Kyrkans strategiplan får inte samla damm

Kyrka. Mission, vision och värden. De tre nyckelorden utgör kärnan i det utkast till strategiplan som denna vecka presenteras för kyrkomötet. Enligt ecklesiastikrådet Seppo Häkkinen gör man allt för att planen inte skall placeras på hyllan och samla damm. 7.5.2007 kl. 00:00
Mission, vision och värden. De tre nyckelorden utgör kärnan i det utkast till strategiplan som denna vecka presenteras för kyrkomötet. Enligt ecklesiastikrådet Seppo Häkkinen gör man allt för att planen inte skall placeras på hyllan och samla damm.
 
 Illustration: Sanna Kallio

Den version av Kyrkans strategiplan fram till år 2015 som kyrkomötet denna vecka informeras om är mycket knapphändig. Summa summarum cirka fyra sidor. Informationen innehöll därför huvudsakligen reflektioner kring planens tre huvudord: mission, vision, värden.

Bred beredning

Enligt ecklesistikrådet Seppo Häkkinen, som informerade kyrkomötet i saken, ville såväl Kyrkostyrelsen som den arbetsgrupp som arbetar med planen redan nu ge kyrkans högsta beslutande organ möjlighet att diskutera huvuddragen i dokumentet.

– Från första början har vi försökt få en så bred beredning som möjligt av planen. Informationen till kyrkomötet och delegaternas synpunkter är en del av den processen, säger Häkkinen.

En annan viktig del har varit att alla som vill har möjlighet att ge sina kommenterar per e-post. Och den möjligheten finns fortfarande.

Efter behandlingen i kyrkomötet fortsätter arbetet med planen och går allt enligt noterna skall den vara klar överlämnas till Kyrkostyrelsen ännu detta år. Definitivt beslut gällande planen fattas i början av nästa år. Strategiplanens karaktärDen som väntar sig en detaljerad plan för hur kyrkan som helhet och de enskilda församlingarna för sig skall gå in i framtiden väntar enligt Häkkinen förgäves.

– Ett dokument av det aktuella slaget måste alltid vara principiellt och generellt, understryker Häkkinen.

– Med nyckelordet mission vill vi understryka att planen utgår från och bygger på kyrkans grunduppgift. Begreppet vision accentuerar behovet av en uppfattning om den framtid i vilken vi vill vara med och förverkliga kyrkans grunduppgift.

Enligt Häkkinen visade kyrkans första strategiplan – Den närvarande kyrkan – att det ute i församlingarna finns ett uppenbart behov av en samlad strategiplan.

– Den är till stöd för de lokala församlingarna då de planerar för sin framtid och de speciella utmaningar de ser där.

Kyrkans smärtpunkter

Även om strategiplanen bygger på samtidsanalys och intern kyrklig analys menar Häkkinen att det knappast blir aktuellt att behandla kyrkans smärtpunkter.

– Planen är som sagt principiell och generell och arbetsgruppens uppgift har aldrig varit att försöka reda ut interna problem och konflikter.

– Men naturligtvis finns de med i bakgrunden som element som påverkar strategiplanens utformning, understryker Häkkinen.

Strategiplanen finns på här och kommentarer kan skickas till harri.palmu@evl.fi.

Stig Kankkonen

kati niemelä. Kristendomen har en starkare ställning i Finland än vad den har i de andra nordiska länderna. Det här skriver Kotimaa som intervjuat kyrkosociologen Kati Niemelä. 6.10.2014 kl. 11:36

Saltvik. Den långa tvisten mellan Saltviks församling och tidigare kyrkoherden Peter Blumenthal fortsätter. Nu vill kyrkofullmäktiges ordförande Peter Lindbäck att Ålands tingsrätt fattar beslut om att vräka Blumenthal från prästgården i Saltvik, skriver tidningen Åland. 6.10.2014 kl. 11:33

mobbning leka skriba konfirmation läger ungdomsarbete. Hon vill vara med och leka - men inte av tradition utan för att det är roligt. 25.9.2014 kl. 10:08

val2014. 7,2 procent av alla kandidater i församlingsvalet är yngre än 30 år. Det är en minskning från 2010 då siffran låg på 9,5 procent. 23.9.2014 kl. 08:16

allsång. Andlig allsång – det är temat för ett nytt programkoncept som har premiär på Yle Fem i oktober. 24.9.2014 kl. 00:00