Yvonne Terlinden välsignas av Bo-Göran Åstrand, Katri Grönroos, Anders Lindström, Annika Pråhl, Pentti Raunio och Iris Eriksson.

Sol och glädje när Karis-Pojo fick Yvonne Terlinden som kyrkoherde

kyrkoherdeinstallation.

När Yvonne Terlinden installerades till sin tjänst i Karis idag var den sol ute och sol inne. "Vi gratulerar församlingen till en vis och ödmjuk kyrkoherde", sa en gäst.

26.5.2024 kl. 16:31

Sankta Katarina kyrka i Karis var fylld med sommarklädda församlingsbor som brast ut i breda leenden när processionen med den nya kyrkoherden tågade in.

– Den här kyrkan har i över 500 år öppnat sina dörrar för människor som kommit i glädje och sorg och längtat efter barmhärtighet och hopp, sa biskop Bo-Göran Åstrand i sitt inledningstal.

– Den här traditionen bär också oss i detta ögonblick. Det är när traditioner och visioner vävs samman som församlingen är stark. Du har berättat att i din vision är att församlingen ett stort vi.

I sin predikan lyfte den nya kyrkoherden Yvonne Terlinden fram lärjungarnas förvirring efter Jesus död och uppståndelse.

– Jag tycker att det beskriver något allmänt, något om det mänskliga livets villkor. Någon gång händer det att allting förändras. Framtiden är inte längre självklar. Sådana brytningstiden kan man uppleva i sitt eget liv, men också på allmänt pan. Vår kyrka lever i en brytningstid.

När vi här i Karis-Pojo församling lever i de här brytningstiderna får vi, som i alla tider, leva med öppna frågor och vila i att löftet gäller också oss: jag är med er alla dagar intill tiden slut, sa Yvonne Terlinden i sin predikan.

Efteråt samlades församlingen till festlunch i församlingshemmet. Församlingsrådets viceordförande Annika Pråhl konstaterade att det känns bra att få "en äkta Karisflicka" som kyrkoherde.

Bland dem som gratulerade fanns också sådana som följt med Yvonne "Vonna" Terlinden sedan hon var aktiv församlingsungdom – en av dem var Lars-Henrik "Nanne" Höglund, pensionerad kyrkoherde från Kyrkslätt. Han jobbade på 80-talet som präst i Esbo.

– Vi gratulerar församlingen till en vis och ödmjuk kyrkoherde. Vår bekantskap började i början av 80-talet, då vi bodde mittemot varandra. Det var många fina minnen i Olars kyrka, Club Dominique och Mataskär. Du var så inspirerad och inspirerande i unga år att man kunde ana att det skulle bli en spännande karriär, sa han och överräckte en "ork-idé", en orkidé som klarar sig fint bara man "svimpar lite vatten" på den en gång i veckan.

– En orkidé klarar långa torrperioder. Man skvimpar vatten och skvimpar vatten, och inget händer. Men plötsligt blommar den.

Som en påminnelse om den liturgiska färgerna och att hon alltid kan lita på tro, hopp och kärlek fick Yvonne Terlinden ett par yllesockor i gåva av pensionerade Esboprästen Gunborg "Tusse" Lindqvist – och dem drog hon genast på sig (se foto på slutet).

Sofia Torvalds


Människa. Under vecka 25 flyttar Kyrkpressen. Störningar kan förekomma i webbtrafiken. 16.6.2008 kl. 00:00

Världen. Internationell satsning i Burma skall kartlägga hjälpbehovet efter cyklonen Nargis. 13.6.2008 kl. 00:00

Människa. Förbundet Kyrkans Ungdoms Sommardagar går av stapeln i Vasa under helgen. 14.6.2008 kl. 00:00

Kultur. Kulturskribent upptäckte en smart, modern berättelse. 13.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Samfälligheten uppmanas utreda lämplig havskyrkogård. 13.6.2008 kl. 00:00

Världen. I dag, på internationella dagen mot barnarbete, utmanar Svenska kyrkan alla fotbollsintresserade. 12.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Tre attityder som kyrkan vill ta med i arbetet för ett bättre klimat: tacksamhet, respekt och måttfullhet. 10.6.2008 kl. 00:00

Samhälle. "Sommar, sol och doft av kaprifol" gör att pengabristen kanske gör som mest ont. 11.6.2008 kl. 00:00

Människa. Fouzia Ashraf,  Arif Boota, Lucas Mbedule och skolkören från Beit Sahour var några av långvägagästerna på missionsfesten i Pernå. 12.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. 11.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. Det mesta fortsätter som förut trots att församlingar går ihop i Helsingfors och på Kimitoön. 11.6.2008 kl. 00:00

Världen. Webbspelet Free Rice tester dina kunskaper i engelska. För varje rätt svar donerar du tjugo riskorn till världens svältande. 12.6.2008 kl. 00:00

Människa. Mirjam Kalland tror på den gyllene regeln men kallar sig själv en tvivlare. 12.6.2008 kl. 00:00

Kyrka. – Det är inte enkelt att få en präst just dit det behövs, säger Clas Abrahamsson, notarie vid domkapitlet. 11.6.2008 kl. 00:00

Kerstin Haldin-Rönn. Boing! Den häftiga smärtan i huvudet kände jag igen. 12.6.2008 kl. 00:00

Helsingfors. Alla svenska Helsingforsförsamlingar läser asylbeslut i gudstjänsten under fastan. Varför? För ökad medmänsklighet. 14.3.2017 kl. 11:20

församling. Domkapitlet förelår att Stina Lindgård, nuvarande kyrkoherde i Lappträsk och Liljendal, blir herde för den nya församlingen i Lovisanejden. 9.3.2017 kl. 15:07

äkenskap. Kyrkorådet i Mariehamns församling beslöt vid ett sammanträde förra veckan att kyrkorummet i församlingen inte ska användas för vigsel av samkönade par. 9.3.2017 kl. 11:45

vigsel. – Vi försöker alltid träffa brudparet i förväg för att diskutera musikvalet, säger Lisen Borgmästars, kantor i Jakobstad. 9.3.2017 kl. 00:00

recension. Sofia Torvalds har läst Anders Larssons roman om en värld som gått förlorad men samtidigt alltid finns där. 6.3.2017 kl. 15:44