Mats Lindgård ledde tillsättningsprocessen vid domkapitlet.

Biskopens son lämnade in besvär om tjänst vid domkapitlet

BESVÄR.

Sebastian Åstrand har lämnat in ett besvär till förvaltningsdomstolen i Helsingfors angående tjänsten som lagfaren assessor vid domkapitlet i Borgå. Han var en av de jurister som sökte tjänsten, medan domkapitlet valde Mikaela Strömberg-Schalin. Hon tillträder i mars.

27.10.2025 kl. 11:58

– En av de sökande, Sebastian Åstrand, har besvärat sig. Besväret är inlämnat till förvaltningsdomstolen. Det verkar vara ganska långa köer med ärenden där, så det kommer antagligen att räcka åtminstone ett år innan ett beslut kommer, säger domprosten Mats Lindgård.

Det var Lindgård som var ledde tillsättningsprocessen vid domkapitlet när domkapitlet skulle besätta tjänsten som lagfaren assessor. Normalt skulle processen ha letts av biskop Bo-Göran Åstrand, men eftersom hans son Sebastian Åstrand var en av de sökande var biskopen jävig.

Mikaela Strömberg-Schalin tillsätts som tf lagfaren assessor tills besväret är avhandlat. Hon tillträder i mars och fram till mars har Lars-Eric Henricson ställt sig till förfogande och fortsätter sköta tjänsten, säger Lindgård.


”Bristande sakkunskap”


I besväret redogör Sebastian Åstrand för fem grunder för att han vill att domkapitlets beslut ska upphävas och tas upp till ny behandling.

För det första anser han att domkapitlet utelämnat relevant information om hans arbetserfarenhet och kompetens då man räknat upp de sökandes meriter.

Dessutom hänvisar han till bristande sakkunskap om kyrkans förvaltning och lagstiftning hos Mikaela Strömberg-Schalin. Han anser att domkapitlet gjort fel i att inte redovisa för avsaknad av relevant sakkunskap som berör tjänstens kärnområden.

Han hänvisar också till att Strömberg-Schalin lämnat vilseledande uppgifter vid ansökan, till att personbedömningens betydelse vid valet är oklar och att det finns brister i utvärderingen och förslaget till beslut.

Sammanfattningsvis anser han att domkapitlet lämnat en mer omfattande och positivt vinklad redogörelse för Strömberg-Schalin än för honom själv, och att beslutsunderlaget därför strider mot likabehandlingsprincipen och objektivitetsprincipen.

Ursprungligen var det fyra personer som sökte tjänsten som lagfaren assessor, men en av dem fyllde inte kraven gällande språkkunskaper och en annan drog tillbaka sin ansökan. Slutligen stod valet därför mellan Mikaela Strömberg-Schalin och Sebastian Åstrand.



”Viktigt att en oberoende instans granskar processen”


– Jag har verkligen inte tagit lätt på beslutet att överklaga, säger Sebastian Åstrand till KP.

– Men jag tycker att det är viktigt att en så central tjänst tillsätts med full transparens och rättssäkerhet. För mig handlar det om förtroendet för kyrkans beslutsprocesser och om att vi alla, oavsett utgång, vill det bästa för stiftet och församlingarna.

Han menar att det finns brister i hur meriter och uppgifter har presenterats och värderats, och det är därför viktigt att en oberoende instans får granska processen.

– Samtidigt hoppas jag att man i efterhand kan se det här som ett tillfälle till lärdom och utveckling, både för mig och för domkapitlet.


Försvåras frågan personligen för dig av att domkapitlet leds av din pappa?

– Jag förstår att frågan väcks, men nej, det påverkar inte själva sakfrågan. Min pappa har inte deltagit i handläggningen eller beslutsfattandet i ärendet, vilket också framgår av handlingarna.

– Det är förstås en lite ovanlig situation, men för mig är det både naturligt och nödvändigt att hålla isär familjerelationer och tjänsteutövning. Det här är en rättslig och förvaltningsmässig fråga, inte en personlig, säger Sebastian Åstrand.

