Regnbågsmässan välkomnar alla

Kyrka. – Det finns homosexuella för vilka en kristen gemenskap är mycket viktig. Stäng inte ut dem ur kyrkan, säger Anders Huldén.
15.4.2008 kl. 00:00

Mira Strandberg

Anders Huldén går själv gärna i vanliga gudstjänster, men tror att alternativ för hbt-personer behövs för att sänka kyrktröskeln.

Anders Huldén är till vardags koordinator för ungdomsarbetet på föreningen för sexuellt likaberättigande, Seta. I fredags var han en av de medverkande i regnbågsgudstjänsten som ordnades i Helsingfors. Gudstjänsten ordnades nu för andra gången i samband med den finlandssvenska regnbågshelgen.

Med sin uppmaning syftar han på den tidvis hätska debatt som gör det svårt för många, både homosexuella och heterosexuella, att höra till kyrkan.

– Jag har många kompisar som har skrivit ut sig för att en del av kyrkan har en så reserverad inställning till den här typen av annorlundaskap.

Själv har han fattat ett annorlunda beslut.

– Kyrkan gör så mycket gott som jag vill stöda. Dessutom träffar jag också många församlingsmedlemmar som ger mig kraft. Eftersom min och Jesu relation är helt bra tycker jag att det skulle vara fegt att sticka, summerar han.

Välj dina auktoriteter 

Själv har Huldén fått tron hemifrån och gått den vanliga vägen via egen skriftskola och hjälpledarutbildning till församlingens ungdomsverksamhet. Under studietiden stod han för det svenska materialet i Åboförsamlingarnas tidning Kyrkan och vi. Där kunde han följa med församlingsverksamheten även om föreningslivet då slukade det mesta av hans tid.

– Jag tyckte att det var en så fin stämning i församlingen och ibland märkte jag att jag saknade det. Men det är ju en prioriteringsfråga, konstaterar Huldén som numera främst gillar att gå i gudstjänsten ibland, eller bara sätta sig i en tom kyrka och känna friden.

Men tron bär han hela tiden med sig som en källa till kraft och trygghet, också när hans sexuella läggning ifrågasätts i kyrkliga sammanhang.

– Jag har känt att Gud har varit med mig hela tiden. Visst kan jag bli alldeles förtvivlad ibland av något jag läser eller av någon jag möter, men då kan jag ta upp det i min aftonbön och försöka träffa andra kristna som jag kan ha som min referensgrupp.Den svenska skådespelaren och författaren Jonas Gardell har också gett honom tröst och verktyg att hantera svåra situationer.

– En gång läste jag något han skrivit om kyrkliga konflikter. Där stod att man måste vara väldigt noga med att välja sina auktoriteter. Alla som uttalar sig behöver inte accepteras som auktoriteter, även om de har en teologisk utbildning och jobbar i kyrkan. Vi har alla samma Bibel och rätt att läsa den och försöka förstå den.

Tänk efter innan du skriver

Speciell kritik riktar Anders Huldén mot den skrivna debatten om sexuella minoriteter, eftersom den tenderar att tillspetsas.

– När man möter någon personligen och ser varandra i ögonen blir diskussionen mycket finare. Man tar hand om varandra fast man har olika åsikter. Men när man skriver är det som om man inte längre tar ansvar och tänker på konsekvenserna av det man skriver. Och så läser mottagaren in sånt som inte står i texten, man misstolkar varandra.

Debatten om homosexualitet och kyrkan har lett till att tröskel till kyrkan blivit högre för många hbt-personer. Därför behövs alternativ.

– Regnbågsgudstjänsten är viktig för att det behövs en gudstjänst som understryker att alla är välkomna. Det gäller förstås alla gudstjänster i kyrkan, men det finns behov av att visa att vi verkligen menar det. Dessutom är liturgin anpassad så att den understryker likvärdigheten. Gud finns till för oss alla oavsett hur vi är. Han har en mening med den mångfald han skapat.

Välsignelsen viktigast

När det gäller homosexualitet och kyrkans framtid är han hoppfull. Han tror på både ett välsignelseformulär för homosexuella par och, i sinom tid, könsneutralt äktenskap.

– Jag förstår tankegången bakom en del av argumenten mot välsignelse, men om man ser Bibeln som en helhet tycker jag att det är svårt att vara emot det. Om man sätter in sig i vad homosexuell kärlek i dag innebär inser man att det inte är så annorlunda än i andra parförhållanden. Också samkönade par behöver en borg för sin kärlek och trohet som kyrkan stöder genom äktenskapet.

När det gäller könsneutralt äktenskap är det för Huldén mer en lagstiftningsfråga än en kyrklig sådan.

– Där måste man respektera enskilda prästernas övertygelse. Inte vill jag bli vigd av en präst som inte står för det han säger. För mig är välsignelsen viktigast.

