Om du vill delta i festligheterna vid Snoan, knappa in snoan.fi i webbläsaren och anmäl dig där. Alla är välkomna! hälsar Kalle Sällström.

Alla är välkomna när retreatgården Snoan firar 50 år med en festival för stillhet

festival.

Att retreatgården Snoan fortfarande finns, behövs och verkar, det ska firas den 13–15 september. – Vi ser fram emot en fest med glädje, en fest för vad som varit och för vad Snoan har betytt, säger Kalle Sällström.

28.8.2024 kl. 16:17

Retreatgården Snoan är ett kärt tillhåll för många i Borgå stift. I år är det 50 år sedan den grundades – av två damer med en vision.

Den 14 september år 1974 invigdes retreatgården Snoan, en liten oas belägen i Lappvik, mittemellan Hangö och Ekenäs. Grundarna, det var två damer vid namn Marga Ahlqvist och Märta Sohlberg.

– Det här var deras dröm och vision. De blev inspirerade bland annat efter en resa till Sverige där de besökt en retreatgård, berättar Församlingsförbundets verksamhetsledare Kalle Sällström.

Snoan var faktiskt den första retreatgården i hela Finland. Femtio år senare står den fortfarande kvar för att stöda människor som söker stillhet, vila, fördjupning och förnyelse.

– Det är lite roligt att det finns texter från starten där man talar om att retreatgården ska erbjuda vila för dagens jäktade människor. Det känns som om folk i dag är minst lika jäktade, kanske till och med mer. Behovet har inte försvunnit någonstans, säger Sällström.



– Vi ser fram emot en fest med glädje, en fest för vad som varit och för vad Snoan har betytt, säger Församlingsförbundets verksamhetsledare Kalle Sällström.


Att Snoan fortfarande finns, behövs och verkar, det ska firas. Den 15 september ordnas en festmässa under ledning av biskop Bo-Göran Åstrand och huskaplan Maria Repo-Rostedt. Efter mässan blir det sopplunch, kaffe, kaka och små glimtar från de senaste femtio åren.

– Vi ser fram emot en fest med glädje, en fest för vad som varit och för vad Snoan har betytt.

Redan under fredagen, den 13 september, inleds Stillhetens festival som också är en del av firandet. Sällström beskriver det som ett knytkalas i andlig fördjupning där deltagarna får bekanta sig med allt från helig dans till andlig vägledning.

Arrangören bakom Stillhetens festival är nätverket Gläntan, ett nystartat nätverk för andlig fördjupning i Borgå stift.

Dessutom utkommer också en jubileumsbok som lanseras i samband med jubileumsfesten.

– Boken är en hyllning till Snoan. Det är människor som tar upp olika aspekter av Snoan och retreaten varvat med recept från Snoans skafferi och formulär för tideböner som man också kan använda hemma.

För dem som ännu inte deltagit i en retreat ger boken en glimt av vad retreaten är. För de mer retreatvana kan boken istället fungera som ett verktyg för att ta med lite av Snoan hem.


Hur skulle du själv beskriva Snoan?

– Jag var på Snoan för första gången när det var 40-årsfest där. Det var ett kaffekalas, så som man oftast firar, och jag minns att jag var jätteimponerad av stället. Det var som om väggarna talade och förmedlade en speciell känsla.

– Vid Snoan finns en frid, en stillhet och en Gudsnärvaro. Det finns något i själva stället och hur allt är uppbyggt som för mig talar om Guds kärlek och omsorg för mig.

– Snoan är en trygg famn, en lugn äng, där du får vila och vara dig själv, utan att prestera något. Retreatgården och Gud själv betjänar dig där, du får bara ta emot.

Text: Rebecca Pettersson


Idéer och sångförslag söks till psalmbokens tilläggshäfte. Vem som helst kan sända psalmer och idéer. 17.6.2012 kl. 06:00

Ärkebiskopen i evangelisk-lutherska kyrkan i Finland, Kari Mäkinen, skulle vilja stärka dialogen och samarbetet mellan kyrkorna i Östersjöregionen. 16.6.2012 kl. 06:00

Han kallar sig tältmakarpräst. Patrik Saviaro är den andra svenskspråkiga teologen som prästvigts av Lutherstiftelsen. 15.6.2012 kl. 13:34

En Guds gåva är det, arbetet på Samariacentret i Vasa. Förutom att hon har fått en arbetsplats har Maarit Rahjas relation till Gud förstärkts. 15.6.2012 kl. 13:52

På sommaren ska musikälskaren gå i kyrkan. Det är gratis och det är terapeutiskt. 15.6.2012 kl. 11:02

Film om rasism och tv-program om utslagning bland unga fick understöd. 14.6.2012 kl. 11:25

eko. I en ekoskriftskola funderar ungdomarna på hur vi kan respektera skapelsen i vårt vardagliga liv. 13.6.2012 kl. 12:22

lekholmen. Lägerholmen Lekholmen i Helsingfors skärgård fyller 75 år. Jubileet firades på söndagen. 12.6.2012 kl. 13:59

Terapeuten och författaren Tommy Hellsten berättar i färska numret av tidningen Askel att han befann sig i livsfara under en svår seglats för en månad sedan. 11.6.2012 kl. 16:03

Den nya prästdräkten för kvinnor fick pris i designtävlingen Vuoden Huiput 2011. 8.6.2012 kl. 12:56

Lägerholmen Lekholmens 75-årsjubileum firas med festmässa på söndag. 7.6.2012 kl. 15:55

I kyrkans krypta ställs etiken och tekniken mot varandra. Var går gränsen? 7.6.2012 kl. 06:00

Stora skaror har besökt det nyöppnade kapellet i Helsingfors centrum. 6.6.2012 kl. 10:49

Receptserien Karins Kyrkkaffe finns nu på webben. 5.6.2012 kl. 10:51

Magnus Engblom valdes till ordförande på nya stifsfullmäktiges första sammanträde. 4.6.2012 kl. 09:48

KYRKOMÖTET. Kyrkomötet samlas den här veckan till session i Åbo. Frågor på agendan är bland annat bönens plats i kyrkan, en jämställdhetsplan för kyrkan – och frågan om samkönade äktenskap. 3.8.2021 kl. 15:43

BÖN. Den anknytning vi har till våra föräldrar blir en upplevelse som vi upprepar i alla våra relationer – också i relationen till Gud. – Att be för sig själv är svårt men fascinerande, säger psykologen och terapeuten Katri Kanninen. 2.8.2021 kl. 17:42

SKOTTSKADA. När Leif Kronqvist var åtta år sköt hans vän honom i halsen med ett litet gevär. – Jag är inte bitter på honom – han var ju bara ett barn och han kunde ju inte ha vetat att geväret var laddat. 3.8.2021 kl. 08:00

Kulturer. Johanna Evenson växte upp på olika håll i Svenskfinland, bodde i USA i trettio år – och har nu återvänt till Åland. Varje gång hon stiger in i sitt arbetsrum – en 1400-talskyrka – tänker hon: Wow, tänk att jag får bo här! 22.7.2021 kl. 08:00

Papparoll. För Erik Abbor tog det flera år att landa i rollen som pappa. 21.7.2021 kl. 08:00