Tf. kyrkoherde Clas Abrahamsson jobbar mest hemma.

Bekanta ansikten viktiga i undantagstider

Åbo.

Vi kommer att lära oss nya saker, tror tf. kyrkoherde Clas Abramansson om vårt eget liv och församlingslivet i undantagstider.

7.4.2020 kl. 15:03

– Det finns en uppsjö av andakter och gudstjänster på nätet, men vi vill att folk ska känna igen platser och ansikten, säger Clas Abrahamsson, tf. kyrkoherde i Åbo svenska församling.

De senaste veckorna har varit omvälvande för alla, också för de anställda i Åbo svenska församling. När undantagstillståndet trädde i kraft lades all regelbunden daglig verksamhet ner.

– I princip har vi bara gudstjänster och förrättningar kvar. Och där lever vi med samma begränsningar som alla andra.

Församlingens webblösningar har, som sagt, som syfte att församlingsmedlemmarna ska kunna känna att de trots allt har kontakt med välbekanta ansikten.

– Vi har en morgonandaktsserie med vår kaplan Malena Björkgren på Facebook, men också kvällsandakter och psalmsångsgudstjänster och andakter för olika grupper. Församlingen finns både på Instagram och Facebook.

– Det finns enormt mycket att tänka på och komma ihåg – men vi försöker hitta kreativa lösningar.

Hur har personalen klarat av omställningen?
– En del har mer jobb än normalt och andra har kanske färre uppgifter. Vi har virtuella arbetskonferenser, vilket är nytt för alla. Men det är viktigt att vi får en chans att fundera tillsammans.

Rent fysiskt är de numera sällan på samma ställe. Själv har Clas Abrahamsson jobbat en del på kontoret i Aurelia – vissa dagar helt ensam, vissa dagar tillsammans med en eller två kollegor.
– Men också jag jobbar mest från hemmakontoret.

Åbo svenska församling strömmar sina söndagsgudstjänster på virtuaalikirkko.fi. När Clas Abrahamsson såg på den första gudstjänsten hemifrån blev han positivt överraskad av bild- och ljudkvaliteten.

– Det var bättre än jag vågat hoppas på. Det är inte som en teve-gudstjänst, men ändå bra kvalitet. Första söndagens tittarsiffror visade på 353 uppkopplade – kanske var tittarna fler om man räknar med att en del hushåll hade flera som tittade. På det viset nådde vi ut till många fler än vid en normal gudstjänst. Sedan får man se om det handlade om nyhetens behag eller om det fyllde ett verkligt behov.

Vad diakonin beträffar är församlingen beredd på att hjälpbehovet kommer att öka.
– Där får andra anställda hjälpa till vid behov, det spelar ingen roll om man är präst eller ungdomsledare eller kantor.

Tror du att alla dessa omställningar också kan leda till någonting gott?
– Jag tror vi kommer att lära oss nya saker om oss själva och också upptäcka nya möjligheter. På den punkten är jag optimist! Vi kommer att kunna se saker vi inte fått syn på tidigare.

Har den här krisen förändrat dig?
– Jag har tänkt mycket på hur sårbara vi ändå är, hur lite vi egentligen kan styra över våra liv och vår värld. Ingen av oss i Finland har någonsin upplevt ett undantagstillstånd i fredstid, det är en ny situation för oss alla. När allt fungerar som det ska tycker vi att vi behärskar allt, men i en sådan här situation är vi ändå ganska små och utsatta.

Sofia Torvalds

Kolumn. Frågan berör oss alla, men det finns inget allmängiltigt svar på den, eftersom svaret beror på i vilken livssituation man befinner sig, skriver Lars-Runar Knuts. 16.9.2021 kl. 14:22

Åbo. Benjamin Häggblom är ny präst i Åbo svenska församling. Han har inte ångrat
yrkesvalet en dag. – Min iver och längtan har bara vuxit. 16.9.2021 kl. 14:20

Kolumn. Vi inbjuds att komma till Jesus med våra bördor – men gäller det också för den som bara har obetydliga bekymmer? 16.9.2021 kl. 11:52

Kristinestad. 700 dagar på 7 år. Så lång tid visar tullstämplarna att Karl-Gustav Söderlund vistades i Baltikum på 1990-talet. Han körde ner en stor mängd hjälpsändningar från Kristinestadstrakten till sjukhus och barnhem framför allt i Litauen. 16.9.2021 kl. 11:43

NÄRPES. ”Utbilda dig till kantor!” Det är ett tips som Sam Lindén ofta har gett dem med musikintresse. ”Där har du utlopp för allt och kan utforma ditt arbete rätt fritt.” 16.9.2021 kl. 11:27

korsholm. Ossi Pursiainen minns när stora barnkullar, byoriginal och gårdfarihandlare befolkade området kring Korsholms kyrka. Under fortsättningskriget vaktade hans far ryska krigsfångar. 15.9.2021 kl. 17:08

Kolumn. "Sorgen är en väg att gå tillsammans med den som dött." 15.9.2021 kl. 17:04

korsholm. Susanne Broända är konstnär. När hon insjuknade i ME blev hon tvungen att anpassa sig till nya villkor. 15.9.2021 kl. 17:00

sibbo. Församlingen har alltid varit en trygghetsfaktor för Tua Pasanen från Sibbo. Bland minnesvärda ögonblick i kyrkan är ett extra starkt: hennes dotter som vandrar ensam med ett ljus i en helmörk kyrka. 15.9.2021 kl. 16:55

Kolumn. "Den här flytten har definitivt varit energikrävande på många plan, mest ändå på det emotionella." 15.9.2021 kl. 16:49

vanda. Ilse Stenius pratar gärna engelska, också med Oxforduttal om hon är på det humöret. Hon tog initiativet till en engelskspråkig bibelstudiegrupp i Vanda. 15.9.2021 kl. 15:56

BORGÅ. Lotte Stolt ville hjälpa familjer som kämpar ekonomiskt, så hon tog saken i egna händer. Det resulterade i 156 presentkort till lokala restauranger. 15.9.2021 kl. 15:25

BORGÅ. – Efter en brand är skogen kusligt tyst, inget hörs förutom någon gren som knäcks. Linus Stråhlman var med i släckningsarbetet vid skogsbranden i Kalajoki. 2.9.2021 kl. 12:05

Kolumn. "Då konturerna av levande människor växer fram blir åsikterna färre och mindre tvärsäkra." 2.9.2021 kl. 11:59

sibbo. Camilla Ekholm som är kyrkoherde i Sibbo har valt att se hoppfullt på hösten. Och pandemin har lärt henne några mycket viktiga saker. 2.9.2021 kl. 11:56