"Bönen är grunden som gör en församling till just en församling"

ANDETAG.

Catherine Granlund är bloggen Andetags nya skribent på Kyrkpressens webbsida. – Jag kombinerar diakonijobb med skrivande och läsande, bloggandet är en andningskanal för mig.

11.1.2023 kl. 19:00

Som barn var jag vild och glad, säger Catherine Granlund, diakon i Grankulla svenska församling.

– Så glad att mamma undrade om det var något fel på mig! Men det jämnades ut med tonårsprotesterna.

– Jag lekte bara med pojkar ända upp till åldern när de började förälska sig i mig. Då gick det på tok många gånger. Någon flicka fanns med under uppväxtåren, men killsällskap passade bra. Det tycks nu bara fortsätta så, säger hon.

Hon tänker på sin familj. Till familjen hör hennes man, tre söner (två utflyttade) plus en iransk bonusson som väntar på asyl.

– Nuförtiden uppskattar jag väldigt mycket mina kvinnliga vänner. De kompenserar hemlivet. Och så har jag en skrivande storasyster som jag kan dela den biten med och mycket annat också.

"Då och då ryter jag till i en insändare, men inte så ofta som jag skulle vilja."

Kärleken till skrivandet

Hennes skrivande började med insändare i tidningar och uppsatser i skolan.

– Jag älskade att skriva. Så blev det frilans på Studentbladet, Ny Tid, Kuriren, Marthabladet och kristna tidningar. Då och då ryter jag till i en insändare, men inte så ofta som jag skulle vilja.

Hon har skrivit en diktbok om självupplevt våld i familjen år 2007 (Fontana Media).

– Det var för mig det enda sättet att ta upp våldet på ett subjektivt sätt, som inte utelämnade på samma sätt som ”ett rakt upp och ner”-skrivande skulle ha gjort. I diktboken kunde jag analysera och uttrycka vilka känslor en dylik press på en mänska tillför och vad som händer med kärleksbudskapet.




Kombination

Catherine ”Ca” Granlund har varit diakon i 15 år.

– Mitt jobb kräver mycket, därför är det bra för mig att kombinera diakonijobb med skrivande och läsande. Jag behöver också minst lika mycket ensamhet som sällskap. För mycket människor och för länge gör mig trött. För få gör mig så småningom folkskygg! Därför är det bra för mig att kombinera diakonijobb med skrivande och läsande.

Hon har skrivit en andaktsbok, som kom ut 2018.

– Och så har jag kämpat med ett manus. Det är väldigt diakonalt inspirerat, men det tycks inte passa någonstans. Bokskrivandet behöver alltid längre avbrott för att jag ska komma igång och fundera ut vissa ramar.

Dessutom har hon skrivit en barnbok.

– Jag älskade den själv, men den utgavs inte. Konstens olika uttrycksformer ger oss möjlighet att välja i vilken genre vi vill skriva.

Vilken är din favoritverksamhet i församlingen?

– Mycket behövs, men bönen är ändå grunden som gör en församling till just en församling och inte till vilken trevlig förening som helst.

Vilken är din favoritperson i Bibeln (inte Jesus)?

– Det varierar – jag har ju varit troende i över trettio år. Men jag tänker ofta på dem som reagerar på enskilda händelser, som att Elisa ber Gud visa sin rädda tjänare alla eldsvagnar med änglar på bergskrönet när staden omringats av fiender. Vi är inte ensamma.

– Herdarna ute på marken med änglakören är en annan berättelse som jag fascineras av och älskar. Där sitter de som vanligt – och tänk vad de får uppleva! Gång på gång återvänder jag i mina tankar till julnatten och lägerbrasan, tystnaden, kvällskylan och den mörka, vida himlen som snart ska lysas upp!



➡️ Här hittar du Bloggen Andetag!

Catherine Granlund

  • Ålder: 57

  • Bor i Grankulla.

  • Är diakon i Grankulla svenska församling.

  • Intressen: Läsning, skogen, trädgårdspyssel, skrivande.

  • Familj: Man, tre söner (två utflyttade)+ en iransk bonusson som väntar på asyl samt en sköldpadda.