Mira Strandberg



Kyrka. Tammerfors evangelisk-lutherska kyrkliga samfällighet varslade på torsdagen hela sin personal om permitteringar. 20.3.2009 kl. 00:00

Världen. Existentiell hälsa är  huvudärendet i en svensk avhandling som läggs fram i dag vid Uppsala universitet. 20.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Från och med april får 16-åringar rösta i församlingsval. 20.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. I går debatterade den nya centrumförsamlingen Johannes fyra kyrkoherdekandidater kring urbana frågor och fiktiva problem. 19.3.2009 kl. 00:00

Kultur. Svenska kyrkans pris 2009 för insatser för sverigefinsk kultur gick till prosten Juhani Rantanen i Borås och utredningssekreteraren Kaisa Syrjänen Schaal i Stockholm. 19.3.2009 kl. 00:00

Stig Kankkonen. Det är inte allt för ofta jag mera grundligt städar mitt ganska stora skrivbord hemma, men ibland händer det. 19.3.2009 kl. 00:00

Ledare. Det som nästan kan kallas en ödesgemenskap mellan samhället och kyrkan visade sig bli ett centralt tema då kyrkans nu och framtid diskuterades under Kyrkans forskningscentrals jubileumsseminarium i Tammerfors. 19.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Antalet jämställdhetsplaner i församlingarna har fördubblats under åren 2004-2007. 18.3.2009 kl. 00:00

Insändare. Det är glädjande att Ungdomens Kyrkodagar intresserar sig för och har diskuterat utbildningen av kantorer och kommer med synpunkter på hur denna kunde förändras. 26.3.2009 kl. 00:00

Insändare. Det är glädjande att Ungdomens Kyrkodagar intresserar sig för och har diskuterat utbildningen av kantorer och kommer med synpunkter på hur denna kunde förändras. De förslag till utveckling som UK framför är dock redan verklighet. Den studerande som så önskar har möjlighet att inrikta sig på icke-klassisk musik, som t.ex gospel, vid musikutbildningen i Jakobstad och vid Sibelius-Akademin. Orgelspel, som redan i sig är ett ytterst mångsidigt och stilmässigt brett område, är inte det enda alternativet till fördjupning i kantorsutbildningen. På Sibelius-Akademin finns femfördjupningsalternativ, tyngdpunkten kan alltså istället ligga på solosång, körledning eller t.ex. på ett program där rytmmusik ingår. Inte ens vid ansökningen till utbildingen krävs prov i orgelspel. Orgelspel hör givetvis till grundutbildningen, liksom även solosång och körledning.Varje kantor har i sitt arbete en stor frihet att själv profilera sitt arbete genom att använda sig av olika musikaliska stilar och uttrycksmedel. Ansvaret för detta ligger på den enskilde kyrkomusikern, och på de medel och resurser som de enskilda församlingarna har till förfogande.Med dessa tankar välkomnar vi alla intresserade att söka till kantorsutbildningen, och där bekanta sig med ett mångsidigt och givande yrke.Kyrkomusikerföreningens arbetsutskottPia Bengts, ordförandeAnna Maria Böckerman, vice ordförandeNiels Burgmann, sekreterare 18.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. Veckan mot rasism 14-22.3.2009 uppmärksammar fördomar gentemot etniska minoriteter. 18.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. En reklamkampanj med ateistiskt budskap planeras i Finland. 17.3.2009 kl. 00:00

Kyrka. Alpha-konferensen vid Lärkkulla fortsätter i dag. 14.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. Kanal Hoppets nätbaserade radiokanal Higher Ground ljuder nu också i mobiltelefoner. 15.3.2009 kl. 00:00

Samhälle. Bibelkuppen har startat i skolorna runt om i Svenskfinland. 16.3.2009 kl. 00:00

penningbekymmer. I Borgå erbjuder diakonin en träff med frivilliga rådgivare som kan hjälpa klienterna att få sin ekonomi på fötter. 30.8.2018 kl. 16:10

profilen. Hon är diakonen som älskar att studera och kriminologen som är ointresserad av deckare. Hon uppskattar kommunitetsliv, lever nyfiket och vill se andra människor. 30.8.2018 kl. 15:45

utnämning . Gemensamma kyrkorådet i Helsingfors beslöt vid sitt möte på torsdagskvällen att föreslå att Stefan Forsén blir ny direktör för det gemensamma församlingsarbetet vid samfälligheten i Helsingfors. Det slutgiltiga beslutet fattas av gemensamma kyrkofullmäktige den 6 september. 23.8.2018 kl. 21:11

äktenskap . Att förhindra barnäktenskap och trygga barnets bästa är syftet med den 18 års åldersgräns Kyrkostyrelsen förespråkar i sitt utlåtande. 22.8.2018 kl. 14:59

Biskopsval Esbo. Då tiden för kandidatnomineringen i biskopsvalet i Esbo stift gick ut på tisdagen hade fyra kandidater ställts upp. 21.8.2018 kl. 16:20