Kvinnliga prästerna får ny festdräkt

Kyrka.
De kvinnliga prästerna ska få en ny festdräktskollektion  designad av Kirsimari Kärkkäinen.  Kollektionen som ska serietillverkas består av vit prästskjorta, kort och lång prästjacka, byxor, knälång kjol och långkjol samt ett kors som fästs på jackan.
10.2.2010 kl. 00:00


 

Biskopsmötet godkände en ny festdräktskollektion för kvinnliga präster vid sitt möte i Helsingfors den 9-10 februari.  

 

Kyrkostyrelsen ska i samarbete med en representant för ämbetsdräktsarbetsgruppen förbereda nödvändiga avtal. Arbetsgruppen fick också i uppgift att utarbeta ett förslag till revidering av biskopsmötets anvisningar om prästers och lektorers ämbetsklädsel.

 

Den nya festdräktskollektionen har sitt ursprung i ett önskemål från Kvinnliga teologer rf. Prosten Pirkko Poisuo, ordföranden för Kvinnliga teologer, har lett den arbetsgrupp som berett arbetet med den nya festdräkten. Det har ännu inte registrerats mönsterrätt som skyddar designen hos Patent- och registerstyrelsen och kollektionen kan därför inte ännu visas.

 

Fältbiskopen föreslås få ansvar för fältnattvard

 

Firandet av nattvard inom försvarsmakten ska bli lättare. Inom försvarsmakten är antalet nattvardsbesökare årligare 36 000. I fortsättningen är det meningen att fältbiskopen ska kunna övervaka nattvardsfirandet i terrängen och besluta om nattvardsassistenter. Biskopsmötet gör en framställning till kyrkomötet om komplettering av kyrkoordningen.

 

Enligt nu gällande kyrkoordning är det alltid lokalförsamlingens kyrkoherde som övervakar nattvardsfirandet. Det kan vara svårt att be om lov när man befinner sig ute i terrängen, det är inte alltid lätt att veta på vilkens församlingsområde man befinner sig. Dessutom kan man inte alltid definiera vem som är ansvarig kyrkoherde när fredsbevarande styrkor befinner sig utomlands.

 

Enhetliga bestämmelser för kyrkliga vapen, sigill och stämplar

 

Biskopsmötet gav ett utlåtande till kyrkostyrelsen om vapenarbetsgruppens förslag till betänkande om att förenhetliga bestämmelserna om kyrkliga vapen, sigill och stämplar.

 

Om arbetsgruppens lagförslag godkänns kommer de heraldiska vapen som biskoparna redan använder att regleras i lag och de får därmed officiell status. Enligt lagförslaget ska även församlingar kunna ha egna vapen.

 

Breddad utbildning för kantorer

 

Biskopsmötet fastställde nya bestämmelser om behörighetskrav för kantorstjänster. De nya bestämmelserna breddar utbildningsbasen för kantorer. Reformen strävar efter att stärka församlingarnas musikfostran och utveckla gudstjänstmusiken.

 

Enligt de nya bestämmelserna kan även filosofie magistrar eller pedagogie magistrar som specialiserat sig på musikfostran bli valda till kantorstjänster. För första gången skriver man i bestämmelsen in alla examen som ger behörighet till kantorstjänst och definierar vilka studier en var och en examen som ger behörighet till kantorstjänst ska innehålla.

 

Studerande behöver motiveras för att välja prästbanan

 

Biskopsmötet diskuterade såväl teologutbildningskommitténs som kantorsutbildningskommitténs verksamhetsberättelser. I teologutbildningskommitténs verksamhetsberättelse 2009 konstateras bland annat behovet av att uppmuntra teologiestuderandena att välja prästbanan. Det behövs en utredning som klarlägger vilka faktorer som motiverar studerandenas orientering mot olika studielinjer.

 

För att utvärdera helheten i prästernas yrkesutbildning beslöt biskopsmötet att det grundas en arbetsgrupp vars uppgift och sammansättning man besluter om vid höstens biskopsmöte. Avsikten är att man utvärderar all utbildning avsedd för präster.  Viktiga delar är den teologiska grundutbildning som avläggs vid universitet, den ordinationsutbildning som domkapitlen ordnar och den fortbildning som hör till pastoralexamen.

 

I kantorsutbildningskommitténs verksamhetsberättelse konstaterades att man i fortsättningen behöver fästa vikt vid rekryteringen. De studerande som avslutat sina studier har goda sysselsättningsutsikter och merparten av dem arbetar inom kyrkan.

 

Ny konfirmandbok

 

Biskopsmötet godkände konfirmandboken ”Ihan sama – eilen, tänään ja iankaikkisesti” och den lärarhandledning som hör till. Materialet har utarbetats av Lasten Keskus. Förutsättningen för godkännande är att man i den slutliga bearbetningen beaktar de förslag till ändringar som biskopsmötet och Kyrkostyrelsens enhet för fostran och ungdomsarbete framfört.

