Kristen tro och scouting - svår nöt för många

Samhälle. Omnämnandet av Gud i scoutlöftet diskuteras som bäst inom scoutrörelsen i Svenskfinland. 16.3.2011 kl. 00:00

Christa Mickelsson

Den andliga biten av scoutingen ligger Anna Bäck varmt om hjärtat.

Anna Bäck har varit scout sedan barnsben. Just sitter hon med i en grupp som vill stöda scouter i den andliga biten av verksamheten.

Gruppen är en gren i Finlands svenska scouters officiella programgrupp med fostran som ansvarsområde. I den gruppen finns också Simon Lampenius från Kyrkans central för det svenska arbetet.

– Det vi på senaste tid har diskuterat är scoutlöftet och om och hur Gud ska omnämnas i det.

Scoutlöftet ifrågasätts

Inom den finlandssvenska scoutrörelsen har den andliga fostran ifrågasatts, även på högre nivå. Debatten går het bland annat i Scoutposten, som kommer hem till alla scouter i Svenskfinland, och på olika bloggar.

– En grupp scouter anser att det är svårt för dem att avlägga scoutlöftet då de inte själva har någon gudstro.

Scoutlöftet lyder Jag vill älska min Gud, mitt land och mänskligheten, vara andra till hjälp och följa scoutidealen i mitt liv.

Takorganisationen Finlands scouter (Suomen partiolaiset) har däremot inga intentioner att lätta på den kristna kopplingen i löftet. I november godkände medlemsmötet det nuvarande löftet. Det som däremot ändrade var forumleringen i verksamhetsbeskrivningen, där termen religiös fostran böts ut till andlig fostran.

–  Det ursprungliga initiativet var att helt stryka termen religiös fostran, berättar Bäck.

Läs mera i Kyrkpressen 11/2011.

Christa Mickelsson

prästläget. Hälften av prästerna i Borgå stift närmar sig pensionsåldern. 5.2.2015 kl. 07:22

S:t Mårtens kyrka. Mariehamns församling diskuterar en försäljning av S:t Mårtens kyrka till den katolska församlingen. 2.2.2015 kl. 13:15

Domprostgården. Borgå svenska domkyrkoförsamling behandlade vid sitt möte förra veckan kyrkoherde Mats Lindgårds anhållan om personlig befrielse från skyldigheten att bo i tjänstebostad, alltså den omdiskuterade Domprostgården. 2.2.2015 kl. 13:12

Det mångkulturella samhället kräver religiös läskunnighet, säger forskare Tuomas Martikainen. 30.1.2015 kl. 11:15

censur. I atlasen The Collins Middle East Atlas, utgiven av jätteförlaget HarperCollins, fattas landet Israel. 27.1.2015 kl. 15:21