Stefan Gustavsson på Keswickdagar

Kyrka. Det finns mängder av kristendomsfientlig litteratur idag där Kristus och kristen tro attackeras. Den kristna tron har visserligen ifrågasatts i alla tider men det markanta för idag är att kritiken kommer så starkt från humanisterna, konstaterade Stefan Gustavsson som var huvudtalare vid årets Keswickdagar i Helsingfors. 17.10.2007 kl. 00:00
Det finns mängder av kristendomsfientlig litteratur idag där Kristus och kristen tro attackeras. Den kristna tron har visserligen ifrågasatts i alla tider men det markanta för idag är att kritiken kommer så starkt från humanisterna, konstaterade Stefan Gustavsson som var huvudtalare vid årets Keswickdagar i Helsingfors.

Dagarnas tema, ”Får man vara kristen idag?” gav en initierad inblick i tidens tankemönster med den förhärskande humanismen i spetsen.

– Idag är humanism och ateism ofta samma sak. Man har placerat människan i centrum och avskaffat Gud. Man upprepar gärna tanken att ”religionen är roten till allt ont”, men den logiken håller inte.

Försvann det onda i de ateistiska regimerna i till exempel Sovjet och Kina, frågade Gustavsson och beskrev hur ett samhälle och en moral utan Gud ser ut.

– Det finns en risk att vi kristna isolerar oss från tankeströmningar och samvaro med människor omkring oss, att vi gosar oss i vår egen mysiga gemenskap, sade Stefan Gustavsson och uppmuntrade till samtal och debatt med dem som tänker annorlunda.

Läs mera i Kp 42/2007.

Kristina Fernström

Strategisk attack mot kristna i Syrien. 23.4.2013 kl. 15:30

Kyrkostyrelsen utsåg Sixten Ekstrand att leda den svenska enheten. 23.4.2013 kl. 12:07

Forskning visar att ungas ätstörningar oftast har sin början i diffust illamående och missnöje med den egna kroppen. – Hur vi vuxna talar om oss själva och vår kropp färgar av sig på våra tonåringar, säger Sofia Torvalds som skrivit en bok om ätstörningar och föräldraskap. 21.4.2013 kl. 12:00

Enligt legenden predikade han för fåglarna och välsignade en varg. Han föddes rik men valde ett liv i fattigdom. Än i dag inspirerar Franciskus dem som tror på helhjärtad efterföljelse i Jesus spår. 20.4.2013 kl. 12:00

Genom arbetet som präst i lutherska kyrkan blev han medveten om kyrkans katolska arv och dess betydelse för hans egen kristna tro. För fem år sedan konverterade han och blev katolik fullt ut. 19.4.2013 kl. 13:31