Moderator Soili Haverinen och paneldeltagarna Daniel Nummela, Stig-Erik Enkvist, Albert Häggblom och Tom Säilä inledde kyrkfolkets adventsfest med en paneldebatt. Mot kvällen fortsatte programmet med bibelundervisning och sångfest.

Konservativt nätverk samlades i Pedersöre

PANELSAMTAL.

Nätverket Kyrkfolket upplever inte att deras retorik hårdnat, men nog att klimatet i kyrkan gjort det. De frågar sig om det kommer finnas ”trygga rum” för dem i kyrkan i framtiden.

18.12.2025 kl. 14:52

Den 13 december ordnades Kyrkfolkets adventsfest i Pedersöre kyrka, den andra adventsfesten i nätverkets historia. Årets upplaga inleds med ett panelsamtal under rubriken ”Hur bygger vi kyrka?”

Moderator Soili Haverinen från STI presenterar deltagarna, Daniel Nummela (Kansanlähetys), Stig-Erik Enkvist (LFF), Albert Häggblom (Slef) och Tom Säilä (Sley) och slänger ut den första frågan: Hur ser era rörelsers förhållande till den evangelisk-lutherska kyrkan i Finland ut?

Tom Säilä konstaterar att det alltid behöver finnas någon form av spänning mellan väckelserörelserna och kyrkan, om så inte vore fallet skulle det inte finnas väckelserörelser. Samtidigt har spänningarna ökat de senaste årtiondena. Han nämner ämbetsfrågan och äktenskapsfrågan som de två tydligaste anledningarna.

Kollegan Albert Häggblom uttrycker det som att Slef förhåller sig till kyrkan med en kritisk solidaritet. Många av Slef:s medlemmar lever med ena foten i sin lokala församling och andra foten i väckelserörelsens bönehus och lokalavdelningar.

– Den här modellen har med åren blivit svårare. Här i Pedersöre funkar den fortfarande, men på en del andra orter är den inte längre möjlig, säger han och tillägger:

– Min fråga är, finns det en trygg plats för Slef i kyrkan i framtiden?

Stig-Erik Enkvist ställer sig bakom den frågan och Daniel Nummela säger att hans egen organisation inte har förändrats särskilt mycket, men att kyrkan har förändrats radikalt. Samarbeten som pågått i tiotals år avslutas om man inte är beredd att godta kyrkans nya syn på ämbete och äktenskap.

– Vi är i en väldigt allvarlig situation, säger han.


”Klumpas ihop som kvinnohatare”

Hur ska man fortsätta bygga kyrka på biblisk grund, trots det motstånd som finns? Frågan kommer från moderator Soili Haverinen, och Stig-Erik Enkvist tar till orda:

– Eftersom människor idag inte kommer till kyrkan ska Guds ord komma till människorna. Det betyder att mer och mer missionsarbete flyttar över till internet. Jag tror det är där vi möter människor, säger han.

Daniel Nummela nämner vikten av att hålla fast vid Guds ord, särskilt då han upplever att kyrkan och biskoparnas retorik politiseras.

Soili Haverinen avslutar med att referera till en ledare i Helsingin Sanomat (12.12.2025) under rubriken ”Piispa toi jännitteiden kiristymisen näkyviin”. Utgångspunkten för ledaren är att Mari Leppänen, biskop i Åbo ärkestift, ansökt om tjänstledighet. Det här för att ”samla mod och styrka” i en tid där hatiska uttalanden mot kvinnor och sexuella minoriteter, samt ifrågasättandet av kvinnor som präster, har ökat.

Daniel Nummela kommenterar. Han säger att det här inte är en ny fråga, men i dag är situationen den att hälften av prästerna i den evangelisk-lutherska kyrkan är kvinnor. Det är vad som förändrats.

– De unga kvinnoprästerna är mer aggressiva än tidigare. De behöver inte heller förstå att det finns en sån här övertygelse (gällande ämbetsfrågan, reds anmärkning), och det ökar spänningarna.

Stig-Erik Enkvist tar vid:

– Jag tror att det som förändrats är att väckelserörelserna alltmer djärvt citerar Guds ord. Och Guds ord är väldigt allvarligt om man förkunnar det klart och tydligt. Det är anledningen till den här typen av ledare.

Tom Säilä får sista ordet. Han säger att narrativet om konservativa kristna som kvinnohatare verkar sälja bra, men att det är en grov förenkling av värderingar baserade på Bibeln.

– Vi klumpas ihop ganska slarvigt, till exempel som kvinnohatare. En anledning till att de gör så här är att de inte alls förstår vad kärleken till Guds ord handlar om. De här frågorna ses som politiska frågor.

Innan adventsfesten övergår i kaffeservering och bibelundervisning nämner de fyra panelisterna vad som kännetecknar kyrkfolks-­nätverket. Där nämns det stöd de kan erbjuda varandra i ett kyrkoklimat som de upplever att hårdnar.

Kyrkfolket

– Är ett tvåspråkigt nätverk för väckelserörelser och samfund som ”håller fast vid Bibeln som Guds ord” och ”en röst för dem som länge inte har fått göra sin röst hörd i vår fokkyrka”, som det står att läsa på deras webbplats.

– Till nätverket hör Laestadianernas fridsföreningars förbund (LFF), Länsi-Suomen Rukoilevaisten yhdistys ry (LSRY), Lähetysyhdistys rauhan sana (LYRS), Suomen Evankelisluterilainen Kansanlähetys (SEKL), Svenska lutherska evangeliföreningen (Slef), Suomen luterilainen evankeliumiyhdistys ry (Sley), Suomen Raamattuopiston säätiö (SROS) och Suomen teologinen instituutti (STI).

