"Det finns en rädsla för starka kvinnor"

Tuulikki Koivunen Bylund tror att samkönade par vigs i Finland på 2020-talet. 8.10.2015 kl. 15:44

När Tuulikki Koivunen Bylund var liten visste hon inte vad en biskop var för något.

– Och jag hade aldrig kunnat gissa att jag själv skulle bli biskop, även om jag tidigt jobbade målmedvetet för att bli präst.

1971 emigrerade hon till Sverige för att kunna prästvigas och har nu hunnit vara präst i 44 år.

– Det är obegripligt. Det var min kallelse och det jag verkligen ville. Jag fick det liv jag ville, det är stort. Det har varit en nåd att få leva just i den här tiden, då det hänt så mycket både i kyrkan och samhället.

I lördags var Koivunen Bylund huvudtalare vid ett seminarium med temat ”Låt kyrkan välsigna” i Lojo. Inbjuden av Kom Alla- och Gemenskapsrörelsen berättade hon om den process som ledde till att Svenska kyrkan år 2009 beslöt viga samkönade par.

– Det är tre saker som gjort att det gått så smidigt i Sverige. För det första har processen varit lång och genomgripande. Många har jobbat hårt för att utförligt utreda det teologiska och praktiska under många år.

För det andra tror hon att det haft en stor betydelse att många aktivister jobbat för en förändring, både i både kyrkan och samhället.

– Det har skett en växelverkan mellan samhälle och kyrka, så som det alltid gör.

Den tredje punkten handlar om synen på sexualiteten.

– Synen på sexualiteten har förändrats, även i kyrkan. Om vi ser tillbaka på 1800-talet är det väldigt tydligt att det som uppfattades som god sexualitet då var att man alstrade barn. Det talades inte om sexualiteten i andra former. I kyrkan var det som hade att göra med sex omgärdat av synd.

– Jämför det med dagens läge då sexualiteten ses som en gåva av Gud. Då blir automatiskt den stora frågan om Guds gåva inte gäller alla människor.

Frimodig profetissa

När Kyrkpressen intervjuade Koivunen Bylund för tio år sedan förutspådde hon att Finland skulle få sin första kvinnliga biskop inom tio år. Efter fem år valdes Irja Askola till biskop i Helsingfors. Vågar Koivunen Bylund sig på att förutse när evangelisk-lutherska kyrkan i Finland viger det första samkönade paret?

– Det finns många exempel i Bibeln på profeter som haft fel. Det gör mig lite mer frimodig i rollen som profetissa.

– Jag tror att samkönade par vigs i Finland på 2020-talet, med glädje. De aktiva i kyrkan vill nog följa sin Herres och Mästares exempel i den här frågan också.

Hon säger att den här frågan är teologiskt och principiellt viktig, den handlar om människors lika värde.

– Men å andra sidan är den rent praktisk en liten fråga. I Sverige gifter sig varje år ungefär 700 samkönade par, och 75 procent av dem gör det borgerligt.

Känner du till föreningen Aito Avioliitto, som kämpar för att riksdagen ska ta tillbaka den könsneutrala äktenskapslagen?
– Jag vet inget om Aito Avioliitto, men jag vet mycket om homofobin. Den finns djupt förankrad i den finska folksjälen, liksom också rädslan för allt som är annorlunda. Jag har faktiskt valt ett bibelställe för att profetera om homofobin. Det är Uppenbarelseboken 12:12 och handlar om djävulen som stigit ner. ”Hans raseri är stort, ty han vet att hans tid är kort.”

– En vacker dag finns både homofobin och förföljelsen av flyktingar i samma papperskorg.

Skriver sina memoarer

Efter sex intensiva år som biskop i Härnösand gick Tuulikki Koivunen Bylund i pension i början av året.

– Det har varit kul att vara biskop. Mycket jobb, men otroligt roligt. Jag kan rekommendera det för alla finska och finlandssvenska kvinnor.

Hon säger att det egentligen borde ordnas en biskopsskola för kvinnor.

– Det skulle jag kunna komma och föreläsa om. Om det finns mycket rädsla när det gäller homosexualitet så finns det också mycket rädsla när det gäller starka kvinnor. Och ibland sitter oviljan hos kvinnorna.

Hon tror att det är viktigt att kvinnor går in i maktstrukturerna för att kunna förändra dem.

– Det handlar inte bara om jämställdhet. Det handlar om att kyrkan inte har råd att avvara den kvinnliga kompetens som är viktig på så många områden. Men det går inte bara att säga: ”Nu ska du bli kyrkoherde.” Man måste också ge kvinnorna det stöd och de resurser de behöver.

Koivunen Bylund håller som bäst på och skriver sina memoarer. Hon är numera den äldsta levande kvinnan som emigrerat till Sverige för att bli präst och den första biskopsvigda finska kvinnan.

– Det är inte samma sak att vara kvinna och biskop som att vara man och biskop. Det är bland annat därför jag skriver. Det är viktigt att kvinnohistoriska skeden dokumenteras.

När hon inte skriver på memoarerna, umgås med barnbarnen eller föreläser i Finland förbereder hon sig för döden.

