Efter den rika världens nedskärningar vill KUA säkra skolor i bland annat Kenya.

Kyrkans Utlandshjälp kan behöva minska Finlandsbasen med upp till 27 jobb

BISTÅND.

USA och flera stora europeiska länder skär i biståndet. Det leder nu till att KUA får se över hur många man har råd att ha på huvudkontoret i Helsingfors.

2.10.2025 kl. 11:54

Kyrkans Utlandshjälp (KUA) omställningsförhandlingar berör till en början av upp till 27 jobb försvinner vid huvudkontoret i Helsingfors.

Förändringarna är nödvändiga för att KUA ska kunna säkerställa kontinuiteten och effektiviteten i sin verksamhet, säger verksamhetsledare Tomi Järvinen i ett pressmeddelande.

Kyrkans Utlandshjälp är Finlands största internationella hjälporganisation och arbetar med utvecklingssamarbete och humanitärt arbete i världens bräckligaste länder. Över hälften av KUA:s ekonomi består av internationellt bistånd som organisationen fördelar. I fjol uppgick andelen till 53 procent och hade ursprungligen förväntats öka i år.

På tio år har KUA ökat sin budget med mer än det dubbla. För nästan 75 miljoner euro nådde KUA:s programarbete 840 000 människor ännu i fjol.

USA, Storbritannien, Tyskland skär

Under 2025 har de globala finansieringstrenderna förändrats dramatiskt. Flera länder som länge stött utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd – däribland USA, Nederländerna, Storbritannien, Frankrike och Tyskland – har ändrat sin politik och minskat sina anslag. I USA:s omfattande nedskärningar har KUA tappat sex miljoner euro för utbildningsprojekten i Kenya och Uganda.

Våra privata donationer står för en femtedel av KUA:s budget.

Också flera FN-organ har minskat sin finansiering till organisationer. Bland annat FN:s flyktingorgan UNHCR har varit en viktig finansieringskälla för KUA.

”Vi befinner oss i den största globala omvälvningen inom utvecklings- och humanitärt arbete. Samtidigt är behovet av internationellt hjälparbete större än någonsin. Till exempel har vi redan tvingats anpassa vår verksamhet på grund av minskad amerikansk finansiering, och nu är 209 000 barns skolgång i fara”, säger Järvinen.

Kyrka och församlingar står för en tiondel

I Finland beslöt regeringen i början av september att för fjärde gången minska anslagen till utvecklingssamarbetet. Hittills har dessa nedskärningar inte påverkat KUA.

I fjol uppgick den finländska statens stöd till KUA:s verksamhet till 16 procent. Donationer från privatpersoner och andra organisationer blev sammanlagt 20 procent, medan stöd från församlingar utgjorde 10 procent av intäkterna.

"För att vårt viktiga arbete ska kunna fortsätta och vara effektivt i framtiden måste vi utvärdera hela vår verksamhet. Genom dessa åtgärder säkerställer vi att vi också framöver förblir en pålitlig och effektiv hjälpkanal för finländare”, säger Järvinen.

”Situationen är utmanande, men vi kommer inte att ge upp. Vi fortsätter att stödja världens mest utsatta människor och strävar efter att omställningsförhandlingarna ska inverka så lite som möjligt på både vår personal och de människor vi arbetar för.”

Bland de stora missions- och biståndsorganisationerna har också Finska Missionssällskapet tidigare beslutat att gradvis minska sin personal med 42 personer. Inom det här året upphör FMS missions- och programarbete i sju länder.

- - -

Korrigerat torsdag kl. 20: Tomi Järvinens titel är verksamhetsledare

KP


Att ha pengar och vara lycklig är inte självklart. Men att vara utan är inte heller något lyckorecept. 16.8.2012 kl. 11:29

Hildegard von Bingen var en mystiker och nunna som levde och verkade i början av 1000-talet. 15.8.2012 kl. 15:21

ekonomi. Beslutsfattarnas viktigaste uppgift är att hitta en lösning på den ekonomiska krisen, tycker metropolit Ambrosius. 11.8.2012 kl. 06:00

Kultur. Lite nördiga eller retroinspirerade kläder och accessoarer. Hipsterkulturen intar även den kristna musikscenen. 10.8.2012 kl. 16:00

I månadsskiftet öppnade någon ett falskt twitterkonto för Anders Wejryd, ärkebiskop i Svenska kyrkan. I dag stängdes kontot. 9.8.2012 kl. 13:51

militärtjänst. Behovet av personlig diskussion med militärpastorn har ökat bland de finländska beväringarna under de senaste åren. 9.8.2012 kl. 04:30

Tvillingarna Andtfolk bor tillsammans och klär sig lika. Att se lika ut är en del av deras image bland annat då de sjunger. 8.8.2012 kl. 13:28

syrien. Många kristna flyr från striderna i Syrien. Många flyr från hot. 6.8.2012 kl. 10:22

skola. Ungdomar i Europa har en ärlig vilja att att lära sig mer om varandras världsåskådningar. 2.8.2012 kl. 09:14

os. Både andakter och gudstjänst i radio anknyter till OS i sommar. 31.7.2012 kl. 09:44

djur. Jord- och skogsbruksministeriet utreder ifall lagen kunde tillåta djurslakt med religiösa riter utan bedövning. 28.7.2012 kl. 06:00

sport. Präster från Storbritanniens nio största religioner finns på plats under olympiska spelen som börjar i morgon. 26.7.2012 kl. 11:51

djur. I Tuna församling i Sverige var djur välkomna på söndagens gudstjänst. 24.7.2012 kl. 11:35

norge. För ett år sedan skakades Norge och hela världen av ondskan. Enligt Per Arne Dahl måste sorgen få ta tid. 22.7.2012 kl. 06:00

radio. Under sommarmånaderna bjuder Radio Vega på en rad specialgudstjänster. 20.7.2012 kl. 14:19

ledarskap. Vad är en ledares viktigaste egenskap? Gott självförtroende, säger Henrik ”Henka” Lindberg, som leder produktionsbolaget Parad. Han vill skapa en arbetskultur där det är tryggt att misslyckas. 
– Först då kan kreativiteten flöda. 27.6.2021 kl. 13:42

ÅLDRANDE. Författaren och psykoterapeuten Patricia Tudor-Sandahl har skrivit en ny bok, ”Mer levande med åren”, om modet att åldras och bli sams med det paradoxala och motsägelsefulla som ryms inom oss. 24.6.2021 kl. 00:00

FÖRLÅTELSE. Jimmy Sundström har levt med konstant värk i kroppen i femton år. Bakom värken ligger ett trauma – han var med om övergrepp när han var tolv år. – De senaste femton åren har inte varit lätta, men med Guds hjälp har jag kunnat förlåta och få frid. 23.6.2021 kl. 09:00

GENERATION Y. – När man frågar millennialer vad de vill att kyrkan ska göra svarar många: Vi vill inte ha något av kyrkan, det räcker att kyrkan finns där. Vi kan komma om det är någon kris eller om vi vill gifta oss, säger Laura Leipakka. 8.7.2021 kl. 06:00

johanneskyrkan. Johanneskyrkans fasad med sina gargoyler, rosettfönster och fialer får en grundlig genomgång i samband med fasadrenoveringen. 23.6.2021 kl. 06:00