En bok som berättar om det riktigt vanliga församlingslivet i Borgå stift – det skulle Robert Lemberg helst vilja göra.

Robert Lemberg gör jubileumsbok: "Har ni foton av livet i Borgå stift?"

BORGÅ STIFT.

En bok som berättar om livet i Borgå stift, sitter Robert Lemberg och skulle vilja göra. Inte en historik med anledning av 100-årsjubileet, utan en fin, snygg och angelägen jubileumsbok. Kanske med bilder du har hemma.

8.12.2022 kl. 19:00

Man kan inte undgå att det blir mycket historia i den här boken. Men det ska inte bli en historik utan en jubileumsbok. Den ska nog också spegla nuläget och förväntningar inför framtiden, säger Robert Lemberg.

Efter att nyligen ha lämnat domkapitlet i Borgå, där han de sista åren tjänstgjorde som stiftsdekan, är han nu redaktör för den jubileumsskrift som ska ges ut hösten 2023.

Bland de många finlandssvenska skribenter som ska knattra fram texter vid sina tangentbord finns också den förre HBL-journalisten Staffan Bruun. Det blir han som med ett journalistiskt grepp ska skriva avsnittet om hur Borgå stift .

– Han har läst tidningarna den tiden och berättar om dramatiken kring hur stiftet blev till 1923 , med citat och allting. Det var ganska dramatiskt med röster 90 mot 86 i riksdagen.

Staffan Bruun visar att det man tycker är självklart i dag – att det finns ett skilt finlandssvenskt stift – ingalunda var självklart då.

– Det var en ganska lång och hetsig diskussion för många tyckte det var helt onödig åtgärd, säger Robert Lemberg.

Det var dessutom inte alls givet att stiftet skulle ha sitt biskopssäte i Borgå. Det som mest var på tapeten var att den finlandssvenska biskopen skulle sitta i Åbo. Andra förslag var Ekenäs och Vasa.

– Vad jag har förstått så avgjorde Borgå stad genom att lova att bygga biskopsgården.

Scoutbok viktig förebild

Boken ska inte handla om enbart historia utan om ett nytänk bland böcker om jubilerande organisationer.

Robert Lemberg har tittat på olika jubileumsböcker och skulle gärna göra någonting i stil med journalisten och skribenten Magnus Londens översikt över den finlandssvenska scoutrörelsen i boken ”Vi gå över daggstänkta berg”.

– En härlig bok med verkligt fin layout och bilder från olika tidsepoker. Modellen ska vi inte kopiera, men jag hoppas att vi också ska kunna göra en fin, snygg och angelägen bok som lockar fler än några tiotal entusiaster från fornstora dagar, säger Robert Lemberg.

Han hoppas på material om livet i församlingarna och händelser där som har blivit viktiga, värdefulla och betydelsefulla för riktigt vanliga medlemmar.

– Men naturligtvis också så att det kan vara roligt också för den som har varit med länge att sitta och titta på och känna igen ansikten, säger Robert Lemberg.

Flera foton sökes

Det som Robert Lemberg som redaktör mest saknar just nu är – mera bilder. Boken ges ut av Fontana Media som också ger ut Kyrkpressen och dess arkiv står till förfogande, även om han för de äldre bildernas del har funnit det vara lite … kaotiskt.

– Men jag tänker att människor kan ha bilder hemma som de själva har tagit, eller som de har fått någonstans ifrån, som kunde kunde illustrera den här boken.

Åland ett intressant kapitel

Vilka alla som skriver artiklarna i boken är ännu inte offentligt. En av de mera spännande delarna av stiftets historia är relationen mellan stiftet på fastlandet och Åland.

– Det är ju klart att Åland hör till stiftet – tycker vi från Borgås horisont. Men annat är det med ålänningarna själva, säger Robert Lemberg.

Här har diskussionens vågor enligt en kommande artikel gått höga under decenniernas lopp. Emellanåt när man har varit på kant med Borgå så har man velat ha en egen biskop, ett eget domkapitel och ibland till och med en egen kyrka.