Han tillägger att hans engagemang i kyrkan går långt tillbaka, och det var därför självklart för honom att söka den här tjänsten när den lediganslogs.

– Jag såg det som en möjlighet att förena min juridiska kompetens med mitt engagemang för kyrkans verksamhet. Min ambition är att bidra till en rättssäker och trovärdig kyrklig förvaltning, oavsett utgången i processen.



Här kommer övriga beslut från domkapitlets möte förra veckan:

Förordnanden

Kyrkoherden i Hangö svenska församling Monica Cleve avgår på egen begäran på grund av pensionering. Sista dagen i tjänst är 30.9.2026.

Pastor Eva Ahl-Waris förordnas som församlingspastor i Ingå församling på viss tid 1.12.2025–31.8.2026.

Pastor Alexander Nykvist förordnas som församlingspastor i Åbo svenska församling på viss tid 1.1–31.5.2026.

Pastor Terttu Laaksonen förordnas som tf kaplan i Esbo svenska församling på viss tid 1.1–31.12.2026.

Pastor Tuomas Toivonen förordnas som tf kaplan i Närpes församling på viss tid 1.10.2025–31.1.2026.

Stiftssekreterare i församlingsdiakoni vid Domkapitlet i Borgå stift

Stiftssekreteraren Cecilia Forsén avgår på egen begäran på grund av pensionering. Sista dagen i tjänst är 31.3.2026.

Lagfaren assessor vid domkapitlet i Borgå stift

Till förvaltningsdomstolen i Helsingfors har lämnats in ett besvär i ärendet. Mikaela Strömberg-Schalin anställs som tf lagfaren assessor från 1.3.2026 tills vidare. Lars-Eric Henricson anställs som lagfaren assessor på viss tid 1.11.2025–28.2.2026. Tilläggsinformation: Mats Lindgård 040 594 6038

Lediga tjänster i stiftet

En kaplanstjänst i Vörå församling (Oravais) förklaras ledig att sökas. Tjänstestället är Oravais församlingscenter. Tjänsten tillträds enligt överenskommelse. Ansökan jämte utdrag ur prästmatrikeln bör vara domkapitlet till handa senast 7.11.2025 kl 12.

Malax söker en församlingspastor i ett förordnande som gäller tills vidare. Intresseanmälan bör vara domkapitlet tillhanda senast 26.10.2025.

Petrus församling söker en församlingspastor i ett förordnande som gäller tills vidare. Intresseanmälan bör vara domkapitlet tillhanda senast 26.10.2025.

Vanda svenska församling söker en församlingspastor med betoning på ungdomsarbete i förordnande som gäller tills vidare. Intresseanmälan bör vara domkapitlet tillhanda senast 31.10.2025 kl 12.

Annonser kan läsas i sin helhet på domkapitlets hemsida och på KirkkoRekry.

Artikeln kompletterad med information om det besvär Sebastian Åstrand skickat till förvaltningsdomstolen 27 oktober kl. 15.50 och kl. 16.50 med Åstrands kommentarer till besväret.

Sofia Torvalds


profilen. Hennes resa gick från en sträng tonårstro till en tid utan kyrkan, tills hon landade i tillit. På vägen har hon mött sorg, kärlek och underbara tillfälligheter. Ester Miiros har kommit till att dörrarna öppnas när tiden är rätt. 24.4.2019 kl. 12:18

sjukdom. För knappt två år sedan fick Tuija Tiihonen veta att hon lider av obotlig cancer. Sedan dess har hon börjat måla, blogga och be. Gud har inte gjort henne frisk, men Han har gjort henne hel. 18.4.2019 kl. 14:05

Påsktraditioner. Vilka traditioner hör påsken till? Hur kan påskfirande se ut i Esbo, Karleby och Senegal? Vi diskuterade med tre personer. 17.4.2019 kl. 14:20

