Stiftsfullmäktige vill ge unga initiativrätt

Kyrka. Stiftsfullmäktige sammanträdde i Jakobstad i dag. Initiativrätt, svenskt samarbete och statistik var några av de ämnen som diskuterades. 14.11.2008 kl. 00:00

Christa Mickelsson

Det nu sittande fullmäktige inledde sin mandatperiod i maj och samlades nu till sitt andra möte. På föredragningslistan fanns tre initiativ att ta ställning till och alla väckte livlig diskussion.

Christa Mickelsson

Johan Westerlunds initiativ om den verksamhetsstatistik som församlingarna årligen gör upp remitterades till domkapitlet för ny beredning.

En viss oro över hur det går med svenskan i framtiden då många av Borgå stifts församlingar hör till en finsk kyrklig samfällighet kom fram då Borgå stifts fullmäktige samlades i Jakobstad på fredagen. Diskussionen föddes i samband med introduktionen om kyrkans förvaltning som fullmäktige medlemmarna fick i början av mötet och det framkom förhoppningar om att prosterierna i framtiden kan utvecklas till att bli enheter för fungerande svenskt samarbete.

Stiftsfullmäktige beslöt med rösterna 13-5 att göra en framställning till kyrkomötet om att kyrkolagen ändras så att man möjliggör en utvidgning av rätten att väcka initiativ till stiftsfullmäktige. Lekmannamedlemmen Magnus Engblom hade väckt initiativet och i bakgrunden finns Ungdomens kyrkodagars (UK) önskan att påverka det kyrkliga beslutsfattandet.

Stiftsfullmäktige utsåg i våras kontaktpersoner för UK och Engblom ansåg detta vara en tillfredsställande temporär lösning, som är beroende av välviljan hos fullmäktigemedlemmarna och kontaktpersonerna.

Lekmannaombudet Hans Snellman sade att det finns också andra än UK som kunde betjänas av att ha initiativrätt. På samma linje var kyrkoherde Torsten Sandell.

– Inte behöver det bli en Lex Borgå stift, sade Sandell med hänvisning till att motsvarande organ till UK inte finns i de finska stiften.

Han ansåg att även övriga stift kan vara betjänta av en lagändring.

– Varje stift kan uppfatta det på sitt eget sätt och till exempel ge någon missionsorganisation rätt att väcka initiativ, sade Sandell.

– Jag tror att vi alla är överens om att ungdomarna skall ha möjlighet att påverka i stiftet och kyrkan genom stiftsfullmäktige, sade kyrkoherde Helene Liljeström men ansåg att en utökad initiativrätt också kan vara problematisk.

Kyrkomötesombud med på fullmäktiges möten

Lekmannamedlemmen Peter Lindbäck, Åland, medlem i såväl stiftsfullmäktige som kyrkomötet, hade väckt ett initiativ om att stiftets samtliga kyrkomötesombud skall få rätt att närvara vid stiftsfullmäktige. Lindbäck motiverade förslaget med att många av de ärenden som behandlas av stiftsfullmäktige förs vidare till kyrkomötet och att det är viktigt med en direkt kommunikation mellan de båda beslutsfattande organen. Stiftsfullmäktige beslöt enhälligt att bevilja stiftets kyrkomötesombud närvarorätt vid fullmäktigemötena under den pågående mandatperioden.

Stiftsfullmäktige beslöt efter livlig diskussion med rösterna 17-1 att remittera ett initiativ om den verksamhetsstatistik som församlingarna årligen gör upp till domkapitlet för ny beredning.

Kyrkoherde Johan Westerlund som väckt initiativet påpekade att statistiken upplevs som betungade i en del församlingar och att den är resurskrävande speciellt för små församlingar. I diskussionen framkom att framförallt diakonarbetarna skall göra upp en omfattande statistik och att det i små enheter till och med kan äventyra tystnadsplikten. Många diakoniarbetare upplever det som tungt att föra så omfattande statistik. Statistiken samlas in av kyrkostyrelsen och används bland annat i forsknings- och planeringssyfte.

Strategiarbetet fortsätter

Stiftsfullmäktige tillsatte en arbetsgrupp med uppgift att arbeta med stiftets strategi. Ett kort strategidokument kommer att presenteras på stiftsdagarna och stiftsfullmäktige börjar behandla strategin på sitt nästa möte. Arbetsgruppen skall bereda stiftsfullmäktiges utlåtande om strategin. I arbetsgruppen ingår Johan Westerlund (sammankallare), Monica Aaltonen, Gerd Erickson, Stig-Olof Fernström, Stig Nyberg och Gun-Maj Näse.

