Ärkebiskopsval på Facebook

Människa. Stödgrupp på Facebook vill engagera uppställningen av kandidater i ärkebiskopsvalet. 16.11.2009 kl. 00:00

www.facebook.com

I februari går präster och lektorer till ärkebiskopsval men i nuläget är endast två kandidater uppställda. De är biskopen i Åbo ärkestift Kari Mäkinen och direktören för Finska Missionssällskapet Seppo Rissanen.

På det sociala webbnätverket Facebook försöker nu bland andra författaren, pastor Jaakko Heinimäki och filmregissören Timo Korhonen skapa intresse för en valmansförening som skulle ställa upp Vanda-pastorn Juha Luodeslampi i valet, rapporterar Helsingin Sanomat.

Juha Luodeslampi har bland annat arbetat vid kyrkans utbildningscentral. Han är också bildkonstnär. 

För att ställa upp en kandidat behövs det tio personer som är röstberättigade i valet. Kandidater kan ställas upp till den 14 december. Ärkebiskop Jukka Paarma går i pension i juni.

Webred

Susan Haraldson kom till Finland i slutet av 1980-talet då hon var med i en kringresande teatergrupp. Här träffade hon sin man och gifte sig. Men livet skulle snart föra med sig en verklig tragedi och Haraldson fick ge sitt allt för att inte duka under. 26.4.2013 kl. 14:14

Finns det klasskillnader i kyrkan och finns det rum för alla? Frågan ställde vi till en arbetare i Jakobstad. 26.4.2013 kl. 10:59

Två observatörer från Borgå stift tog del av arbetet mot människohandel i Sydostasien. 25.4.2013 kl. 10:08

Beskedet om att de två kidnappade syriska biskoparna återbördats togs tillbaka. 25.4.2013 kl. 07:55

Hur skiljer sig den som tror på Gud från människor som inte gör det? Den frågan diskuteras i den färska antologin ”En liten skillnad”. 24.4.2013 kl. 12:57