Text och foto: Rebecca Pettersson


samkönad vigsel. En person har sänt in klagomål till domkapitlen mot 41 präster som offentligt sagt sig beredda att viga samkönade par, skriver Kotimaa24. 25.10.2017 kl. 14:04

Avtal. En redan betald försändelse av musikutrustning avsedd för Närpes församling har förstörts då leveransen gått till faktureringsadressen. 19.10.2017 kl. 06:00

Ärkebiskopsvalet 2018. Björn Vikström har redan tidigare meddelat att han står till förfogande i biskopsvalet. Men nu är det också klart rent formellt. I torsdags lämnade valmansföreningen in valhandlingarna till Åbo ärkestift. 13.10.2017 kl. 09:18

kyrkoherdeval. Åbo svenska församling har valt till Mia Bäck ny kyrkoherde. Bäck som är tf kyrkoherde i församlingen fick 483 fick av rösterna medan motkandidaten pastor Robert Ojala fick 97 röster. Valdeltagande i valet som förättades idag blev 8,1 procent. Bäck fick 83 procent av rösterna. Åbo svenska församling har närmare 7 200 röstberättigade medelmmar. 8.10.2017 kl. 21:13

teater. Landet är Svenska teaterns jubileumspjäs som firar både Finlands 100 år och teaterns 150. Pjäsvalet är något överraskande. Efter uppmaningen till alla intresserade att bidra med sin berättelse till pjäsen och framför allt mot den hundraåriga fonden av Finlands självständighet kunde man ha väntat sig något mera episkt och historiskt. I stället har man valt att gå i rakt motsatt riktning och skapat ett drömspel med gott om metafiktiva inslag. Det är uppfriskande, lite förvirrande men mestadels väldigt roligt. Dessutom sitter de metafiktiva inslagen fint som 150-årsfirande av teaterhuset. 5.10.2017 kl. 10:27

bokmässa. Den årliga bokmässan i Göteborg är ett skyltfönster också för kyrkan, som bidrar med många programinslag. 29.9.2017 kl. 18:19

Borgå. Förslaget att sälja Svenska församlingshemmet väckte upp en intressekonflikt mellan den svenska och den finska församlingen i Borgå. I båda församlingarna finns de som anser att den andra fått sin vilja igenom i fastighetsstrategin. 29.9.2017 kl. 10:25

livsberättelse. För nästan exakt fem år sedan fick Thua Sandberg i Jakobstad beskedet som de flesta fasar för. Cancer. När hon vaknade upp efter operationen kunde Thua konstatera att hon var en förändrad människa. Både fysiskt och psykiskt. 20.9.2017 kl. 17:58

agricola församling. Kyrkostyrelsens plenum beslöt på tisdagens plenum att Lovisa svenska församling, Pernå församling, Liljendals församling och Lappträsk svenska församling dras in den 31 december 2018. Den 1 januari 2019 inrättas en ny församling med namnet Agricola svenska församling som omfattar Lovisa stad och Lappträsk kommun. 19.9.2017 kl. 17:19

stiftsnotarie. Linus Stråhlman har valts till stiftsnotarie vid Domkapitlet i Borgå stift. 19.9.2017 kl. 14:20

ärkebiskopval 2018. Biskop Björn Vikström bekräftar nu att han ställer upp som kandidat i ärkebiskopsvalet. Nu har tre liberala kandidater och en mittenkandidat annält sitt intresse. 19.9.2017 kl. 10:04

Förlagsskilsmässa. När två redaktörer vid Schildts & Söderströms för två år sedan lämnade S&S för det nygrundade Förlaget och tog en mängd författare med sig kändes det som en chock för mig som hörde till S&S författare. 15.9.2017 kl. 16:20

Afghanistan. Den finländska kvinnan som kidnappades i Afghanistan i maj har frigivits. 14.9.2017 kl. 16:19

relationer. När föräldrar skiljer sig måste de gräva fram all den mognad de har inom sig och till och med visa generositet. – Om man klarar av att lägga undan sina egna känslor och i första hand tänka på barnet ångrar man det inte efteråt, säger Heli Pruuki som skrivit en bok om barn och skilsmässor. 13.9.2017 kl. 20:38

ärkebiskopval 2018. Biskopen i Esbo stift, Tapio Luoma, har meddelat att han står till förfogande i ärkebiskopsvalet nästa år. 13.9.2017 kl. 17:05

ekumenik. Frikyrkan i Finland är en av Evangelisk-lutherska kyrkans äldsta ekumeniska partner. Kyrkosamfunden har fört teologisk dialog i fyrtio år. Under de senaste åren har samtalen framför allt berört dopet. 12.4.2023 kl. 15:49

KAPELLFÖRSAMLINGAR. I vår blir Bergö och Petalax församlingar kapellförsamlingar i Malax församling. Bergö kapellråd har redan hunnit samlas till sitt första möte. 12.4.2023 kl. 15:41

PÅSK. Påsken kan ses som en kulmination av känslor. Men egentligen kunde man säga att det är påsk året om när man ser till hela känslospektret av misslyckanden, lidande, felsteg, förlåtelse och att livet fortsätter, konstaterar Patrica Strömbäck. 5.4.2023 kl. 18:00

GLÄDJE. Ester Laurell har en medfödd inneboende livsglädje. Den har hon fått i sitt barndomshem och i sina tonårs första kristna gemenskap. Sedan följde en 40 års paus då livet fyllde på med annat; erfarenhet, upplevelser, sorger, som i dag ger hennes glädje djup. 9.4.2023 kl. 17:00

PEDERSÖRE. Kyrkoherden i Petrus församling i Helsingfors, Daniel Björk, söker motsvarande tjänst i Pedersöre. Han är den första som söker tjänsten, vars ansökningstid går ut den 19 april. 7.4.2023 kl. 17:15