Benjamin Netanyahu har lett Israel i totalt 18 år.

Israel: Landet flyter av politik och profetior – de unga blir mer troende

israel.

Under krigen i Israel har israelerna ofta vänt sig till sin Gud och till sina religiöst judiska traditioner, visar forskare. Så är det också nu, när kriget har utvidgat sig från Gaza till Iran.

2.7.2025 kl. 18:25

Professorn i religionsvetenskap Mordechai ”Motti” Inbari vid Pembroke-universitetet i North Carolina i USA är expert på kristen sionism. Tillsammans med sin kollega, statsvetaren vid Bostons universitet Kirill Bumin har han också kartlagt hur partier, politik, profetior och messiaslängtan statistiskt fördelar sig bland dagens israeler.

Det har en stor betydelse; USA:s president Donald Trump har ett starkt stöd bland de evangelikala med sin starka kristna messia­nism och deras bild av Israels roll i de yttersta tiderna.

– Men den typiska kristna sionisten vet oftast inte så mycket om politiken i Israel. Man ser vad man ser i sina kanaler och stöder Israel för att det svarar mot ens bibelsyn. Vi har också forskat i Storbritannien, men i Europa är de här kretsarna ju så mycket mindre.

Judisk eskatologi, läran om tidsålderns slut, och den kristna läran om tusenårsriket och Jesus återkomst till jorden är distinkt olika, säger Motti Inbari. Men tanken om Guds förbund med Abraham och om hur judarna som det utvalda folket ska återfå sitt eget land är gemensam.

Unga israeler väntar messias

Inbari och Bumin gjorde våren 2023 – ett halvt år innan 7 oktober-attacken – en omfattande undersökning av vad dagen israeler tänker om profetiorna och hur det syns i politiken i Israel.

Deras undersökning visade något överraskande att unga vuxna i Israel i åldern 18–29 år i dag är de mest troende i landet.

63 procent av dagens unga i Israel väntar en messias.

Över 60 procent av dagens unga israeler säger sig vänta en messias. Närmare hälften, 49 procent, tror också att det Tredje templet, efter de två som förstörts i den judiska historien, en dag kommer att byggas på Tempelberget i Jerusalem.

Den öppna platsen är i dag delad som en helig plats mellan judar som ber vid Västra muren, och muslimernas Haram esh Sharif, som också omfattar al-Aqsa-moskén från 600-talet.

Israel intog tempelområdet under sexdagars­kriget 1967. Kriget för snart 60 år sedan var militärt en suverän manöver: Israel intog förutom Jerusalem också alla de områden som sedan dess har gett rubriker: Gaza, Västbanken, Sinai och Golan, av de arabiska grannländerna. Från templets tomma plats i Jerusalem, som har internationell status, backade Israel däremot direkt.

Besvikelsen som radikaliserade Israel

– Efter sexdagarskriget var de ortodoxa judiska sionisterna entusiastiska. De såg utgången som ett tecken från Gud att de yttersta tiderna var nära, och började bosätta de nya områdena för att befästa det de såg som en gudomlig plan, säger Motti Inbari.

Israels militär fick också efter sexdagarskriget närmast en messias­roll av religiösa nationalister i deras föreställningar om framtiden.

Professor Motti Inbari forskar i politik och messianism.

De ortodoxas största bakslag blev Gaza 2005, säger Motti Inbari. Under premiär­minister Ariel Sharon, en officershjälte från sexdagarskriget, drog Israel sig tillbaka från Gaza. Bosättare tvångsevakuerades till centrala Israel i ett av många försök att byta land mot fred med palestinierna.

Bosättningar är nya förstäder där det är billigt att bo.

– Med det förändrades bosättarrörelsen i grunden och blev mer radikal. Det är de krafterna som i dag styr (premiärminister Benjamin) Netanya­hus regering, säger Motti Inbari.