 

Matti Repo förman för Gemensamt Ansvar 2011

 

Till förman för insamlingen Gemensamt Ansvar 2011 utsågs biskopen i Tammerfors, Matti Repo. Ordförande för biskopsmötets beredningsutskott under 2010-2012 är Åbobiskopen Kari Mäkinen och medlemmar är assessorer från S:t Michels, Lappo och Esbo stift. (KT)

KT



kaarle kalliala. Mellanöstern är inte bara ett orosmoment, händelserna utmanar oss också att ta ansvar och hjälpa, påminde biskop Kalliala i sin predikan vid självständighetsdagens festgudstjänst i Helsingfors domkyrka. 7.12.2015 kl. 08:49

Att vara präst är som att vara en soldat på sin post. 4.12.2015 kl. 09:52

Laestadianernas fridföreningars förbund LFF inleder missionsarbete i Albanien. Om ett år ska LFF ha en utsänd familj på plats i landet. 2.12.2015 kl. 07:29

Marcus Prest. RECENSION. Joanna Nylund har läst Marcus Prests roman Android. 7.12.2015 kl. 00:00

klimat. Skaffa färre barn, undvik att resa med flyg, lev bilfritt och ät en växtbaserad kost. Dessa är så kallade ”högeffekts”–åtgärder när det kommer till att minska på vårt koldioxidavtryck. 30.11.2015 kl. 12:47

klimatförändringar. 35 procent av de katolska amerikanerna säger att påven påverkat deras åsikt i klimatfrågan. 30.11.2015 kl. 12:41

COP21. Svenska kyrkan har länge varit en högljudd röst i kampen mot klimatförändringen. 30.11.2015 kl. 12:43

Det är hopplöst svårt att ge namn åt en julskiva. Lyssna här. 26.11.2015 kl. 10:07

Poststrejken förorsakar tyvärr förseningar också för veckans nummer av Kyrkpressen. Du hittar hela tidningen elektroniskt här. 25.11.2015 kl. 11:08

Var tionde Närpesbo har utländsk bakgrund. Nästan tusen personer från tjugo länder har sedan nittiotalet kommit till Närpes för att arbeta eller som flykting. Cafékvällar varannan vecka ska skapa kontakt mellan de ursprungliga och de nyanlända Närpesborna. 25.11.2015 kl. 15:48

Är du helsingforsare och liberal går du mer i kyrkan än andra. 25.11.2015 kl. 14:41

kyrkans ungdom. Marcus Henricson har blivit vald till ordförande för väckelserörelsen Kyrkans Ungdom. 25.11.2015 kl. 13:34

jul. Marknadskrafternas bild av julen som konsumtionsfest är svår att rubba. 25.11.2015 kl. 14:05

film. Regissörerna Jenni Kangasniemi och Aino Suni får Kyrkans mediestiftelses filmpris Katso minuun... De får priset för sin kortfilm If I ruled. 23.11.2015 kl. 10:42

Stjärnor i Sibbo kyrka bjöd på en musikkväll med stort hjärta. 21.11.2015 kl. 23:06

SMÖRJELSE. Konfirmationen i Johannes församling i Helsingfors senaste söndag har väckt starka reaktioner då prästen smort konfirmanderna med krisma, det vill säga välsignad olja. Det har setts som ett främmande element i vår kyrka och smörjelsen kom som en överraskning för både konfirmander och föräldrar. 2.9.2022 kl. 17:59

ETT GOTT RÅD. Eva Frantz önskar att hennes 20-åriga jag hade vågat omfamna sin excentricitet lite mer – och åka ut och ha äventyr, för att ha något att skriva om senare. 31.8.2022 kl. 20:16

ÄRLIGHET. – Ju äldre jag blir desto mer har jag insett att livet är för kort för att inte våga vara lite mer ärlig och avklädd, säger evangelisten och bibelläraren Rigmor Holst. 31.8.2022 kl. 13:00

herdabrev. Efter tre år i biskopsgården i Borgå är Bo-Göran Åstrand ute med det traditionella herdabrevet. Han valde mejldialogens form och fyra huvudteman. 31.8.2022 kl. 10:00

KYRKANS FASTIGHETER. Det finns ogjorda reparationer och saneringar för minst 1200 miljoner euro inom i den evangelisk-lutherska kyrkans fastigheter. Vinterns chockdyra el, olja och fjärrvärme kan komma leda till ett sparande som kan göra ytterligare skada, säger energikonsulten Bengt Avellan som har haft uppdrag för Kyrkostyrelsen. 30.8.2022 kl. 10:00