Rune Lindblom bor i Vasa, men är född i Pojo och uppvuxen i Karis.

”Hjälp, hur löser jag det här?”

PRÄSTSKJORTA.

Rune Lindblom har upplevt en del obekväma situationer i prästskjorta, både i Jerusalem och här hemma. Och konfirmander har inte varit övertygade om att han är präst över huvudtaget.

5.5.2023 kl. 10:00

I den här serien berättar präster om det mest udda de upplevt när de gått klädda i prästskjorta.


Rune Lindblom
är kaplan i Korsholms svenska församling. Han har ofta upplevt att människor omkring honom tycker att de borde uppföra sig på ett visst sätt när prästen är i rummet.

– De kan säga saker som: Oj, du är präst, jag borde kanske inte använt det där ordet.

Hur han tacklar det är situationsbundet.

– Ibland spelar jag an på det och tittar människan djupt i ögonen och låtsas se riktigt sträng ut. Sedan skrattar jag.

Att gå runt i prästskjorta i vardagliga sammanhang sammanfattar han så här:

– Människor svär lite mindre omkring en, och så får man lite bättre service i affären.

– Vi har en upplevelse av att vi måste vara bättre än vi är, att vi inte får vara oss själva, men det är lite komiskt på något sätt. Gud vet exakt hurdana vi är.

Men måste en präst vara en lite bättre människa då?

– Om biskopen frågar är svaret ja! I prästlöftena lovar man vara ett exempel för församlingen. Men sedan kan man fråga sig vad det här att vara ett exempel betyder: Är det att vara en förebild i mänsklighet? Ett exempel i medmänsklighet?

Det sista han vill är att sända ut fel signaler.

– Kyrkans budskap är att du ryms med sådan du är, också inför Gud. I det tänket blir det konstigt om man sänder ut en signal om att människor måste vara på ett viss sätt för att duga.

Luthersk eller katolsk?

För kring tolv år sedan jobbade Rune Lindblom för Finska Missionssällskapet i Jerusalem. Vid en högtid åkte prästkläderna på.

– Vi skulle iväg på en prästträff och vandrade genom Jerusalem i mörk kostym och prästskjorta. Plötsligt kommer en person emot mig och säger: ”Father, father bless me!” Han tror att jag är en katolsk fader och vill ha respons på det. Hjälp, hur löser jag det här, tänkte jag.

Smidighet framför allt, blev Lindbloms lösning.

– Jag gjorde någon snabb välsignande rörelse som jag snappat upp av våra ortodoxa bröder här i landet, sedan mumlade jag något och hastade vidare.

På hemmaplan har det funnits gånger då prästkläderna lett till en slags objektifiering med erotiska undertoner.

– Som ung manlig präst kunde jag uppleva att äldre damer var påträngande på ett sätt som gjorde situationen obekväm. Och jag har aldrig varit så snygg att det skulle vara ett problem!

I vanliga kläder har han ibland blivit ifrågasatt.

– När jag varit med konfirmander på läger och gått klädd i jeans och t-skjorta i en vecka, och det dessutom kommit fram att jag inte endast gillar psalmer utan lite tyngre rock, så har någon slutligen hävt ur sig: Är det säkert att du är präst?

Hans syn på att vara präst i vardagen är odramatisk.

– Mycket av det jag gör som präst sker i ett liturgiskt sammanhang. Att vara präst utanför det sammanhanget handlar inte om något annat än att vara medmänniska. Och det är vi ju alla hela tiden!



Kyrka. Tre personer har sökt jobbet som direktor för Lärkulla stiftsgård i Karis. 16.12.2009 kl. 00:00

Människa. Högsta förvaltningsdomstolen har förkastat Mitro Repos besvär om förbudet att utöva prästämbetet. Mitro överklagar. 15.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Tiden för kandidatnomineringen i ärkebiskopsvalet gick ut igår måndag (14.12). Sammanlagt sju kandidater ställer upp i valet. 15.12.2009 kl. 00:00

Världen. Klimatförändringarna påverkar i första hand de länder och folk som inte är orsaken till dem. 14.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. I Bulgarien planera de ortodoxa att övergå till den julianska kalendern. 12.12.2009 kl. 00:00

Samhälle. Julgranen är paradisträdet och ljuset hoppets låga. 12.12.2009 kl. 00:00

Kyrka.  När Kyrkpressens webbsidor inom kort förnyas kan bloggskribenterna avpublicera oönskade kommentarer. 11.12.2009 kl. 00:00

Samhälle. Bamsegruppen fungerar som stöd för familjer som har barn med speciella behov. 11.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkan deltar i bredd med politiker och medborgarorganisationer i klimatmötet i Köpenhamn. 11.12.2009 kl. 00:00

Människa. För Peter Lüttge får livet gärna handla om bröd och skådespel. 11.12.2009 kl. 00:00

Johan Sandberg. I högen av räkningar fann jag förra veckan ett kuvert med mitt och min hustrus namn och adress prydligt handskrivet på kuvertet. 11.12.2009 kl. 00:00

Ledare. Primus inter pares är latin och betyder ”den främste bland likar”. 11.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Putset flagar och värmen är ett problem i Pargas kyrka. 10.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Ekonomi eller dålig kommunikation – åsikterna går isär beträffande orsakerna till utskrivningarna i Svenska kyrkan. 10.12.2009 kl. 00:00

Samhälle. Färsk undersökning visar att andliga frågor intresserar tv-tittarna. 10.12.2009 kl. 00:00

recension. ”Vad är ondska?” frågar Nathan – den vackra, begåvade – när ”gossarna” långt senare är samlade för terapisession med kändispsykologen. Svaret på frågan får läsaren själv söka efter, om det finns. 21.10.2019 kl. 13:15

MINNESSJUKDOM. Hennes stora kärlek försvinner, bit för bit, in i minnessjukdomens dimma. De lever i ett vidöppet nu. De lever i ett Getsemane. Hon lever allt närmare Gud. 19.10.2019 kl. 17:07

församlingsliv. Gud har humor, säger Lisa Enckell. I höst ställde hon upp i biskopsvalet i Borgå stift, nu har hon bland 45 sökande utvalts att sköta en ettårig församlingspastorstjänst i den finska församlingen i Berghäll. 18.10.2019 kl. 11:49

Tjänster. Jessica Bergström-Solborg och Alexandra Äng har sökt den lediganslagna kaplanstjänsten i Mariehamns församling. 17.10.2019 kl. 14:54

bistånd. 200 000 människor har varit tvungna att fly från sina hem i nordöstra Syrien. Kyrkans Utlandshjälp stöder en lokal samarbetsorganisation och hjälper flyktingarna förbereda sig för den kommande vintern. 17.10.2019 kl. 11:14