Stina Lindgård såg gärna att kyrkorna blev mer mångfunktionella.

Lovisanejden: Vinterstängt och elva grader för konstverken och orgeln i tysta kyrkor

ENERGI.

I Lovisanejden står en del kyrkor tomma och kalla i vinter: till exempel kyrkan i Liljendal och i Strömfors.

24.10.2022 kl. 14:35

– Vi har sju kapell och tre kyrkor med elvärme, räknar Gitte Backman, tf ekonomichef vid Lovisanejdens kyrkliga samfällighet.

Hon säger att samfälligheten gjort planer inför vintern. Liljendal kyrka har varit stängd de senaste åren under vintrarna. Det nya är att också kyrkan i Strömfors ska vara stängd från januari till mars.

– Det blir elva grader varmt där i tre månader. Det lär orgeln klara av. Hellre jämn värme eller kyla än att temperaturen åker upp och ner hela tiden, säger Backman.

I Lovisanejden har de ännu inte sett stegringen av värmekostnader när de tittar på sin elräkning.

– Men vi måste ju vara förberedda på att det kan bli dyrt. Därför försöker vi koncentrera verksamhet till vissa punkter.

Det innebär att de flesta kapell kommer att ha lägre temperatur i veckorna, och högre på veckosluten, då det är verksamhet där.

– För tillfället verkar det ändå inte bli någon katastrof, säger Gitte Backman.


Kyrkorna vill de försöka ha kvar

Stina Lindgård, kyrkoherde i Agricola svenska församling och chef för den kyrkliga samfälligheten, berättar att de svenska gudstjänsterna i Strömfors i vinter ska ordnas i brukets församlingshem, som ligger ett stenkast från kyrkan.

Och träkyrkan i Liljendal är som sagt stängd från oktober till maj.

– Vi har inte haft någon värme där på flera år. Det är inte bra för orgeln och inte heller för den konst som finns i kyrkan. Så småningom måste vi bestämma oss för hur vi ska göra med kyrkan i framtiden.

Valkom kyrka såldes år 2019.

– Men nog är det ett stort steg att sälja kyrkor. Enligt samfällighetens strategi och mål vill vi hellre göra kyrkorna mer mångfunktionella. Det möjliggör eventuell försäljning av andra fastigheter. Men det kräver också pengar, säger Stina Lindgård.

Text: Sofia Torvalds


Finska Missionssällskapet efterlyser internationellt humanitärt engagemang för situationen i Pakistan. 17.12.2014 kl. 10:10

Ekenäs. Under hösten har församlingarna i Ekenäs delat ut mat till hjälpbehövande. 16.12.2014 kl. 00:00

göran stenlund. Biskop Björn Vikström överräckte kyrkans förtjänstteckan till Göran Stenlund i Närpes kyrka på luciadagen. 15.12.2014 kl. 13:04

Margareta Puiras. – Jag vill tillbaka till församlingsarbete. Jag fyller 60 nästa år och har inte så många år kvar i tjänst. 15.12.2014 kl. 13:01

De har gått igenom en process som varit både gripande och berörande. Genom att översätta boken Maijan tarina till svenska har Sven och Sola Mäenpää bearbetat sina tankar kring de svåra händelserna i sin församling i Skutnäs för fyra år sedan. 10.12.2014 kl. 09:59