Sänkt kyrkoskatt i många församlingar

Kyrka. Den kyrkoskatt som medlemmarna i evangelisk-lutherska kyrkan betalar sänks i 49 församlingsekonomier i början av år 2009. Vanligen beror sänkningen på församlingssammanslagningar. 3.12.2008 kl. 00:00

Församlingssamgångar sänker kyrkoskattens vägda medeltal i hela landet. Nästa år är medeltalet 1,32 procent efter att ha varit 1,33 procent under flera år.

Det finns nu 388 församlingsekonomier inom evangelisk-lutherska kyrkan. Med församlingsekonomier avses självständiga församlingar som har egen ekonomiadministration eller kyrkliga samfälligheter som består av flera församlingar. År 2009 sjunker antalet församlingsekonomier till 328 på grund av sammanslagningar av församlingar. Samtidigt sjunker församlingarnas antal från 515 till 466.

Höjningar och sänkningar

Under de senaste åren har församlingsmedlemmarna på Iniö betalt den högsta kyrkoskatten. Deras kyrkoskatt sjunker mest, med en procent, i början av nästa år. De betalar då 1,25 procent i kyrkoskatt. Iniö går sammanslås med Pargas svenska församling samt Houtskärs, Korpo och Nagu församlingar. Den nya församlingens namn blir Väståbolands svenska församling.

Den största höjningen av kyrkoskatten, med 0,25 procent, sker på det område som omfattar nuvarande Valkealan seurakunta. Församlingen i Valkeala sammanslås med församlingen i Kouvola och skatteprocenten blir 1,5.Kyrkoskatten stiger i allt som allt tretton nuvarande församlingsekonomier.

Mellan en och två procent

Den högsta kyrkoskatten, två procent, betalar man nästa år i cirka tio församlingsekonomier. De är Ålands södra och Ålands norra skärgårdsförsamlingar, Eckerö, Karijoki, Konnevesi, Oravais, Ristijärvi och Sund-Vårdös församlingar samt i de kyrkliga samfälligheterna i Kristinestad och Kronoby.

Den lägsta kyrkoskatten, en procent, betalar man fortsättningsvis i de kyrkliga samfälligheterna i Helsingfors, Esbo, Vanda och Grankulla, i Åbo och S:t Karins kyrkliga samfällighet samt i rikssvenska Olaus Petri församlingen och Tyska församlingen som båda hör till Borgå stift.

KT

LFF. Ett treårigt planeringsprojekt har slutförts då den laestadianska väckelserörelsen inleder egen skriftskolundervisning på svenska. 6.10.2014 kl. 15:51

Antje Jackelén. Svenska kyrkan har fått en ny ärkebiskop som genomgående försöker ta andra vägar än de som präglas av alternativen konservativ eller liberal, bokstavlig eller tolkad. 6.10.2014 kl. 15:37

kati niemelä. Kristendomen har en starkare ställning i Finland än vad den har i de andra nordiska länderna. Det här skriver Kotimaa som intervjuat kyrkosociologen Kati Niemelä. 6.10.2014 kl. 11:36

Saltvik. Den långa tvisten mellan Saltviks församling och tidigare kyrkoherden Peter Blumenthal fortsätter. Nu vill kyrkofullmäktiges ordförande Peter Lindbäck att Ålands tingsrätt fattar beslut om att vräka Blumenthal från prästgården i Saltvik, skriver tidningen Åland. 6.10.2014 kl. 11:33

mobbning leka skriba konfirmation läger ungdomsarbete. Hon vill vara med och leka - men inte av tradition utan för att det är roligt. 25.9.2014 kl. 10:08