  • Läser helst historiska biografier, dikt, andakter och tittar gärna på Don Matteo eller Der Alte.
Text och foto: Christa Mickelsson


Kultur. Den förfinskade musikmångsysslaren från Texas, Christian-Charles de Plicque, har efter en lång paus givit ut en ny gospelskiva. 11.10.2007 kl. 00:00

Världen. Den populära internet-sökmaskinen Google har blivit upphöjd till en religion, googlism. 10.10.2007 kl. 00:00

Samhälle. Ambassadör Ole Norrback festtalade i Malax som firade sina fyrahundra år. Norrback hutade enligt Vasabladet åt både kyrkan och kommunen. 10.10.2007 kl. 00:00

Världen. Tre engelska biskopar uttryckte sin oro över läget i Mellanöstern i ett brev till den brittiska premiärministern Gordon Brown i juni. Efter att biskoparna fortfarande tre månader efter att de skickat brevet inte fått något svar beslöt de att offentliggöra brevet, där de anklagar Israel för att förstöra chanserna att skapa ett självständigt Palestina. 10.10.2007 kl. 00:00

Kultur. – Det är häftigt, roligt och lite tröttsamt att ge ut två böcker inom en månad, säger Kaj Hedman, författare i Karleby. 10.10.2007 kl. 00:00

Kyrka. Insamlingen Gemensamt Ansvar, med temat För en harmonisk barnasjäl, gav 5 024 288 euro. 9.10.2007 kl. 00:00

Kultur. Efter cirka 200 böcker och 450 nummer av Kyrkpressen går Leif Westerling i pension från posten som VD och förlagschef för Fontana Media. Hans sammanfattning av sina tio år på posten är: inte lätt men mycket intressant och givande. 9.10.2007 kl. 00:00

Världen. En kristen bokhandlare på Gazaremsan har dödats av okända förövare. 9.10.2007 kl. 00:00

Kultur. Finalisterna till Årets kristna bok har utsetts. 9.10.2007 kl. 00:00

Ledare. Ledare 41/2007 På olika nivåer i vår kyrka pågår arbetet med strategier och planer. Ett förslag till ny strategi för helhetskyrkan presenteras i december. Stiften, de kyrkliga samfälligheterna och församlingarna slipar på sina strategier och inom dem skrivs delstrategier för till exempel fastighetssektorn och personalsektorn. 9.10.2007 kl. 00:00

Samhälle. Denna vecka är den nationella energisparveckan. Bland annat Esbo finska församling deltar aktivt i temaveckan. 8.10.2007 kl. 00:00

Kerstin Haldin-Rönn. En gång var vi barn i samma hem. Mina tre bröder och jag. 8.10.2007 kl. 00:00

Världen. En majoritet av ledamöterna i Europarådets parlamentariska församling anser att kreationism kan utgöra ett hot mot de mänskliga rättigheterna. 8.10.2007 kl. 00:00

Världen. En indisk präst uppger att han blivit helad från njursten efter att han bett om förbön från Moder Teresa. Miraklet kan leda till att Moder Teresa helgonförklaras. 8.10.2007 kl. 00:00

Världen. De beräkningar enligt vilka islam kommer att bli den dominerande religionen i Europa är felaktiga, skriver experter i den brittiska tidningen Financial Times. 7.10.2007 kl. 00:00

lediga tjnster. Däremot ville fyra bli stiftssekreterare för församlingsdiakoni vid domkapitlet i Borgå, och en kyrkoherde i Sjundeå. 18.4.2016 kl. 15:45

tempelplatsens kyrka. Tusentals turister gästar sommartid tempelplatsens kyrka varje dag. 18.4.2016 kl. 11:17

våga fråga. Veckans läsarfråga handlar om föräldrar som lägger sig i sina vuxna barns liv. 18.4.2016 kl. 09:59

scouting. Under Scoutveckan 18-24.4 hörs och syns scouterna extra mycket. 15.4.2016 kl. 13:56

Försvarsmakten. Dopundervisning och att vistelsen i Finland är registrerad räcker för den som vill bli döpt och medlem i den evangelisk-lutherska kyrkan. 15.4.2016 kl. 11:36