– Det har jag ju inte hunnit göra under tiden jag jobbat. Döden är förmodligen närmare mig nu än någonsin. Fast jag tänker inte dö på ett tag, jag måste ju skriva färdigt mina memoarer.

Hur förbereder man sig för döden?
– Jag ser till att jag från min sida förbättrar den relation jag har till Gud. Jag försöker komma närmare Gud. För sedan när man väl dör, då är man väldigt nära, tror jag.

Christa Mickelsson



Ledare. På trappan till en solbelyst farstukvist, tidigt 80-tal. Lokaltidningen är upptagen, men den yngsta läsaren tilldelas den tidning som lika självklart hör till familjen som lokaltidningen. Bläddrandet i den då svartvita tabloiden är min första minnesbild av tidningen Kyrkpressen. 3.6.2010 kl. 00:00

Samhälle. Enligt en färsk undersökning har Hufvudstadsbladet flest kritiska kyrkliga nyheter. Chefredaktör Hannu Olkinuora erkänner att tidningens rapportering ibland är för händelseorienterad. 2.6.2010 kl. 00:00

Samhälle. – Kyrkan får mycket uppmärksamhet i medierna. 83 procent av rapporteringen är balanserad eller neutral, säger informationschef Iiris Kivimäki vid Kyrkans informationscentral. 2.6.2010 kl. 00:00

Kyrka. Kvinnornas intresse för förmansuppgifter inom kyrkan har ökat. 63 procent av de kvinnliga prästerna är intresserade av chefsjobb, 39 procent kan tänka sig att bli kyrkoherdar. 2.6.2010 kl. 00:00

Kyrka. Församlingarna i Karleby samfällighet har förnyat sina logotyper och sina webbsidor. Logon bygger på en kompass som är den gemensamma nämnaren medan bilden i kompassens mitt är unik för varje församling. 1.6.2010 kl. 00:00

Samhälle. Föreningen Samaria utvidgar sitt arbete i Österbotten och öppnar loppmarknad och ett dagcenter i Korsnäståget i Vasa. 1.6.2010 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkan ska se över instruktionerna för hur man agerar i fall av brott som uppdagas i själavårdssamtal. 1.6.2010 kl. 00:00

Kyrka. Den nuvarande kyrkoherden i Oravais, Berndt Berg, blir den nya Vörå församlings första kyrkoherde. 1.6.2010 kl. 00:00

Samhälle. En demonstration mot utvisandet av ryskan Irina Antonova och egyptiskan Eveline Fadayel ordnas i dag, måndag. Före demonstrationen kallar stödgruppen till presskonferens. 31.5.2010 kl. 00:00

Samhälle. Generation efter generation har avslutat vårterminen med att sjunga Den blomstertid nu kommer på skolavslutningen. I Sverige har den anrika sommarpsalmen ställvis ersatts med Idas sommarvisa, men enligt Dan Johansson, ordförande för Finlands svenska lärarförbund, är samma utveckling inte aktuell i Finland. 30.5.2010 kl. 00:00

Människa. När Soile och Christer Wiklund skulle gifta sig bestämde de sig för att ta fasta på brudgummens intresse för segelbåtar och göra sitt bröllop till en sommarseglats. 29.5.2010 kl. 00:00

Kultur. Sommargrönska, vattenglitter och gamla kyrkor ramar in en av Finlands äldsta musikfestivaler, Ålands orgelfestival. 28.5.2010 kl. 00:00

Människa. I fyrtio år har han skrivit och argumenterat. Vem är mannen med de många åsikterna?   27.5.2010 kl. 00:00

Magnus Lindholm. 27.5.2010 kl. 00:00

Ledare. I boken Den intellektuelles ansvar skriver professor Edward Said bland annat: ”… att tala och skriva i den offentliga sfären betyder att det blir en oavbruten ansträngning som till sin natur är ofullbordad och av nödvändighet ofullkomlig.” Detta citat av Said ingick i Kyrkpressen nr 1 år 2001. Det var min första ledare som chefredaktör för tidningen. 27.5.2010 kl. 00:00

enkät. En källa till idéer, stöd och sakkunnig hjälp, tycker någon. Trögt och fjärmat från församlingarnas vardag, säger en annan. I Kyrkpressens enkät till kyrkoherdarna får en del av de funktioner Kyrkostyrelsen fyller gentemot församlingarna positiv respons medan andra möter skarp kritik. 17.2.2020 kl. 14:55

kyrkomötesval. Det blir landshövdingen Peter Lindbäck som blir Ålands representant i kyrkomötet under åren 2020–2024. Det stod klart sedan de åländska rösterna räknats på måndagen. 17.2.2020 kl. 17:22

samarbete. Skola, dagis och församlingshem i samma byggnad? Det kan bli verklighet i Houtskär. 14.2.2020 kl. 15:46

Valanalys. Väntat resultat i kyrkomötesvalet, anser Lucas Snellman. Den regionala spridningen är bra bland de invalda i Borgå stift, liksom bredden av kunnande. 14.2.2020 kl. 11:29

kyrkomötesval. De moderata konservativa och liberala – de som talar för att olika åsikter ska rymmas inom kyrkan och är redo att göra kompromisser – hade framgång i kyrkomötesvalet, konstaterar forskaren Veli-Matti Salminen. 13.2.2020 kl. 14:03