliga som kan inkvartera gäster. 9.5.2012 kl. 10:12

Kyrkomötet inleddes på måndagen. I sitt inledningstal fäste ärkebiskop Kari Mäkinen uppmärksamhet vid väckelserörelserna. 8.5.2012 kl. 09:25

Med en reklamfilm vill katolska kyrkan i Spanien nå de många arbetslösa i landet. 6.5.2012 kl. 08:00

Motorcyklister samlas till den årliga motoristkyrkan i Lundo om en vecka. Över 3000 väntas delta. 5.5.2012 kl. 08:00

Kyrka. Framtiden för anrika Ulrica Eleonora kyrka från år 1700 är högaktuell i Kristinestad. Men ännu är inte tiden mogen för några drastiska beslut. 3.5.2012 kl. 10:38

Sökandet efter en ny vd på Fontana Media börjar. 2.5.2012 kl. 10:38

Teologie doktor Jari Jolkkonen som valts till ny biskop i Kuopio stift vigs till ämbetet söndagen den 6 maj. 1.5.2012 kl. 08:00

Se bilder från scouternas kyrkhelg! 30.4.2012 kl. 11:27

GUDSTJÄNST. I juni börjar kyrkorna öppna upp för gudstjänstbesökare. Men kyrkoherde Johan Westerlund rakar av sig sitt coronaskägg först när kyrkans alla coronabegränsningar är borta. 28.5.2021 kl. 16:05

samtal. Vad är ett gott samtal? Vad händer när människor möts i dialog istället för debatt? Jakten på det goda samtalet tog sig uttryck i en talkshow i kyrkan. 27.5.2021 kl. 17:02

sammanslagning. Fyra församlingar slås samman på Åland och bildar två nya. Sammanslagningarna godkändes av Kyrkostyrelsens plenum idag. 27.5.2021 kl. 14:38

tro. Han har fallit ner från tre politiska träd. När det gäller sin tro aktar sig Ove Stråka därför för att klättra upp i fel träd igen. 27.5.2021 kl. 09:53

tro. Minna Opara förlorade sin pappa som 15-åring. Med åren kom barndomens oro ut i form av panikångest. – När jag känner paniken komma säger jag till Jesus: Gör någonting. Jag är bara en mamma, men du är allsmäktig. 26.5.2021 kl. 16:18