De israeliska bosättningarna byggs nu, fast med blandade motiv. Det är inte bara mark som utlovats i Bibeln, som är viktigt för en del. Det är också mera krasst –billigt boende, som annars i Israel är dyrt.

Kring Jerusalem, på formellt palestinsk mark, växer förstäder, Ma'ale Adumim, Pisgat Ze'ev, eller Har Homa, därifrån man snabbt pendlar till centrum, säger Motti Inbari.

Styr via undervisningsministeriet

Två tredjedelar av israelerna stöder i dag något högerparti. Den kvinnliga premiärministern Golda Meir blev den sista stora vänsterledaren i landet. Sedan 1977 har det dominerande partiet varit högerns Likud, säger Motti Inbari.

När omkring en tredjedel av Israels befolkning i dag hör till någon ortodox grupp har nyare partier uppstått till höger om Likud, ofta oöver­skådligt för omvärlden för att de bildar nya allianser från val till val.

Två ministrar i Netanyahus regering har stuckit ut också internationellt. De är finansminister Bezalel Smotrich från Mafdal-partiet och ministern för nationell säkerhet Itamar Ben-Gvir från Otzma (Styrka). De två partierna har sju respektive sex platser av parlamentets totalt 120.

I konflikten med palestinierna betonar de sina mål lite olika. Smotrich är mera inne på Eretz Israel-tanken om att ge Israel dess gamla gränser från Gamla testamentet. Själv bor han i en israelisk bosättning på Västbanken.

Ben-Gvir är mera fokuserad på Tempelberget och Jerusalem och på direkt konfrontation med muslimer. I våras stormade unga radikala israeler moskén, och i slutet av juni hävde Ben-Gvir som polisminister ett långvarigt religiöst tabu och förbud i Jerusalem, att judar inte får be, sjunga eller dansa på den muslimska delen av platsen.

– De talar ett folkmordets språk (om palestinierna), om att de ska slås ner ”fullständigt”, men lämnar öppet vad de menar med det, säger Motti Inbari.

Ortodox tro är inte i Israel alltid liktydigt med extremhöger. Bland Ben-Gvirs och Smotrichs anhängare stöder mindre än hälften den religiösa tanken om ett band mellan staten Israel och en judisk messias.

"Jag kunde inte tro mina ögon när jag såg min brors barns skolböcker."

Messiastanken stöds i övrigt av 49 procent av den vuxna israeliskt judiska befolkningen – någon som en dag ska uppträda som en gestalt för fred och välstånd, visar Inbari och Bumin.

Att särskilt unga israeler ser på framtiden i så religiösa termer har Motti Inbari en förklaring till. I israeliska regeringar har de ultraortodoxa i nästan 50 år ofta siktat på att få råda över undervisningsministeriet, säger han.

– Jag kunde inte tro mina ögon, när jag såg min brors barns skolböcker. Sättet att undervisa historia var så ortodoxt, messianskt, nationalistiskt och högervinklat, säger Motti Inbari.

Så spelar det också in att de ortodoxa unga så snabbt blir fler i befolkningen. De kommer ofta från familjer med sju, eller kanske upp till tio barn.

”Sjunde oktober behöver sjunka in”

Benjamin Netanyahus stora högerparti Likud, med 32 platser i parlamentet, har också börjat få en bredd av väljare, från helt sekulära till starkt troende, visar Inbaris och Bumins undersökning.

– Netanyahu ger nästan alltid bara inspelade eller iscensatta uttalanden och ställer sällan upp för journalister. Allt oftare hänvisar han till Bibeln, särskilt i USA där han talar om kung David och så där, rakt in i de evangelikalas dna. Men genom sitt bibelciterande har han gjort kriget mot Hamas till ett krig mellan judisk religion och islam, säger Motti Inbari.

"Ju längre tiden går, desto mera förödande kommer nästa val att bli för Netanyahu."

Hösten 2023 talade Netanyahu i ett tal om kriget i Gaza om kriget mot ”Amalek”, som anspelar på bibeltexter om amalekiterna som trakasserade Israels barn i öknen.

