Till vardags arbetar Tomas Höglund som klass- och musiklärare i Mattlidens låg- och högstadieskola i Esbo. (foto: Johan Myrskog)

Sjunger från hjärtat

Han tog tittarna med storm. Efter sin tolkning av soul-låten You are so beautiful i tävlingen Voice of Finland har Tomas Höglund blivit något av en kändis. Själv tar han det med ro och lägger tävlingen liksom resten av sitt liv i Guds händer.
24.1.2013 kl. 09:00
– Tomas, du sjöng helt sikabra i Voice of Finland, hörs det från några gymnasieelever i Mattlidens skola i Esbo då Tomas Höglund går genom korridoren. Några minuter senare är det dags igen, den här gången på lågstadiesidan.

– Tomas, var det du som sjöng så bra? undrar en liten flicka lite försiktigt innan hon försvinner ut på rast.

Tomas Höglund blev kändis över en natt då han i den tv-sända sångtävlingen Voice of Finland tog domarna med storm med sin tolkning av Billy Prestons låt You are so beautiful som Joe Cocker senare gjort känd.

– Det har varit en riktig mediecirkus den senaste veckan, berättar Höglund. Massvis med tidningar har ringt och gjort intervjuer. Radio och tv har hört av sig och det har känts som att jag har haft något med medierna att göra hela dagarna.

För Tomas Höglund är det inte ett problem att få så mycket uppmärksamhet. Han har fötterna stadigt på jorden.

– Det är ganska roligt med mycket uppmärksamhet. Nu ska jag passa på att njuta. Det är både intensivt och lärorikt på samma gång.

Musik som yrke
Till vardags arbetar Tomas Höglund som klass- och musiklärare i Mattlidens grundskola i Esbo. Det är något han trivs oerhört bra med.

– Jag började arbeta här som klasslärare 1998 och de senaste åren har jag också undervisat i musik, säger han.

Höglund tycker om att det finns plats för nya utmaningar och chanser att göra olika saker.

– Mattliden är en väldigt stor skola och det öppnar möjligheter att jobba med olika saker och variera lite fast man är på samma ställe.
Höglund medger att det kan kännas tungt att syssla med egen musik på fritiden då dagarna är fyllda med musik.

– Jag är glad att kunna dela med mig av mina erfarenheter åt mina elever, men ibland kan det vara svårt att hitta sina egna kreativa sidor då man kommer hem på kvällarna. Det finns både för- och nackdelar med mitt arbete, säger han.

Ber om Guds ledning
För Tomas Höglund är tron på Gud och hans ledning det viktigaste i livet. Både i Voice of Finland-tävlingen och i vardagen söker han alltid efter Guds plan och vilja med det som händer. För honom är det avgörande att man är kristen i det sammanhang man kommer till.

– Jag tror att vi alla har en uppgift att vara en medmänniska var vi än befinner oss, oavsett om vi går ut med att vi är kristna eller inte, säger han.
 
Höglund funderar mycket på vad han är kallad att göra i olika livssituationer. Han vill vara ett aktivt instrument för Guds vilja och frågar sig ofta hur Gud kan använda honom i olika situationer.

– Jag brukar alltid be om Guds ledning och hans plan för sammanhang jag kommer till. Jag vill vara uppmärksam och söka efter hur Gud kan använda mig, säger han.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Johan Myrskog



Kyrkomötet inleddes på måndagen. I sitt inledningstal fäste ärkebiskop Kari Mäkinen uppmärksamhet vid väckelserörelserna. 8.5.2012 kl. 09:25

Med en reklamfilm vill katolska kyrkan i Spanien nå de många arbetslösa i landet. 6.5.2012 kl. 08:00

Motorcyklister samlas till den årliga motoristkyrkan i Lundo om en vecka. Över 3000 väntas delta. 5.5.2012 kl. 08:00

Kyrka. Framtiden för anrika Ulrica Eleonora kyrka från år 1700 är högaktuell i Kristinestad. Men ännu är inte tiden mogen för några drastiska beslut. 3.5.2012 kl. 10:38

Sökandet efter en ny vd på Fontana Media börjar. 2.5.2012 kl. 10:38

Teologie doktor Jari Jolkkonen som valts till ny biskop i Kuopio stift vigs till ämbetet söndagen den 6 maj. 1.5.2012 kl. 08:00

Se bilder från scouternas kyrkhelg! 30.4.2012 kl. 11:27

I Kautokeino firas konfirmation på vårvintern, innan renarna förs på sommarbete. Festen är stor. 29.4.2012 kl. 08:00

Det kan kännas ensamt och svårt för föräldrar till små barn med synskada. Kontakt med andra föräldrar är viktigt. 28.4.2012 kl. 08:00

ekonomi. Forskning visar att kyrkans pensionsfond har indirekta placeringar i kärnvapenbranschen. 27.4.2012 kl. 15:49

Borde inte de rika ge till de fattiga också i kyrkan? Något måste göras åt kyrkans utjämningssystem. 27.4.2012 kl. 15:16

Agnes M. Sigurðardóttir är första kvinnan som biskop i isens och eldens rike. 26.4.2012 kl. 14:27

Hela havet stormar i rikskyrkan när det gäller struktur och modeller. Hur passar Åland in i sammanhanget? 26.4.2012 kl. 14:10

Andligt liv på webben Webbpräst KCSA Trsäkbacka Jakobsson. Nyheten om att kyrkans webbarbete på svenska skärs ner har väckt mycket diskussion särskilt på nätet. Bror Träskbacka, direktor på KCSA, och Daniel Jakobsson, ungdomsarbetsledare i Matteus församling, tar upp debatten. 26.4.2012 kl. 08:47

Nepal Westerling Finska Missionssällskapet. Ben Westerling, mångårig medarbetare vid Fontana Media, har valts till regionchef för Finska Missionssällskapet i Nepal. 24.4.2012 kl. 15:07

Kolumn. "Även ett digitalt möte får en annan dimension när vi på riktigt stannar upp och ger av vår egen tid", skriver Elefteria Apostolidou. 14.4.2021 kl. 08:30

Förnyelse. "Hur skulle vi gå till väga om vi också skulle renovera kyrkan inifrån?" 14.4.2021 kl. 09:00

Studerande. Studerande behöver stöd under undantagstiden – och antagligen klarnar det verkliga stödbehovet först när livet börjar normaliseras. 14.4.2021 kl. 00:00

Akutvård. Andreas Ahlfors är akutvårdare och kör ambulans till vardags. För att klara jobbet måste man vara lugn och observant. Men minst lika viktigt är det med empati – att verkligen se den man vårdar. 13.4.2021 kl. 08:31

Försäljning. Karleby kyrkliga samfällighet har lagt ut församlingshemmet i Björkhagen ut på auktion på huutokaupat.com, skriver ÖT. 8.4.2021 kl. 15:50