Valresultaten fördröjs ytterligare

Kyrka. Valnämnden i Borgå stift har inte fått in alla valsedlar och är följaktligen tvungna att ajournera sitt möte till i morgon, fredag, klockan tolv. Inga resultat ges ut förrän alla röster räknats. 14.2.2008 kl. 00:00

Valnämnden i Borgå stift har inte fått in alla valsedlar och är följaktligen tvungna att ajournera sitt möte till i morgon, fredag, klockan tolv. Inga resultat ges ut förrän alla röster räknats.

Det som saknas är lekmannaröster från fyra-fem församlingar och präströsterna från ett prosteri. En del av kuverten har skickats orekommenderade som vanliga postförsändelser i första klass.

– Det är oskäligt att hålla inne med valresultat, men vi skyller nu på posten, säger P.H. Nyman, ordförande för valnämnden i Borgå stift.

Enligt valordningen får valnämnden inte ge ut några resultat innan alla röster är räknade.

Valnämnden sammanträder på nytt i morgon klockan tolv – om alla valsedlar har kommit fram.Om alla röster då ännu inte har kommit blir valnämndens först på måndag klockan tio.

Ändring självklar

– Inför nästa val blir det utan vidare aktuellt att hitta på något annat sätt att få fram rösterna snabbt till valnämnden, säger Kasten Österholm, lagfaren assessor vid domkapitlet i Borgå stift.

– I förra valet använde vi postsystemet och då hade vi inga större bekymmer, för vi fick in alla röster. Men postgången tycks ha blivit sämre sedan dess, det fungerar helt enkelt inte. Det måste bli ändringar.

Närmast gäller ändringarna det sätt på vilket rösterna levereras till domkapitlet. Här kan andra alternativ användas utan lagändring. Vill man däremot ändra rösträkningen så att valsedlarna öppnas och räknas i prosterierna krävs större ingrepp.

– Det kunde vara vettigt med någon slags ändring av valordningen, till exempel så att man skulle införa elektronisk röstning eller räkna rösterna i prosterierna och ringa in de preliminära resultaten, säger Österholm.

– Problemet är bara att det blir ganska små helheter, där det ganska lätt kunde gå att räkna ut vem som har röstat på vem. Det är kanske också delvis därför systemet har införts, säger P.H. Nyman

 

Mira Strandberg

evangelisk-lutherska kyrkan. I slutet av år 2014 hörde 73,7 procent, eller drygt fyra miljoner av finländarna, till den Evangelisk-lutherska kyrkan. 9.2.2015 kl. 12:49

köklot. Huvudbyggnaden på Köklot lägergård i Korsholm brändes ner i lördags. 9.2.2015 kl. 12:43

Den som tror på Gud är aldrig ensam. Så kan man kanske sammanfatta en orsak till att religion i de allra flesta fall är något som förebygger psykisk sjukdom. 9.2.2015 kl. 10:22

För Charles Ngujo går det lika bra att göra akrobatik, sluka eld, spela afrikanska trummor eller skotta snö. Jag har många talanger, säger han. Men helst av allt vill han vägleda ungdomar. 5.2.2015 kl. 14:40

Årets kantor 2015 är Eeva-Liisa Malmgren. 5.2.2015 kl. 13:00