– Ett förfärligt misstag av Netanyahu. Det är en story om ett folkmord där Gud ger ett påbud om att döda alla, förstöra egendom, döda djur, spår och minnen. Och han kan ju förstås hitta på ursäkter. Men för soldaterna på slagfältet, av vilka många är ortodoxa judar, var det ju en ren hemlig signal.

– 7 oktober-händelserna behöver sjunka in. Ju längre tid det går, desto mera förödande kommer nästa val att bli för Netanyahu. Han är ju redan nu upp över huvudet anklagad för korruption. Det nya kriget med Iran kan hjälpa honom att hållas vid makten, men hur det går är för tidigt att säga.


FAKTA: TRO OCH POLITIK I ISRAEL

  • Unga israeler under 30 är mest religiösa: 60 procent väntar en messias, 80 procent tror på Bibelns Gud.

  • Seniorer över 65 är minst religiösa: 46 procent tror inte på ett liv efter döden, 57 procent väntar
    ingen messias.

  • 49 procent av alla vuxna israeler tror på en kommande messiansk tidsålder av fred och välstånd.

  • Ortodoxt judiska partier i Israels parlament, i mandat av totalt 120: Shas 11, Mafdal 7, torahpartiet
    UTJ 7 och Otzma 6. De förespråkar israelisk bosättning i Palestina och ett bibliskt Storisrael.

  • Likud, högerparti lett av Benjamin Netanyahu. Partiet är störst i knesset och har dominerat i Israel
    sedan 1977. Lockar allt fler troende och ortodoxa judar.

Artikeln bygger på Inbari-Bumin: Israeli Jewish Attitudes toward Core Religious Beliefs in God, the Election of Israel, Eschatology, and the Temple Mount (2024). Vi har också talat med Finska Missionssällskapets landschef i Israel, teologen och religionsvetaren, docent Maria Leppäkari.

Jan-Erik Andelin


LATINAMERIKA. I Sydamerika är de lutherska kyrkorna försvinnande små. Men de har sin plats i samhällen som genom årtiondena har förblivit turbulenta. Kyrkpressen talade med ”presidenterna” för kyrkorna i Venezuela och Bolivia. 17.9.2024 kl. 10:00

gospel. Vem är du? Jepa Lambert är ett av de stora namnen i finländsk popmusik, fast på scenen mest som backvocal i bakgrunden. Nu leder hon också en gospelkör. 16.9.2024 kl. 13:00

pilgrimsvandring. St Olav Ostrobothnia certifierades i maj både som en del av St Olavsleden och som europeisk kulturrutt. Vid alla officiella pilgrimsleder ska det finnas minst ett pilgrimscenter, och St Olav Ostrobothnias första center är i Trefaldighetskyrkan. 11.9.2024 kl. 15:19

BORGÅ STIFT. Domprostjobbet i Borgå blir ledigt från advent 2025 när Mats Lindgård lämnar jobbet. 10.9.2024 kl. 18:47

Bidrag. Bo och Gunvor Skogmans minnesfond är en allmännyttig fond för kristen verksamhet i Finland och utlandet. 10.9.2024 kl. 14:20

betraktat. ”Kom ihåg att ni kan berätta om alla era problem till Jesus”, säger barnledaren under miniorandakten. Jag är nio år och lyssnar uppmärksamt medan lågan från andaktsljuset i mitten av ringen fladdrar. Bredvid ljuset på golvet ligger den lilla ljussläckaren av metall. Snart ska någon av barnen få använda den när andaktsstunden är slut. Det är inte min tur idag. 8.9.2024 kl. 15:09

BISKOPSMÖTET. Biskop Mari Leppänen fick stöd av centrala namn i biskopsmötet. Hon ville rösta ut Sley och Kansanlähetys som bygger nätverk för dem som motsätter sig kvinnor som präster. Vid mötet som hölls på Åland föll rösterna 7 – 3. 6.9.2024 kl. 10:25

