Tre biskopar i festmässa i Lovisa

Kyrka.
På nyårsafton firas en festmässa i Lovisa kyrka där biskopar från tre stift medverkar.
29.12.2009 kl. 00:00

 


 

Biskoparna är Björn Vikström från Borgå, Eero Huovinen från Helsingfors och Seppo Häkkinen från S:t Michel. Festmässan den 31 december klockan 19 är inledningen på samarbetet inom Lovisanejdens kyrkliga samfällighet.

 

I festmässan predikar biskoparna Vikström och Häkkinen. Biskop Huovinen leder nattvardsliturgin. Kyrkoherdarna, kantorerna och förtroendevalda från alla fem församlingar medverkar också i festmässan.

 

– Festmässan är en gemensam gudstjänst där vi ber om välsignelse för den nya staden Lovisa och den nya kyrkliga samfälligheten i Lovisanejden, berättar Robert Lemberg, kyrkoherde i Pernå församling.

 

Vid årsskiftet bildas den nya samfälligheten Lovisanejdens kyrkliga samfällighet. I samfälligheten ingår den svenska och finska församlingarna i Lovisa samt församlingarna i Liljendal, Pernå och Strömfors.

 

Församlingarna som bildar den nya samfälligheten hör fram till årsskiftet till Borgå, Helsingfors respektive S:t Michels stift. Vid nyår flyttas Strömfors församling från S:t Michels stift till Helsingfors stift.

 

Antalet församlingar i Borgå stift (65) ändrar inte vid årsskiftet. I hela landet sjunker antalet församlingar endast med en, från 466 till 465 vid nyår.

 

 

KT

Han växte upp i två kulturer: den ena var livet på storgodset Tervik och den andra var livet utanför trädgården, där allmogen huserade. Av sin mor fick han i arv en kristen övertygelse som han hållit fast vid hela sitt liv. En kvinnlig teolog kom med de förlösande orden som avslutade en mångårig troskris. 11.7.2013 kl. 13:05

Kampen om de populära vigselkyrkorna är hård och bokningarna sker ofta ett år i förväg. Men ryktet om att finlandssvenska par får gå före i kön är överdrivet. 11.7.2013 kl. 10:21

– Flickorna skriker helt hysteriskt när de blir bitna av en broms, utbrister konfirmanden Kristofer Söderström. Under en intensiv lägervecka är insekterna det största problemet. Allt annat går som en dans i sommarhettan. 7.7.2013 kl. 07:00

Kyrkoherden i Saltvik bor i en stor, herrgårdsliknande prästgård. Men hur mycket hyra ska han betala? Tvisten ska upp i domstol. 5.7.2013 kl. 09:45

Europeiska kyrkokonferensen ska godkänna en ny grundstadga den här veckan. 3.7.2013 kl. 09:19