Luther-stiftelsens präst har döpt barn

Kyrka. Borde inte kyrkan med ärkebiskopen i spetsen vara glad över varje nydöpt barn? Frågan ställs av Luther-stiftelsens pastor Kalle Väätäinen som enligt ärkebiskop Jukka Paarma provocerar kyrkan genom att döpa barn. 11.1.2008 kl. 00:00

Borde inte kyrkan med ärkebiskopen i spetsen vara glad över varje nydöpt barn? Frågan ställs av Luther-stiftelsens pastor Kalle Väätäinen som enligt ärkebiskop Jukka Paarma provocerar kyrkan genom att döpa barn.

 
Luther-stiftelsens pastor Kalle Väätäinen har under de senaste månaderna förrättat tre barndop.

Under de senaste månaderna har Kalle Väätäinen förrättat tre barndop. Det som gör att kyrkan med ärkebiskop Jukka Paarma i spetsen reagerat och att detta blivit en nyhet är att han är prästvigd inom Missionsprovinsen i Sverige och pastor i inom Luther-stiftelsen i Finland.

Väätäinen är alltså inte prästvigd inom evangelisk-luthersk kyrkan i Finland och därmed inte kyrkans präst. Det innebär att ett dop som förrättas av honom inte automatiskt gör barnet till medlem av en församling inom evangelisk-lutherska kyrkan i Finland. Det sker först efter att en församling registrerat barnet som medlem.

Då föräldrarna tog kontakt med Kalle Väätäinen och bad om att han skulle döpa deras barn uppmanade han dem att låta en ”normal” präst i kyrkan göra det.

– Jag upplyste dem att skulle vara bäst så om de inte vill att det skall bli bråk. För det visste jag att det skulle bli, säger Väätäinen.

– Föräldrarna hör till vår gemenskap och har sitt andliga hem där och de höll fast vid att jag skall döpa deras barn. Eftersom det var så här det gick till kan jag inte förstå att ärkebiskopen kan se det som en provokation. För egen del kan jag inte som präst säga nej till att döpa ett barn om föräldrarna ber mig om det. Det uppdrag jag har av Gud och som jag har lovat utföra är att förkunna Hans ord och förvalta sakramenten, varav dopet är ett, understryker han.

– Det känns mycket märkligt att bli hotad med brottsanmälan i detta sammanhang, men det är vad som har skett från kyrkans sida genom biskop Wille Riekkinen. Borde det inte snarare vara en källa till glädje att ett barn döps och blir medlem i en kristen gemenskap? Ingen har ju ifrågasatt att det skulle vara något ”fel” med dopet, utan alla medger att det är ett kristet dop.

– Frågan är om kyrkan som offenligt-rättsligt samfund har rätt att säga nej till att registrera barn som är riktigt döpta och vars föräldrar vill få dem registrerade, undrar Väätäinen.

Stig Kankkonen

försvarsstrategier. Terapeuten och prästen Ilse Sand har fått jobba med sina egna försvarsstrategier och vill hjälpa andra att bli fria från sina. 12.3.2015 kl. 00:00

Marcus Henricson. Farhåga: de pengar som handhas av kristna organisationer används inte för kärnverksamheten. Åtgärd: domkapitet beställde utredning. I utredningen skissas möjligheter till samarbete mellan organisationerna upp. 11.3.2015 kl. 00:00

carl haglund. Carl Haglund avvisar påståendet om att fritänkarna hörts mer än kyrkan i arbetet med försvarsministeriets rapport om den etiska undervisningen och fältandakterna i det militära. 2.3.2015 kl. 13:29

danmark. År 2012 var ett annus horribilis för den danska folkkyrkan då drygt 21 000 medlemmar lämnade kyrkan. Nu har den utevecklingen vänt: i fjol var det bara ca 9 500 danskar som lämnade kyrkan, skriver Kristeligt Dagblad. 2.3.2015 kl. 13:23

Jamie Oliver. Kändiskocken valde Ari Vitikainens måltidsbild i en FN-relaterad fototävling. 25.2.2015 kl. 18:44