Lika kyrkor, men olika roll för församlingsledarna.

Kyrkoherdar i Norden: Rollen är brokig

kyrkoherdar.

Den finländska kyrkoherdens roll och makt i församlingen är ett stående tema. Därför tittade Kyrkpressen på hur deras kolleger i tre andra nordiska länder, Henrik, Erik och Louise jobbar.

10.10.2023 kl. 18:24

VID SÅ GOTT SOM som varje finländskt kyrko­möte i Åbo avhandlas numera den återkommande frågan: Vilken ska kyrkoherdens roll och makt vara i våra drygt 350 evangelisk-lutherska församlingar?

Kyrkoherden leder i Finland sin församling med alla dess anställda. Han eller hon är självskriven ordförande i församlingsrådet, där hen själv har formulerat beslutsförslagen.

Kyrkoherden ansvarar också för att församlingsrådens beslut genomförs, och leder därvid personalen. Har beslutet inte gått kyrkoherdens väg, kan det dröja innan någonting sker.

Hos kommunen, tvärs över gatan, är de folkvalda också de högsta tjänstemännens chefer. Men så är det inte i kyrkan. Församlingsrådet är inte den ledande prästens chef. Den finländska kyrkoherden är vald av sin församling, men har därefter en stark sits. Uppstår en konflikt i församlingen kan församlingsrådet inte som andra organ i samhället meddela att förtroendet är slut och att kyrkoherden får sparken.

”Strider mot kyrkans självförståelse”

Biskopsmötet har under de senaste åren flera gånger, bland annat 2013 och 2014, förklarat att det är så det ska vara. Kyrkan ”förstår sig själv” så att prästen förvaltar teologin, och insikterna i läran ska också genomsyra i hur den dagligen förvaltningen leds.

Odemokratisk och omodern förvaltning, anser en del präster och många församlingsmedlemmar. I ett fåtal om cirka 25 församlingar har man beslutat att en förtroendevald i församlingen alltid ska leda ordet i församlingsrådet.

I november ska kyrkomötet stöta och blöta frågan igen vid det nu sittande kyrkomötets sista session, innan det blir kyrkomötesval.

Författaren och ombudet Olli Löytty har i en motion moderat föreslagit att ”kyrkan ska tala mera om möjligheten” att kyrkoherden tar ett steg tillbaka i församlingens beslutsfattande. Trots det fick motionen mothugg från biskops­håll i remissdebatten i våras. Motionen har också undertecknats av Borgå stifts ombud, den i politiken rutinerade Ulla-Maj Wideroos.

Folkkyrkorna i de andra nordiska länderna sägs vara mycket lika vår finlänndska folkkyrka. Men när vi tittade på hur Henrik, Erik och Louise arbetar i sina församlingar i Sverige, Norge och Danmark så var mycket – annorlunda.

Jan-Erik Andelin


Johanna Norrdahl jobbar i Jordanien med humanitär hjälp. Men hennes hjärta är i Sideby. 14.7.2012 kl. 20:00

Kommuniteten Taizé har komponerat en sång på finska. 13.7.2012 kl. 17:02

Söndagens gudstjänst i Lönneberga kyrka i Småland fick ställas in på grund av översvämningen. 11.7.2012 kl. 15:35

Nokia Mission ry byter namn och kommer i framtiden att heta Missiomaailma ry. 11.7.2012 kl. 11:04

Begagnat men ändå värdefullt är temat för den bostad som församlingen i Hervanta inrett till bostadsmässan. 9.7.2012 kl. 15:11

Höstdagarna fick en lillasyster – urpremiär för Sommardagarna. Se bilder! 8.7.2012 kl. 16:58

festival. Kyrkpressen besöker Gullbrannafestivalen i Halmstad, Sverige. 6.7.2012 kl. 14:32

En fjärdedel av danskarna skulle besöka kyrkan oftare om de fick ägna sig åt mindfulness, yoga och healing i gudstjänsten. Men majoriteten säger nej tack. 6.7.2012 kl. 13:58

Kristna skapelsetroende behöver inte bli nervösa över upptäckten av Higgsbosonen, skriver tidningen Dagen. 5.7.2012 kl. 13:48

Den nya kapellet i Kampen i Helsingfors hade fler än 40000 besökare i juni. 5.7.2012 kl. 10:43

Kimitoöns svenska församling har öppnat en samtalstjänst för dem som mister jobbet när FN-Steel går i konkurs. 4.7.2012 kl. 13:56

Det är en högre form av mobbning av betrakta troende människor som något konstigt, menar biskop Antje Jackelén i Lund. 2.7.2012 kl. 10:47

sommar. Kyrkbåtsrodd är en populär utfärds- och motionsform. 30.6.2012 kl. 12:00

Diskussion, upplysning och dialog ska locka minoriteten att delta i demokratiseringen. 29.6.2012 kl. 11:14

Då Italien och Tyskland möts i fotbolls-EM i kväll hejar inte Benedictus XVI på någotdera laget. 28.6.2012 kl. 14:15

KONFIRMANDLÄGER. Mi Lassila har 80–90 konfirmandläger bakom sig. För henne är konfirmandlägret en plats där man kan inse att man är älskad. 7.7.2021 kl. 08:00

RÄTTEGÅNG. Vasa hovrätt gör samma bedömning som Mellersta Österbottens tingsrätt och friar Martyrkyrkans vänners ordförande Johan Candelin samt den styrelsemedlem som stått åtalade för penninginsamlingsbrott. Den springande punkten i åtalet har handlat om huruvida Martyrkyrkans vänner i sin insamling riktat sig till en på förhand bestämd och avgränsad grupp för vilket det inte krävs insamlingstillstånd eller om man riktat sig till en bredare allmänhet, vilket hade krävt ett insamlingstillstånd. 2.7.2021 kl. 15:21

ledarskap. Vad är en ledares viktigaste egenskap? Gott självförtroende, säger Henrik ”Henka” Lindberg, som leder produktionsbolaget Parad. Han vill skapa en arbetskultur där det är tryggt att misslyckas. 
– Först då kan kreativiteten flöda. 27.6.2021 kl. 13:42

ÅLDRANDE. Författaren och psykoterapeuten Patricia Tudor-Sandahl har skrivit en ny bok, ”Mer levande med åren”, om modet att åldras och bli sams med det paradoxala och motsägelsefulla som ryms inom oss. 24.6.2021 kl. 00:00

FÖRLÅTELSE. Jimmy Sundström har levt med konstant värk i kroppen i femton år. Bakom värken ligger ett trauma – han var med om övergrepp när han var tolv år. – De senaste femton åren har inte varit lätta, men med Guds hjälp har jag kunnat förlåta och få frid. 23.6.2021 kl. 09:00