Kristna, muslimer och judar ber för skapelsen

Kyrka. Representanter för olika religioner samlas för att be för skapelsen på innergården till den lutherska kyrkan i Alberga i Esbo på onsdag. 11.6.2007 kl. 00:00
Representanter för olika religioner samlas för att be för skapelsen på innergården till den lutherska kyrkan i Alberga i Esbo på onsdag.

 

– Representanter för olika religioner världen över vill fokusera på det goda som ömsesidig respekt mellan religioner kan föra med sig. Vi delar oron för vår skapelse och vill bygga ett tolerant, ansvarskännande och kärleksfullt samhälle, säger kyrkoherden i den finska församlingen i Alberga, Kalervo Salo, som kallat till andaktsstund.

I andaktsstunden deltar biskopen i Esbo stift, Mikko Heikka, lärarna i islam Noha Abu Ramadan och Soumaya Dakhlaoui från Esbo, judiska kantorn André Zweig, fader Heikki Huttunen från ortodoxa kyrkan och pastor Tero Koskinen från Vapaakirkko. I predikan diskuterar biskop Heikka med de islamska och judiska gästerna om en kultur präglad av omsorg och respekt, om ömsesidigt ansvarstagande som en del av vardagen.

– Tanken med andaktsstunden är att synliggöra att människor som hör till olika religioner är varandras medmänniskor. De är intresserade av och oroade för samma saker, lever samma mångkulturella liv och möter varandra i lokaltågen, skolorna, butikerna och på arbetsplatserna. Under andaktsstunden vill man stöda en gemensam upplevelse av att vara människa samt solidaritet, säger generalsekreteraren för Ekumeniska rådet i Finland, Heikki Huttunen.

Andaktsstunden på finska inleds klockan 18 och bandas för radion. Den sänds i Yles Radio 1 den 1 juli kl. 10. Programmet är en del av sommarprogrammen där man i tal- och musikprogram, radiopjäser och dokumentärer talar om kyrkan och Gud.

Gemensamma andaktsstunder för fred med representanter för olika religioner har tidigare ordnats bland annat i Åbo och Helsingfors. Den första andaktsstunden med kristna, judar och muslimer ordnades i Åbo i början av 1990-talet. Nyligen samlades representanter för fem religioner till bön för bröd för alla i samband med en internationell kongress för landsbygdskvinnor som hölls i Åbo.

KT

De som vill uppleva annorlunda musik i kyrkorummet ska i sommar styra stegen mot Kimitoön. Här kommer både opera och folkvisor att eka mellan stenpelarna. 9.6.2013 kl. 12:00

En skrivargrupp för män i församlingens regi gav viktiga insikter berättar två av deltagarna. Initiativet till att starta skrivargruppen kom från en av männen. 8.6.2013 kl. 15:00

Kan människan uppleva Gud? De flesta kristna är överens om att det är möjligt. Det finns otaliga berättelser om en känsla av närvaro eller direkta uppenbarelser av det gudomliga. C.S. Lewis mötte Glädjen, men det gjorde också Karl Ove Knausgård. 8.6.2013 kl. 12:00

Baptistsamfundet, Metodistkyrkan och Missionskyrkan i Sverige har äntligen fått ett namn för sitt gemensamma kyrkosamfund. 7.6.2013 kl. 13:46

Om inte kärleken får styra ledarskapet så styr rädslan.  Rädslan för att någon annan ska göra jobbet bättre än jag. Jeanette Ljungars tror på samarbete, inte konkurrens. Även inom företagsvärlden. 7.6.2013 kl. 10:14