FÖRLUST. För fem år sedan förlorade Anders och Iris Värnström sin son. Det var en tid präglad av chock, sorg och oro över att något förblev osagt. Men också av att tvingas öppna sitt vuxna barns post. – Jag kände bara att det inte var min sak att göra. Ändå behövde jag göra det, säger Anders. 5.9.2024 kl. 16:45

KYRKHELG NORD. I år har Kyrkhelg Nord väckt känslor i alla läger, både inom och utanför kyrkan. – Jag är tudelad inför utvecklingen, säger Per Stenberg, kyrkoherde i Karleby svenska församling. 4.9.2024 kl. 10:56

UNGDOMSFRÅGOR. Christer Romberg är ny sakkunnig i ungdomsfrågor, men på fältet är han redan gammal i gemet. 2.9.2024 kl. 17:01

BÖCKER. Christa Mickelsson och Sofia Torvalds är kolleger på Kyrkpressen, men också goda vänner. De är båda bokaktuella i höst. I sina nya böcker avhandlar de hur man reser sig efter ett fall, respektive hur man egentligen ska tas med livssorgen. 1.9.2024 kl. 19:06

fotboll. Borgå stifts lag Ankdammen United var det mest jämställda laget i kyrkans turnering Gloria Patri – men tyvärr räckte det inte ända fram. – Vi kämpade hårt men det var tungt, konstaterar lagledaren Kristian Willis och lagkaptenen Lukas Brenner efter en svettig dag i Vierumäki. 30.8.2024 kl. 17:36

kyrkkaffe. Stämningen på kyrkkaffet är inte alltid hundra procent avslappnad – men det gör ingenting. Vid kaffebordet lär vi oss också att möta människor som inte är som vi eller tycker som vi, skriver Edit Koskinen. 28.8.2024 kl. 16:43

festival. Att retreatgården Snoan fortfarande finns, behövs och verkar, det ska firas den 13–15 september. – Vi ser fram emot en fest med glädje, en fest för vad som varit och för vad Snoan har betytt, säger Kalle Sällström. 28.8.2024 kl. 16:17

SPLITTRING. För tjugo år sedan grundade Robin Nyman och Matti Aspvik en gudstjänstgemenskap i Jakobstads svenska församling. Sedan lämnade de församlingen, och många följde med in i den nya gemenskapen. Idag ser de att de gjorde mycket genuint och fint – men de ser också uppror, besvikelse och att de fastnade vid perifera saker. 26.8.2024 kl. 15:36

Lokalt. Tacos och lovsång står naturligtvis på programmet när Replot församling bjuder till Tacom och lovom-söndagar i församlingshemmet. 25.3.2025 kl. 16:48

hopp. – Hopp är inget som kommer till oss som en skänk från ovan, säger Heidi Juslin-Sandin. Tvärtom menar hon. 24.3.2025 kl. 18:48

psykologi. När Trump skällde ut Zelenskyj i Vita huset betraktade den kristna terapeuten Markku Veilo scenen med intresse. – Det var ett klassiskt exempel på hur en människa reagerar utifrån sina känslolås och inte klarar av att bete sig vuxet, säger han. Men vi har alla en del i oss som exploderar eller imploderar oväntat – och den kan vi jobba med. 20.3.2025 kl. 10:01

Begravningsplatser. Runt om i Svenskfinland finns små begravningsplatser som drivs av föreningar eller sammanslutningar. Två begravningsplatser stöds av den lokala församlingen eller samfälligheten. 19.3.2025 kl. 10:00

KRISTEN YOGA. Stillhetens yoga utövas i dag i var femte församling i den evangelisk-lutherska kyrkan. Yogans ursprung utanför kristendomen och Europa väcker fortfarande frågor. Ny forskning ska titta på varför. 18.3.2025 kl. 10:00