Jubileumsåret öppnas i samband med högmässan i Borgå domkyrka på nyårsdagen 1.1.2023 klockan 12.15

”Tillsammans har vi kunnat ta tillvara mångfalden och göra den till vår styrka”

BORGÅ STIFT.

Borgå stifts jubileumsår inleddes på nyårsdagen. Temat för jubileumsåret är Tillsammanskraft – Mångfald och samarbete.

31.12.2022 kl. 15:12

– Med det här temat vill vi tydligt lyfta fram att det är tillsammans som vi fungerat så här långt och att det är riktningen mot framtiden, säger biskop Bo-Göran Åstrand.

Jubileumsåret öppnades i samband med högmässan i Borgå domkyrka på nyårsdagen. I den festliga mässan var domprosten Mats Lindgård predikant och liturg.

Mässan fick en speciell prägel med den nyskrivna jubileumssången. Sången är ett beställningsverk av kompositören och låtskrivaren Camilla Cederholm som är musiklärare i Nykarleby. I mässan var kantor Eric-Olof Söderström organist och Runebergskören medverkar med sång.

Eftersom jubiléet berör stiftets alla församlingar och sammanlagt 225 000 församlingsmedlemmar så strömmades den på nätet. Mässan kan ses via Borgå svenska domkyrkoförsamlings Youtubekonto.


Mottagning i biskopsgården

Efter mässan bjöd biskop Bo-Göran Åstrand med fru Karin på kyrkkaffe i biskopsgården. Vid mottagningen serverades jubileumsbakelsen som Toni Rautakoski på Marthaförbundet har gjort receptet till, en bakelse med fyra versioner av fyllningar.

– Tanken med bakelsen är att den ska kunna tillredas under hela jubileumsåret runtom i Svenskfinland och på Åland, säger Åstrand.

I historieböckerna är den egentliga jubileums­dagen först kring första advent senare i år. Då har det gått 100 år sedan domkapitlet sammanträdde för första gången under ledning av nyvalda biskop Max von Bonsdorff, dittills kyrkoherde i Norra svenska församlingen i Helsingfors, men därefter biskop i över 30 år.

Minnet av det första sammanträdet fredagen den 1 december 1923 firas med en jubileumssession i Borgå, dit undervisningsministern och de svenska riksdagsledamöterna – i nästa regering och riksdag – kommer att inbjudas, berättar Bo-Göran Åstrand.


Största festligheterna i höst

Själva jubileumsfestligheterna hålls tidigare på hösten under veckoslutet den 27–29 oktober och sammanfaller med stiftsdagarna. Det blir festmässa i Domkyrkan, med huvudfest på konst- och kulturcentret Konstfabriken i Borgå, känd bland annat från tv-showen Voice of Finland.

Bland utländska gäster väntas Sveriges nya ärke­biskop Martin Modeus kunna komma.

I planeringen har Pia Bengts som är stiftssekreterare för musik och gudstjänstliv hållit i trådarna. Vid jubileet uppför nyländska kammarkörer tillsammans Ulf Långbackas verk I mångfaldens tid. Stiftets kantorer och kyrkomusiker medverkar i festen, liksom också kören Psallite från Korsholm och sånggruppen Mrs Bighill Singers från Karlebytrakten.

– I de andra stiften är vi kända för att ha mycket sång och musik, säger Bo-Göran Åstrand.

Till hösten publiceras också en jubileumsbok med Robert Lemberg som redaktör. Under året pågår en jubileumsinsamling vars intäkter går till Kyrkans Utlandshjälp, Finska missionssällskapet och Diakonifonden.

Borgå stift består från årsskiftet av 45 församlingar fördelade på nio prosterier.

– – –

Söndag kl. 20: kompletterad med ytterligare information om jubileumsåret.

Text: KT, Jan-Erik Andelin
Foto: Jan-Erik Andelin


chatt. På chatten Sluta Panta får unga diskutera sina bekymmer. Nu är också kyrkligt anställda med på ungdomschatten. 8.3.2012 kl. 10:37

Kostnaderna för kapellet som byggs i Kampen i Helsingfors centrum beräknas öka från fem till sju miljoner. 6.3.2012 kl. 10:40

Påven har börjar twittra och ska hålla på åtminstone till påsk. Redan efter några tweets har han tiotusentals läsare. 3.3.2012 kl. 12:00

Är det lämpligt att ha en radioandakt som handlar om hur Abraham ska offra sin son Isak? 2.3.2012 kl. 15:37

Lagen om skydd av kyrkliga byggnader svarar inte mot dagens behov. 2.3.2012 kl. 15:29

Bibel förlag bibelsällskap bibelöversättning bibel2000. Svenska Bibelsällskapet har alltid varit beroende av andra förlag för utgivningen av Bibel 2000 och annat, men nästa gång tar man saken i egna händer. 2.3.2012 kl. 09:30

Rainer Holmgård leder teamet som ska ge vår svenska psalmbok ett tillägg. 29.2.2012 kl. 08:33

Hyreskontrakt hindrar Lutherstiftelsens gudstjänstgemenskap i Jakobstad från att ha kyrkkaffe. 28.2.2012 kl. 10:44

Den bibliska bilden av krukmakaren ligger nära till hands när man ser smeden i arbete. Den jämförelsen har också Kay Vikström gjort. 28.2.2012 kl. 09:49

Oppositionens kandidat i presidentvalet i Senegal leder knappt. 27.2.2012 kl. 16:53

Borgå kyrkliga samfällighet har kartlagt 450 kulturhistoriskt värdefulla föremål. 25.2.2012 kl. 12:00

Varför vill ingen studera teologi? Det är en fråga som teologiska fakulteten kämpar med när antalet nya studerande minskar. 24.2.2012 kl. 08:40

Finlands första mässa med elektronisk musik firas i Mikaelskyrkan i Åbo. 23.2.2012 kl. 10:37

I dag inleds inte bara kyrkoårets fastetid, utan också kampanjen Ekofasta som pågår till och med den 8 april. 22.2.2012 kl. 13:49

Ingemar Klemets har valts till kaplan i Oravais kapellförsamling. Klemets som var den enda sökande valdes enhälligt av kapellrådet på tisdagskvällen. 22.2.2012 kl. 06:07

eurovision. Hans band Blind Channel tävlar i Eurovisionen den 22 maj. 11.5.2021 kl. 09:00

Bidrag. Fjorton projekt har fått bidrag ur Gunvor och Bo Skogmans fond, meddelar Kristinestads församling. 4.5.2021 kl. 09:59

tillväxt. "Var har jag låtit mina rötter växa under det här året och vilken frukt kommer de att ge?" 28.4.2021 kl. 08:30

dop. Dopet är en tradition – men det är också en länk till gemenskap med församlingen och med Gud. 28.4.2021 kl. 08:00

tänkare. Han blev nedslagen på gatan i Åbo för att hans sällskap talade svenska. Ännu femton år senare präglar händelsen Torbjörn Andersséns liv. 29.4.2021 kl. 10:43