Stiftsfullmäktige vill ge unga initiativrätt

Kyrka. Stiftsfullmäktige sammanträdde i Jakobstad i dag. Initiativrätt, svenskt samarbete och statistik var några av de ämnen som diskuterades. 14.11.2008 kl. 00:00

Christa Mickelsson

Det nu sittande fullmäktige inledde sin mandatperiod i maj och samlades nu till sitt andra möte. På föredragningslistan fanns tre initiativ att ta ställning till och alla väckte livlig diskussion.

Christa Mickelsson

Johan Westerlunds initiativ om den verksamhetsstatistik som församlingarna årligen gör upp remitterades till domkapitlet för ny beredning.

En viss oro över hur det går med svenskan i framtiden då många av Borgå stifts församlingar hör till en finsk kyrklig samfällighet kom fram då Borgå stifts fullmäktige samlades i Jakobstad på fredagen. Diskussionen föddes i samband med introduktionen om kyrkans förvaltning som fullmäktige medlemmarna fick i början av mötet och det framkom förhoppningar om att prosterierna i framtiden kan utvecklas till att bli enheter för fungerande svenskt samarbete.

Stiftsfullmäktige beslöt med rösterna 13-5 att göra en framställning till kyrkomötet om att kyrkolagen ändras så att man möjliggör en utvidgning av rätten att väcka initiativ till stiftsfullmäktige. Lekmannamedlemmen Magnus Engblom hade väckt initiativet och i bakgrunden finns Ungdomens kyrkodagars (UK) önskan att påverka det kyrkliga beslutsfattandet.

Stiftsfullmäktige utsåg i våras kontaktpersoner för UK och Engblom ansåg detta vara en tillfredsställande temporär lösning, som är beroende av välviljan hos fullmäktigemedlemmarna och kontaktpersonerna.

Lekmannaombudet Hans Snellman sade att det finns också andra än UK som kunde betjänas av att ha initiativrätt. På samma linje var kyrkoherde Torsten Sandell.

– Inte behöver det bli en Lex Borgå stift, sade Sandell med hänvisning till att motsvarande organ till UK inte finns i de finska stiften.

Han ansåg att även övriga stift kan vara betjänta av en lagändring.

– Varje stift kan uppfatta det på sitt eget sätt och till exempel ge någon missionsorganisation rätt att väcka initiativ, sade Sandell.

– Jag tror att vi alla är överens om att ungdomarna skall ha möjlighet att påverka i stiftet och kyrkan genom stiftsfullmäktige, sade kyrkoherde Helene Liljeström men ansåg att en utökad initiativrätt också kan vara problematisk.

Kyrkomötesombud med på fullmäktiges möten

Lekmannamedlemmen Peter Lindbäck, Åland, medlem i såväl stiftsfullmäktige som kyrkomötet, hade väckt ett initiativ om att stiftets samtliga kyrkomötesombud skall få rätt att närvara vid stiftsfullmäktige. Lindbäck motiverade förslaget med att många av de ärenden som behandlas av stiftsfullmäktige förs vidare till kyrkomötet och att det är viktigt med en direkt kommunikation mellan de båda beslutsfattande organen. Stiftsfullmäktige beslöt enhälligt att bevilja stiftets kyrkomötesombud närvarorätt vid fullmäktigemötena under den pågående mandatperioden.

Stiftsfullmäktige beslöt efter livlig diskussion med rösterna 17-1 att remittera ett initiativ om den verksamhetsstatistik som församlingarna årligen gör upp till domkapitlet för ny beredning.

Kyrkoherde Johan Westerlund som väckt initiativet påpekade att statistiken upplevs som betungade i en del församlingar och att den är resurskrävande speciellt för små församlingar. I diskussionen framkom att framförallt diakonarbetarna skall göra upp en omfattande statistik och att det i små enheter till och med kan äventyra tystnadsplikten. Många diakoniarbetare upplever det som tungt att föra så omfattande statistik. Statistiken samlas in av kyrkostyrelsen och används bland annat i forsknings- och planeringssyfte.

Strategiarbetet fortsätter

Stiftsfullmäktige tillsatte en arbetsgrupp med uppgift att arbeta med stiftets strategi. Ett kort strategidokument kommer att presenteras på stiftsdagarna och stiftsfullmäktige börjar behandla strategin på sitt nästa möte. Arbetsgruppen skall bereda stiftsfullmäktiges utlåtande om strategin. I arbetsgruppen ingår Johan Westerlund (sammankallare), Monica Aaltonen, Gerd Erickson, Stig-Olof Fernström, Stig Nyberg och Gun-Maj Näse.