Minnen. Påsken är Merete Mazzarellas favorithögtid. Den är både mörker och ljus. Hon minns allt från hemlagad memma till en ensam påsk som tolvåring. Och hon brukade älska påskalamm, men det fick ett abrupt slut. 17.4.2019 kl. 00:00

pressmeddelande. Styrelsen för Fontana Media meddelar idag att May Wikström avgår som företagets vd och chefredaktör för Kyrkpressen. 15.4.2019 kl. 12:19

sammanslagning. Domkapitlet föreslår nu att de tre församlingarna i Pedersöre ska bli en medan Jakobstads svenska församling fortsätter självständigt som tidigare. 11.4.2019 kl. 16:05

biskopsval . Det blev Bo-Göran Åstrand som segrade i biskopsvalets andra omgång. Han fick 309 röster och motkandidaten Sixten Ekstrand fick 265 röster. 10.4.2019 kl. 14:09

biskopsval. Snart klarnar det om det är Bo-Göran Åstrand eller Sixten Ekstrand som blir nästa biskop i Borgå stift. 10.4.2019 kl. 12:58

reportage. Kan det vara diakoni att svettas och lyfta vikter? Ja, tycker Heidi Salminen i Vanda svenska församling. Församlingen ser till människan som en helhet och kompletterar mathjälp och själavård med knäböj och axelpressar. 10.4.2019 kl. 09:00

kyrkoherde. Mia Bäck är kyrkoherde och gift med Anna. Ibland måste hon gå in i sammanhang där hon vet att det finns människor som tycker att hennes familj – det finaste Gud gett henne – är ”avskyvärd”. 4.4.2019 kl. 13:36

förtroendevald. När Ulla-Maj Wideroos inte ställde upp i riksdagsvalet för fyra år sedan ville hon i stället engagera sig i lokalsamhället i Närpes. Men att det engagemanget skulle vara i församlingen hade hon inte tänkt. 3.4.2019 kl. 07:00

polisutredning. Polisen utreder om Martyrkyrkans vänner gjort sig skyldiga till penninginsamlingsbrott. Misstanken har lett till att Österbottens tingsrätt belagt föreningens tillgångar, motsvarande 2,58 miljoner euro, med kvarstad. 27.3.2019 kl. 13:36

Bok. Magbesvär. Svindel. Inkontinens. Ihållande trötthet. Olust. Ensamhet. Jörn Donner har skrivit en bok om att bli gammal och kanske obehövlig. 22.3.2019 kl. 11:00

sammanslagning. De fyra svenska församlingarna i Pedersöre kyrkliga samfällighet föreslås bilda en ny gemensam Pedersöre svenska församling. Den nya församlingen får över 18 000 medlemmar och blir därmed den största i Borgå stift. 20.3.2019 kl. 15:38

Analys. Det är bäddat för en ytterst jämn och spännande andra omgång i biskopsvalet i Borgå stift. Utgående från resultatet i den första omgången är det omöjligt att förutspå vem som väljs till biskop. 19.3.2019 kl. 19:22

KRISTEN MYSTIK. Vad ska jag göra av känslan av meningslöshet och rastlöshet? Hur ska jag stå ut med rädslan för att förlora dem jag älskar? Ibland vill man ställa sina tyngsta frågor till någon riktigt vis människa. 28.7.2023 kl. 15:53

ETT GOTT RÅD. Pastorn Stefan Löv är i dag en 52-årig man med varm utstrålning och perspektiv på livet, men sitt 20-åriga jag beskriver han som en ruggigt vilsen själ. 27.7.2023 kl. 15:25

skrivande. Att skriva är som att träna: om du tar paus är det svårt att komma igen, säger författaren, skrivinspiratören och handbollsspelaren Michaela von Kügelgen. Men alla kan skriva – också du. Bara fem minuter per dag leder så småningom till en hel roman. 26.7.2023 kl. 19:00

JORDFÄSTNING. Ibland får prästen Malin Lindblom veta att någon knappast kommer att närvara vid jordfästningar hon ska förrätta. Hittills har det ändå alltid dykt upp någon, men hur många som är på plats är aldrig avgörande för henne. – Jordfästningen är som en bön, säger hon. 25.7.2023 kl. 15:17

musik. Två händelser som mänskligt sett inte var förnuftiga bevisade för ”Banjo-Ben” Ben Clark att Gud ledde honom. 21.7.2023 kl. 21:59