Ärkebiskopsval på Facebook

Människa. Stödgrupp på Facebook vill engagera uppställningen av kandidater i ärkebiskopsvalet. 16.11.2009 kl. 00:00

www.facebook.com

I februari går präster och lektorer till ärkebiskopsval men i nuläget är endast två kandidater uppställda. De är biskopen i Åbo ärkestift Kari Mäkinen och direktören för Finska Missionssällskapet Seppo Rissanen.

På det sociala webbnätverket Facebook försöker nu bland andra författaren, pastor Jaakko Heinimäki och filmregissören Timo Korhonen skapa intresse för en valmansförening som skulle ställa upp Vanda-pastorn Juha Luodeslampi i valet, rapporterar Helsingin Sanomat.

Juha Luodeslampi har bland annat arbetat vid kyrkans utbildningscentral. Han är också bildkonstnär. 

För att ställa upp en kandidat behövs det tio personer som är röstberättigade i valet. Kandidater kan ställas upp till den 14 december. Ärkebiskop Jukka Paarma går i pension i juni.

Webred

Nepal Westerling Finska Missionssällskapet. Ben Westerling, mångårig medarbetare vid Fontana Media, har valts till regionchef för Finska Missionssällskapet i Nepal. 24.4.2012 kl. 15:07

Biskopsmötet har utsett biskop Björn Vikström till medlem i kyrkostyrelsen. 24.4.2012 kl. 10:09

Europaårets tema för i år är solidaritet över generationsgränserna. Det uppmärksammas med ett värdecafé. 23.4.2012 kl. 11:21

Vasa Blessed Mess . Se bilder från temahelgen i Vasa! 22.4.2012 kl. 11:25

scout. Under scoutveckan som inleds på måndag uppmanas scouterna att ta med sig kompisar till scoutevenemang. 22.4.2012 kl. 08:00