Stiftsfullmäktige har som uppgift stöda och främja kyrkans uppgift i stiftet och dess församlingar och att tillsammans med domkapitlet leda verksamheten i stiftet, bland annat godkänner fullmäktige verksamhetsplanen och budgeten för stiftet. Fullmäktige besluter till exempel om att inrätta nya eller dra in tjänster vid domkapitlet.

Stiftsfullmäktige har 21 medlemmar och leds i Borgå stift av Lars-Runar Knuts. Sju av stiftsfullmäktiges medlemmar är präster och 14 lekmän. Fullmäktiges mandatperiod är fyra år. Nästa möte hålls i februari 2009.

KT



Kyrka. Jona Granlund från Åbo valdes till ordförande för Ungdomens kyrkodagar 2011. 28.1.2011 kl. 00:00

Kyrka. Ungdomens kyrkodagar 2011 inleddes på torsdagen med en kvällsmässa i Karis kyrka. 28.1.2011 kl. 00:00

Världen. Ett fyrtiotal män samlas till gemensam morgonbön varje dag på tåget mellan Jerusalem och Tel Aviv. 28.1.2011 kl. 00:00

Kyrka. I kväll inleds Ungdomens Kyrkodagar 2011. Det blir ingen planerad livestreaming av UK, åtminstone inte i år. 27.1.2011 kl. 00:00

Människa. Från bussfönstret såg hon hur folk bodde i lerhyddor längs vägkanten. Hon såg dem sitta i dammet och det var där de föddes, levde och dog. 27.1.2011 kl. 00:00

May Wikström. Mitt vardagsrum är 1+1+2+2+2+2+2+2. 27.1.2011 kl. 00:00

Ledare. Sportmagasinets säsongstart i FST häromveckan bjöd på ett program att älska eller att hata. 27.1.2011 kl. 00:00

Kyrka. – Det är det bästa materialet jag stött på. Ungdomsarbetsledare Catarina Lindgren i Vörå döljer inte sin entusiasm över Bibeläventyret. 26.1.2011 kl. 00:00

Kyrka. Kristdemokraternas ordförande Päivi Räsänen belönas med utmärkelsen årets kristna mediainsats. Utmärkelsen väcker debatt inom kyrkan. 26.1.2011 kl. 00:00

Kyrka. Lutherska kyrkan har fyra huvudmål inför vårens riksdagsval. 26.1.2011 kl. 00:00

Världen. För tjugo år sedan startade Finska missionssällskapet en församling i Siu Hong i nordösta delen av Hongkong. Det blev den sista FMS startade och den är fortfarande den minsta. 25.1.2011 kl. 00:00

Samhälle. Kristna, judar och muslimer i Finland har grundat ett nytt samarbetsforum, Religionernas samarbete i Finland (RESA-forumet r.f.). 25.1.2011 kl. 00:00

Kyrka. De första svenskspråkiga webbutbildarna har snabbutbildats för att hjälpa församlingarna ta i bruk sociala medier. 25.1.2011 kl. 00:00

Kyrka. Sedd & hörd är ett projekt som vill stärka barn och ungas delaktighet i församlingarna och som bekostas av undervisningsministeriet. 24.1.2011 kl. 00:00

Kyrka. Utvecklingen av församlingsstrukturen i Lojotrakten har inletts. 23.1.2011 kl. 00:00

asylsökande. – Vi var 55 eller 60 personer i en niometers gummibåt. Vatten slog in hela tiden. Jag kunde inte simma. Morteza Naseris väg till Finland är en berättelse om utsatthet, orättvisa och en okuvlig vilja att leva. 1.7.2020 kl. 15:40

Kyrkodagar. – Jag hoppas att alla ska tänka: Wow, nu får vi äntligen träffas ansikte mot ansikte, säger direktor Sixten Ekstrand. 30.6.2020 kl. 21:16

profilen. Som tolvåring var rwandiern Jean d’Amour Banyanga med om en skakande upplevelse. Efter det ville han jobba för Gud och sina medmänniskor. – Jag är historisk, säger han, som den första mörkhyade prästen i Borgå stift. 30.6.2020 kl. 20:17

samtalstjänst. Samtalen är alltid konfidentiella och anonyma. Hjälp kan man få via telefon, chatt, nättjänst och brev. 29.6.2020 kl. 09:59

bön. Östra Finlands universitet har gjort en undersökning som visar att frågor relaterade till spiritualitet har varit betydelsefulla under coronapandemin. 24.6.2020 kl. 00:00