Ärkebiskopsval på Facebook

Människa. Stödgrupp på Facebook vill engagera uppställningen av kandidater i ärkebiskopsvalet. 16.11.2009 kl. 00:00

www.facebook.com

I februari går präster och lektorer till ärkebiskopsval men i nuläget är endast två kandidater uppställda. De är biskopen i Åbo ärkestift Kari Mäkinen och direktören för Finska Missionssällskapet Seppo Rissanen.

På det sociala webbnätverket Facebook försöker nu bland andra författaren, pastor Jaakko Heinimäki och filmregissören Timo Korhonen skapa intresse för en valmansförening som skulle ställa upp Vanda-pastorn Juha Luodeslampi i valet, rapporterar Helsingin Sanomat.

Juha Luodeslampi har bland annat arbetat vid kyrkans utbildningscentral. Han är också bildkonstnär. 

För att ställa upp en kandidat behövs det tio personer som är röstberättigade i valet. Kandidater kan ställas upp till den 14 december. Ärkebiskop Jukka Paarma går i pension i juni.

Webred

KP:s grafiker Malin Aho bjuder läsarna på konstnärlig ögonfröjd. 5.10.2012 kl. 16:01

Församlingspastorn Mia Bäck har fått Prästförbundets praktiska stipendium på 6 000 euro. 5.10.2012 kl. 10:46

Marika Westerling kände sig udda i sammanhang där alla gifte sig och fick barn. Hur hittar man ett inre lugn då nästan allt man önskar sig är en egen familj? Den frågan har hon inget svar på och inte heller blev hon av med sin rastlöshet förrän hon själv fann en livskamrat 5.10.2012 kl. 00:00

teckenspråk. Kyrkans webbsidor på finlandssvenskt teckenspråk, Kyrkan och teckenspråk, har publicerats. 3.10.2012 kl. 12:38

Årets präst. Kaplanen Taina Manninen har utsetts till årets präst 2012. Styrelsen för Finlands kyrkas prästförbund valde Manninen som är kaplan i församlingen i Kajana med motiveringen att man i år ville lyfta fram en präst som utför vardagligt församlingsarbete. 2.10.2012 kl. 20:00