Leva med en bestående konflikt

Kultur. Teologin drar in på teatern. Den finska nationalscenen har med pjäsen ”Kristi brud” tacklat kyrkans ömma punkter inför utsålda hus i över ett år. 31.5.2011 kl. 00:00

Petri Summanen

Pjäsen ”Kristuksen morsian” (Kristi brud) är en ingående analys av hur inställningen till kvinnliga präster och till homosexualitet splittrar den lutherska kyrkan. Pjäsen var en publikframgång på den finska nationalteatern.

Den hetaste trenden på kommande är ”dokumentärteater”, ett slags teaterns svar på reality-tv.

– Det finns en verklighetsbrunst i finsk teater, man vill se det ”riktiga livet”. Ett slags farväl till fiktionen, säger Heini Junkkaala, dramaturg och en av den finska nationalteaterns fem ”husförfattare”.

Suget efter det verkliga livet har hämtat också religionen in på scen: Fundamentalisten, Kuume (Feber) om den karismatiska Nokiaväckelsen och nu senast Kristuksen morsian som fick flytta till en större scen för att den var slutsåld hela tiden.

Heini Junkkaalas ”Kristi brud”, som pjäsen heter i svensk översättning, är inte dokumentär fullt ut.

– Min pjäs utvecklar en story, men allt har sina förlagor i verkligheten.

I pjäsen nekas biskop

Huovinen nattvarden, Finland får sin första kvinnliga biskop och sannlutheranerna går hårt åt den avfallna folkkyrkan där ”djävulen har tagit över”. Rykande aktuell blev pjäsen under vårens debatt om ”Anni”, flickan som gjorde bättring från sin lesbiska eller bisexuella inriktning. I Kristuksen morsian bryter pjäsens centrala figur Marion upp från sitt lesbiska förhållande och går med i en konservativ församling och siktar på ett traditionellt äktenskap.

– För mig är det här en mycket personlig pjäs, säger författaren Heini Junkkaala. Så personlig att den kunde kallas ett dramaturgiskt slutarbete av en inre dialog som pågått i många år.

Läs hela artikeln i Kyrkpressen 22/2011.

Rolf af Hällström

De har gått igenom en process som varit både gripande och berörande. Genom att översätta boken Maijan tarina till svenska har Sven och Sola Mäenpää bearbetat sina tankar kring de svåra händelserna i sin församling i Skutnäs för fyra år sedan. 10.12.2014 kl. 09:59

utskrivningar. Medlemmarna ska förändra kyrkan, tycker Muluken Cederborg. 9.12.2014 kl. 08:00

Krigets spår syns fortfarande. I dag söker barn sina förlorade fäder bland annat i breven från fronten. 3.12.2014 kl. 15:50

Ärkebiskop Kari Mäkinen kommer att bli tilldelad Storkorset av Finlands Lejons orden på självständighetsdagen. 3.12.2014 kl. 13:37

gunnar särs. Bort med det stereotypa, in med det vackra. Så önskar Gunnar Särs att gudstjänsten fick formas. 3.12.2014 kl. 00:00