Luther-stiftelsens präst har döpt barn

Kyrka. Borde inte kyrkan med ärkebiskopen i spetsen vara glad över varje nydöpt barn? Frågan ställs av Luther-stiftelsens pastor Kalle Väätäinen som enligt ärkebiskop Jukka Paarma provocerar kyrkan genom att döpa barn. 11.1.2008 kl. 00:00

Borde inte kyrkan med ärkebiskopen i spetsen vara glad över varje nydöpt barn? Frågan ställs av Luther-stiftelsens pastor Kalle Väätäinen som enligt ärkebiskop Jukka Paarma provocerar kyrkan genom att döpa barn.

 
Luther-stiftelsens pastor Kalle Väätäinen har under de senaste månaderna förrättat tre barndop.

Under de senaste månaderna har Kalle Väätäinen förrättat tre barndop. Det som gör att kyrkan med ärkebiskop Jukka Paarma i spetsen reagerat och att detta blivit en nyhet är att han är prästvigd inom Missionsprovinsen i Sverige och pastor i inom Luther-stiftelsen i Finland.

Väätäinen är alltså inte prästvigd inom evangelisk-luthersk kyrkan i Finland och därmed inte kyrkans präst. Det innebär att ett dop som förrättas av honom inte automatiskt gör barnet till medlem av en församling inom evangelisk-lutherska kyrkan i Finland. Det sker först efter att en församling registrerat barnet som medlem.

Då föräldrarna tog kontakt med Kalle Väätäinen och bad om att han skulle döpa deras barn uppmanade han dem att låta en ”normal” präst i kyrkan göra det.

– Jag upplyste dem att skulle vara bäst så om de inte vill att det skall bli bråk. För det visste jag att det skulle bli, säger Väätäinen.

– Föräldrarna hör till vår gemenskap och har sitt andliga hem där och de höll fast vid att jag skall döpa deras barn. Eftersom det var så här det gick till kan jag inte förstå att ärkebiskopen kan se det som en provokation. För egen del kan jag inte som präst säga nej till att döpa ett barn om föräldrarna ber mig om det. Det uppdrag jag har av Gud och som jag har lovat utföra är att förkunna Hans ord och förvalta sakramenten, varav dopet är ett, understryker han.

– Det känns mycket märkligt att bli hotad med brottsanmälan i detta sammanhang, men det är vad som har skett från kyrkans sida genom biskop Wille Riekkinen. Borde det inte snarare vara en källa till glädje att ett barn döps och blir medlem i en kristen gemenskap? Ingen har ju ifrågasatt att det skulle vara något ”fel” med dopet, utan alla medger att det är ett kristet dop.

– Frågan är om kyrkan som offenligt-rättsligt samfund har rätt att säga nej till att registrera barn som är riktigt döpta och vars föräldrar vill få dem registrerade, undrar Väätäinen.

Stig Kankkonen

Snappertuna, Raseborg. Snappertuna är gammal skärgårds- och landsbygd med Raseborgs slottsruin i mitten. Nästa år går församlingen samman med fösamlingarna i Ekenäs, Tenala och Bromarf. 26.5.2014 kl. 15:58

Askola. Irja Askola talade för det europeiska nätverket av kristna grupper för sexuella minoriteter och könsminoriteter på lördagen. 24.5.2014 kl. 14:00

Johannes församling. Johan Westerlund har sökt kyrkoherdetjänsten i Johannes församling. Kyrkoherdetjänsten i Johannes församling har varit obesatt sedan tidigare kyrkoherden Stefan Djupsjöbacka meddelade att han går i pension. 23.5.2014 kl. 15:20

Ett aktualitetsprogram i Sveriges teve som ännu inte sänts, har väckt en livlig debatt i svenska medier. Programmet kommer att sändas den 28 maj i SVT. – Kritiken var väntad, men inte att den skulle komma så tidigt, en och en halv månad innan programmet sänds. Men det blir allt vanligare att vårt arbete uppmärksammas redan på inspelningsstadiet. Så stort genomslag har programmet numera, säger ansvarig utgivare Nils Hanson till Kyrkpressen. 22.5.2014 kl. 13:58

De finns också på församlingens läger: unga som skär sig, som inte äter, som har ångest. Församlingens uppgift är att erbjuda en gemenskap som inte ställer krav och berätta om en Gud som älskar alla, oberoende av prestationer. 22.5.2014 kl. 13:01