Kristna, muslimer och judar ber för skapelsen

Kyrka. Representanter för olika religioner samlas för att be för skapelsen på innergården till den lutherska kyrkan i Alberga i Esbo på onsdag. 11.6.2007 kl. 00:00
Representanter för olika religioner samlas för att be för skapelsen på innergården till den lutherska kyrkan i Alberga i Esbo på onsdag.

 

– Representanter för olika religioner världen över vill fokusera på det goda som ömsesidig respekt mellan religioner kan föra med sig. Vi delar oron för vår skapelse och vill bygga ett tolerant, ansvarskännande och kärleksfullt samhälle, säger kyrkoherden i den finska församlingen i Alberga, Kalervo Salo, som kallat till andaktsstund.

I andaktsstunden deltar biskopen i Esbo stift, Mikko Heikka, lärarna i islam Noha Abu Ramadan och Soumaya Dakhlaoui från Esbo, judiska kantorn André Zweig, fader Heikki Huttunen från ortodoxa kyrkan och pastor Tero Koskinen från Vapaakirkko. I predikan diskuterar biskop Heikka med de islamska och judiska gästerna om en kultur präglad av omsorg och respekt, om ömsesidigt ansvarstagande som en del av vardagen.

– Tanken med andaktsstunden är att synliggöra att människor som hör till olika religioner är varandras medmänniskor. De är intresserade av och oroade för samma saker, lever samma mångkulturella liv och möter varandra i lokaltågen, skolorna, butikerna och på arbetsplatserna. Under andaktsstunden vill man stöda en gemensam upplevelse av att vara människa samt solidaritet, säger generalsekreteraren för Ekumeniska rådet i Finland, Heikki Huttunen.

Andaktsstunden på finska inleds klockan 18 och bandas för radion. Den sänds i Yles Radio 1 den 1 juli kl. 10. Programmet är en del av sommarprogrammen där man i tal- och musikprogram, radiopjäser och dokumentärer talar om kyrkan och Gud.

Gemensamma andaktsstunder för fred med representanter för olika religioner har tidigare ordnats bland annat i Åbo och Helsingfors. Den första andaktsstunden med kristna, judar och muslimer ordnades i Åbo i början av 1990-talet. Nyligen samlades representanter för fem religioner till bön för bröd för alla i samband med en internationell kongress för landsbygdskvinnor som hölls i Åbo.

KT

Han har varit sjukpensionerad sedan unga år men trots att muskeldystrofin långsamt bryter ner hans kropp har Tom Sonntag funnit ett sätt att vara nöjd med livet. Hans passion för musik har hjälpt honom att fokusera på annat än de fysiska begränsningarna. 1.8.2014 kl. 10:56

Johan Westerlund har valts till ny kyrkoherde i Johannes församling i Helsingfors. Han vill att församlingen ska vara en mångsidig plats som ger utrymme för gemenskap och andlig utveckling. 31.7.2014 kl. 10:47

Kyrkans utlandshjälp skänker 50 000 euro ur sin katastroffond för att hjälpa utsatta familjer i Gaza. Med pengarna skaffas främst mat, madrasser, vattenbehållare och hygienartiklar. 23.7.2014 kl. 13:36

Uppvärmning med jordvärme har blivit allt vanligare, också i våra kyrkor. – Inbesparingarna i energikostnader per år är 60–80 procent, säger Jussi Hirvonen som ser sig själv som en predikant för värmepumpar. 17.7.2014 kl. 08:00

I många situationer har Ida Bernas känt sig obekväm av den enkla anledningen att hon inte dricker alkohol. Det var varken familjetradition eller kristen övertygelse som gjorde att hon tidigt tog sitt beslut. 15.7.2014 kl. 10:20