Biskop skrev ny syndabekännelse

Världen. När biskop emeritus Bengt Wadensjö såg resultaten av en ny undersökning om vad svenskar känner skuld och skam för kände han behov av att skriva en ny syndabekännelse. 1.10.2007 kl. 00:00
När biskop emeritus Bengt Wadensjö såg resultaten av en ny undersökning om vad svenskar känner skuld och skam för kände han behov av att skriva en ny syndabekännelse, skriver Dagen.

Undersökningen om vad svenskar känner skuld och skam för har genomförts på uppdrag av magasinet Existera och Centrum för omvärldsanalys. 81 procent av de tillfrågade 1215 personerna svarade på undersökningen.

Undersökningen visar att många svenskar går omkring med mycket skuld i det vardagliga. Nästan hälften av föräldrarna i undersökningen känner skuld för den bristande tiden med barnen, och var tredje förälder känner att de inte engagerat sig tillräckligt i barnen. Många har också skuldkänslor vad gäller relationen till vänner och föräldrar.

En intressant upptäckt är att kvinnor överlag känner mer skuld och att män är mer benägna att känna skam, vilket tydligt syntes genom hela analysen. En annan slutsats är att en av tio inte känner sig önskade.

Bengt Wadensjö har skrivit den nya syndabekännelsen för dem som enligt honom inte längre ser synd som att i första hand bryta mot Gud, utan som mer känner skuld över bristen på tid att finnas till för nära och kära.

Bengt Wadensjös nya syndabekännelse:

Jag stressad, splittrad människa
som inte hinner allt det jag vill
och som känner skuld för att jag inte
ger den tid jag borde
till mina barn, vänner och föräldrar.

Jag anropar dig,
evighetens och tidlöshetens,
kärleksfulle och barmhärtige Gud,
att du lyfter av min börda
och ger mig frid.



De svenska skolorna i Grankulla hade biskop Björn Vikström på besök förra veckan. Eleverna i Granhultsskolan hade samlat in 38 roliga, personliga och svåra frågor till biskopen. 17.3.2014 kl. 15:21

lekholmen. Församlingarnas lägerö Lekholmen utanför Helsingfors kommer att höja profilen nästa sommar. 17.3.2014 kl. 14:56

I en jämn omröstning beslöt kyrkofullmäktige i Esbo att inte återuppta understöden till Slef och Sley. 13.3.2014 kl. 14:09

En kombination av lokal och global spiritualitet, kallas för glokal. Man utgår från sin egen tradition och öppnar sig för andra verklighetsuppfattningar. – Här finns nyckeln till fred i världen, tror emeritus professor Antoon Geels. 12.3.2014 kl. 14:55

Visst får journalister ha en tro. 12.3.2014 kl. 13:20