Stiftsfullmäktige har som uppgift stöda och främja kyrkans uppgift i stiftet och dess församlingar och att tillsammans med domkapitlet leda verksamheten i stiftet, bland annat godkänner fullmäktige verksamhetsplanen och budgeten för stiftet. Fullmäktige besluter till exempel om att inrätta nya eller dra in tjänster vid domkapitlet.

Stiftsfullmäktige har 21 medlemmar och leds i Borgå stift av Lars-Runar Knuts. Sju av stiftsfullmäktiges medlemmar är präster och 14 lekmän. Fullmäktiges mandatperiod är fyra år. Nästa möte hålls i februari 2009.

KT



eurovision. Eurovisionstvåan Buranovskiye Babushki sjöng för att få en ny kyrka till hembyn. De väntar också på att få Bibeln på sitt modersmål. 30.5.2012 kl. 16:51

kommunitet. En hel generation kristna omprövar sitt sätt att koppla sin tro till världen de lever i. De använder inte tron som en biljett ut ur världen utan involverar sig i den. 29.5.2012 kl. 13:17

Vatikanen har gett ut normer för hur man känner igen uppenbarelser och hur man vet att de är äkta. 29.5.2012 kl. 09:38

På pingstdagen firas en festliturgi i Uspenskijkatedralen i Helsingfors. 27.5.2012 kl. 06:00

Kantorn i Lahtis Salpausselkä församling Marjaana Turunen är Årets kantor 2012. 26.5.2012 kl. 12:00

Orgel Johannes församling eftis. – Alla kan kanske inte livnära sig som musiker men de allra flesta kan uppnå en sådan nivå att de själva njuter av den musik de gör. 25.5.2012 kl. 12:39

Ett alternativ till ett stort släktbröllop kan vara att gifta sig utomlands endast i kretsen av de närmaste eller på tu man hand. Bröllopsresan kommer på köpet. 25.5.2012 kl. 09:46

Det kristna förlagets styrelse leds av garvat tidningsproffs. 22.5.2012 kl. 14:23

Prinsessan Estelle döps på tisdag. Dopet direktsänds i svensk tv och på webben. Samtidigt lockar domkyrkoförsamlingen till att låta döpa sig eller sitt barn. 21.5.2012 kl. 15:57

Ortodoxa kyrkan har öppnat en Facebooksida om patriarken i Moskva. 20.5.2012 kl. 08:00

Suviradio.fi är sommarvarianten av populära julkanalen. I juni börjar kanalen höras på nätet. 19.5.2012 kl. 08:00

Leo Komarov tycker att Kyrkpressen har dåliga frågor. Men det kan bero på att hockeyspelare på toppnivå inte vill tänka på rädsla eller press. 18.5.2012 kl. 10:00

Många brinner för kyrkan men ger upp. Varför, undrar Daniel Jakobsson. 17.5.2012 kl. 08:00

– Min uppgift är inte att övertyga människor om att jag nog har erfarenheter och vet en del om livet. Men det är klart att jag kommer att möta fördomar som präst, jag är ju så ung. 16.5.2012 kl. 13:16

En stor majoritet av finländarna är positivt inställda till att kristna kulturdrag syns i våra skolor. 15.5.2012 kl. 15:17

assessorsval. Stina Lindgård är ny prästassessor vid domkapitlet i Borgå stift. 25.5.2021 kl. 17:47

naturen. Visst finns naturen i stan! Se dig omkring, förundras och hitta lugnet i naturen. Det är vi många som gör. Det finns också mycket du kan göra för att ta hand om naturen i närområdet. 26.5.2021 kl. 08:00

musik. Mikael ”Mickus” Nyman skriver inget som inte har betydelse för honom. – Jag lägger normalt mer vikt vid texten än musiken. 24.5.2021 kl. 14:09

kyrkoherdeval. I mitten av april valde församlingsrådet i Vanda Kristian Willis till kyrkoherde trots att Monica Cleve enligt beredningen var mer meriterad. Cleve kommer nu att föra frågan vidare till förvaltningsdomstol. 19.5.2021 kl. 14:20

val. – Jag har fört en inre kamp med frågan och kommit till en kallelse. Det känns att tiden är inne för mig att ta det här steget, säger Mia Anderssén-Löf, som nu är kyrkoherde i Nykarleby församling. 14.5.2021 kl. 14:50