Kyrkans informationspris till barnpsykiater

Människa.

Jari Sinkkonen betonar betydelsen av fadersrelationen och synliggör utmaningar som barn och framförallt pojkar möter.

8.1.2009 kl. 00:00

wsoy.fi

Jari Sinkkonen har påverkat mediekulturen mot mer medmänskliga och humana värderingar.

Kyrkostyrelsen delar årligen ut kyrkans informationspris som ett erkännande för förtjänstfull mediekommunikation av det kristna budskapet, kristen kunskap eller livsvärden som är förenliga med den kristna tron.

I årets prismotiveringar tackas författaren och specialläkaren inom barnpsykiatri Jari Sinkkonen för att han aktivt visat att det, inom det för underhållning och kommersialisering beskyllda mediaflödet, fortsättningvis finns rum och möjligheter att diskutera samhälleliga värderingar, såsom barnens plats i det finländska samhället.

Sinkkonen har i offentligheten betonat betydelsen av fadersrelationen. Han har i böcker och otaliga tidningsartiklar synliggjort de utmaningar som barn och framförallt pojkar, möter inför vuxenlivet. Han har konsekvent stött föräldraskapet i ett ständigt föränderligt samhälle och understrukit föräldrars ansvar för barnens utveckling till vuxna. En del av Sinkkonens produktion har översatts till svenska. Därutöver har Sinkkonen deltagit i den offentliga diskussionen i samband med familjetragedier och våldsdåd i skolor.

Anmärkningsvärt är att Sinkkonen genom sitt agerande uppmuntrat såväl experter som medborgare att delta i mediediskussionen och den vägen påverkat mediekulturen mot mer medmänskliga och humana värderingar.

Priset överräcktes i dag av ärkebiskop Jukka Paarma. Kyrkans informationspris har delats ut sedan 1975. Prissumman är 5 000 euro.

KT

Johannes församling Stina Lindgård. Stina Lindgård från Borgå, tf kyrkoherde i Lappträsks svenska församling och Liljendals församling, söker tjänsten som kyrkoherde i Johannes församling. 17.2.2014 kl. 15:33

Bröllop Utö . Laura och Markus Hellsten visste redan tidigt att på deras bröllop är gemenskapen det viktigaste - därför ställde de till med ett lägerbröllop på Utö. 14.2.2014 kl. 16:22

Judas Åbo Svenska Teater Jesus Christ Superstar musikal. I dag har rockoperan Jesus Christ Superstar premiär på Åbo Svenska Teater. Vi har träffat Judas. 13.2.2014 kl. 08:00

samuel erikson. Huvudsyftet med militärtjänstgöringen är att tjäna fosterlandet, slår beväringspastor Samuel Erikson fast. Men de flesta lär sig också något om sig själva under tiden. Fast det ska erkännas: också Erikson räknar dagarna till hemförlovningen lika ivrigt som alla andra. 12.2.2014 kl. 00:00

nina wredlund. Det var i Esbo svenska församling som Nina Wredlund råkade ut för det sexuella ofredande hon berättat om i Västra Nyland. Nuvarande kyrkoherden i Esbo går nu ut och uppmanar personer som eventuellt råkat ut för samma sak att ta kontakt. 12.2.2014 kl. 12:00