Festligheter i oktober

Borgå stift kommer att ha hela nästa år som ett jubileumsår. Stora jubileumsfestligheter kommer det att bli på Konstfabriken i Borgå i slutet av oktober 2023 – 100 år efter att det första domkapitlet samlades under ledning av sin första biskop Max von Bonsdorff.

Text och foto: Jan-Erik Andelin


Kristna skapelsetroende behöver inte bli nervösa över upptäckten av Higgsbosonen, skriver tidningen Dagen. 5.7.2012 kl. 13:48

Den nya kapellet i Kampen i Helsingfors hade fler än 40000 besökare i juni. 5.7.2012 kl. 10:43

Kimitoöns svenska församling har öppnat en samtalstjänst för dem som mister jobbet när FN-Steel går i konkurs. 4.7.2012 kl. 13:56

Det är en högre form av mobbning av betrakta troende människor som något konstigt, menar biskop Antje Jackelén i Lund. 2.7.2012 kl. 10:47

sommar. Kyrkbåtsrodd är en populär utfärds- och motionsform. 30.6.2012 kl. 12:00

Diskussion, upplysning och dialog ska locka minoriteten att delta i demokratiseringen. 29.6.2012 kl. 11:14

Då Italien och Tyskland möts i fotbolls-EM i kväll hejar inte Benedictus XVI på någotdera laget. 28.6.2012 kl. 14:15

Idrottspräster stöder de finländska idrottarna bland annat under EM i friidrott som inleddes i dag. 27.6.2012 kl. 15:51

religion. Majoriteten av regeringspartierna godkänner en minskad andel religions- och livsåskådningsundervisning i grundskolorna. 26.6.2012 kl. 13:07

I ortodoxa kulturcentret Sofia i Nordsjö i Helsingfors har Finlands sydligaste ortodoxa kloster grundats. 25.6.2012 kl. 10:08

bröllop. De populära vigselkyrkorna är bokade från början av juni. Men få vill bli vigda på midsommaren. 22.6.2012 kl. 06:00

Biskopen i Åbo ärkestift Kaarlo Kalliala uttrycker sitt deltagande med anledning av de tragiska händelserna i Påmark. 19.6.2012 kl. 15:00

Enligt professor Miikka Ruokanen är gammellaestadianismen inte en sekt utan en schism, skriver Kirkko & kaupunki. 19.6.2012 kl. 10:49

Martyrkyrkans Vänner har nyligen skrivit samarbetsavtal med den lutherska kyrkan i Burma (Myanmar). 18.6.2012 kl. 16:46

Finska Missionssällskapets sommarfest är i full gång i Kronoby. 16.6.2012 kl. 15:28

Påsk. – Att jag gör en liten sak som att hålla upp dörren för någon kan genom den så kallade fjärilseffekten leda till att någon kan komma på lösningen på klimatkrisen. Den sortens samband finns men vi har inte möjlighet att ha koll på dem – men det är väl det vi tror att Gud har. 31.3.2021 kl. 00:00

pedersöre. Medan Hilkka Nygård arbetade som lärare i Edsevö skola – Edsevön koulu dekorerade hon skolan inför påsk. Då utvecklade hon ett kors av björkris. 31.3.2021 kl. 09:50

Nekrolog. När det blev möjligt för kvinnor att bli präster i Finland 1988, hörde Ulla Östman till de första som prästvigdes. 29.3.2021 kl. 11:55

värderingar. Vi för Luthers arv vidare utan att vara medvetna om det. Till och med ateisterna påverkas av de lutherska värderingarna. 29.3.2021 kl. 11:01

sårbarhet. "Likt lärjungarna har jag ofta upplevt att jag befinner mig i någon slags mellantid, mitt emellan långfredag och påskdag: Jag vill tro, men har ej krafter att göra det. Jag vill hoppas, men vet ej om jag förmår eller vågar det." 31.3.2021 kl. 00:00