Sofia Böckelman ser fram emot att få fördjupa sig i Maria och Josef.

Vad kan vi lära oss av Maria och Josef idag?

Lokalt.

Bibeldag med Jesu föräldar som tema ordnas i Solf. Det är länge sedan vi haft nån bibelfördjupningsgrej, konstaterade styrelsen för Kyrkans ungdoms krets i Solf–Sundom och gjorde slag i saken för att rätta till det.

11.3.2025 kl. 15:33

Vad kan vi lära oss av Maria och Josef idag? Det ska KU:s krets i Solf-Sundom ta reda på den 15 mars tillsammans med Solfs församling och prästerna Tor-Erik Store och Cay-Håkan Englund.

Det är länge sedan vi haft nån bibelfördjupningsgrej, konstaterade styrelsen för Kyrkans ungdoms krets i Solf–Sundom och gjorde slag i saken för att rätta till det.

– Jag minns inte när vi har haft bibeldagar senast. Senaste höst ordnade vi Livspusselkvällar som byggde på att man fick diskutera. Nu är betoningen mera på undervisning, säger kretsens ordförande Sofia Böckelman som också är församlingens ungdomsarbetsledare.

Solfs församling var med på noterna så nu ordnar man dagen tillsammans.

– Församlingen brukar ordna familjedagar. Det här är nu en variant av dem.

Temat för bibelstudierna under dagen hänger ihop. Tor-Erik Store inleder kl. 16 med temat Josef – Jesu far. På kvällen kl. 19 i kyrkan talar Cay-Håkan Englund över temat Jungfru Maria – världens viktigaste kvinna.

I det inledande bibelstudiet belyser Tor-Erik Store pappaperspektivet utgående från Josef.

– Josef är en viktig person i evangelierna. Idag finns många sorters papparoller. Många pappor är också i en situation där de tar hand om barn som inte är deras egna biologiska barn. Vad kan man där lära sig av Josef? Han hamnade ju också i en situation som han själv inte hade valt. Det finns många spännande vinklar på Josefs uppdrag, säger Sofia.

Efter middagen fortsätter programmet i kyrkan.

– Maria är aktuell, för söndagen veckan därpå är det Maria bebådelsedag. Cay-Håkan kommer att tala om vad Maria kan betyda för oss idag.

Det blir alltså en dag när man kan lära sig något av vad som är relevant gällande Marias och Josefs uppdrag idag.

Dagen riktar sig till hela familjer och till alla åldrar. Medan de vuxna är på eftermiddagens bibelstudium har barnen eget program.

– Då håller Sofie Björkgren-Näse, ungdomsarbetsledare inom förbundet Kyrkans Ungdom roligt program för barnen i skolåldern. Församlingens barnledare leker och pysslar samtidigt med de yngre barnen i dagklubbens utrymmen.

Mellan passen serveras det middag i församlingshemmet så man behöver inte åka hem för att äta.

– Det lutar åt att barnen får hänga med till kyrkan på kvällen där Sofie Björkgren-Näse håller något program för dem eller tillsammans med dem.

Kören Paletten från Kronoby under ledning av Ingmar Byskata medverkar också i kyrkan.

KU:s krets i Solf och Sundom ordar olika samlingar under året. Kretsen har 63 medlemmar och namnet till trots omfattar den inte bara Solf- och Sundombor.

– Nej, vi har medlemmar från ett mycket större område, bland annat från Malax, Kvevlax, Vasa och Korsholm. Vi är en liten men ganska aktiv krets.

Sofia hoppas att människorna hittar till den här dagen.

– Den är för alla, inte bara för dem som brukar komma. Det är jätteviktigt att få träffas och umgås. Vi har jätteroligt tillsammans.

Text: Johan Sandberg


En Guds gåva är det, arbetet på Samariacentret i Vasa. Förutom att hon har fått en arbetsplats har Maarit Rahjas relation till Gud förstärkts. 15.6.2012 kl. 13:52

På sommaren ska musikälskaren gå i kyrkan. Det är gratis och det är terapeutiskt. 15.6.2012 kl. 11:02

Film om rasism och tv-program om utslagning bland unga fick understöd. 14.6.2012 kl. 11:25

eko. I en ekoskriftskola funderar ungdomarna på hur vi kan respektera skapelsen i vårt vardagliga liv. 13.6.2012 kl. 12:22

lekholmen. Lägerholmen Lekholmen i Helsingfors skärgård fyller 75 år. Jubileet firades på söndagen. 12.6.2012 kl. 13:59

Terapeuten och författaren Tommy Hellsten berättar i färska numret av tidningen Askel att han befann sig i livsfara under en svår seglats för en månad sedan. 11.6.2012 kl. 16:03

Den nya prästdräkten för kvinnor fick pris i designtävlingen Vuoden Huiput 2011. 8.6.2012 kl. 12:56

Lägerholmen Lekholmens 75-årsjubileum firas med festmässa på söndag. 7.6.2012 kl. 15:55

I kyrkans krypta ställs etiken och tekniken mot varandra. Var går gränsen? 7.6.2012 kl. 06:00

Stora skaror har besökt det nyöppnade kapellet i Helsingfors centrum. 6.6.2012 kl. 10:49

Receptserien Karins Kyrkkaffe finns nu på webben. 5.6.2012 kl. 10:51

Magnus Engblom valdes till ordförande på nya stifsfullmäktiges första sammanträde. 4.6.2012 kl. 09:48

. I sommar är 279 vägkyrkor öppna för resenärer. 3.6.2012 kl. 08:00

Kyrkostyrelsen ska flytta till mindre och funktionsdugligare utrymmen. 2.6.2012 kl. 06:00

Blogg. I höst fortsätter bloggen med nya spännande bloggare. 1.6.2012 kl. 14:43

johanneskyrkan. Johanneskyrkans fasad med sina gargoyler, rosettfönster och fialer får en grundlig genomgång i samband med fasadrenoveringen. 23.6.2021 kl. 06:00

FRIHET. "Varje sommar när vi åker iväg med vår fullastade båt fladdrar det en massa fjärilar i min mage." 23.6.2021 kl. 06:00

forskning. När Mikael Lindfelt och hans forskarkollegor började forska om attityder till vaccination för fem år sedan hade de ingen aning om hur aktuell deras forskning skulle komma att bli. 22.6.2021 kl. 09:00

PRÄSTVIGNING. Vem är du? Varför ville du bli präst? Har du en hemlig talang? 21.6.2021 kl. 09:53

vanda. Kristian Willis blir tf kyrkoherde i Vanda svenska församling från första juli, bestämde domkapitlet vid sitt möte igår. 16.6.2021 kl. 11:09