Arkivbild på en konfirmation/Arkivbild på Mikael Busck-Nielsen, församlingspastor i Johannes församling i Helsingfors.

Smörjelse av konfirmander väcker känslor i Johannes församling

SMÖRJELSE.

Konfirmationen i Johannes församling i Helsingfors senaste söndag har väckt starka reaktioner då prästen smort konfirmanderna med krisma, det vill säga välsignad olja. Det har setts som ett främmande element i vår kyrka och smörjelsen kom som en överraskning för både konfirmander och föräldrar.

2.9.2022 kl. 17:59

Reaktionerna har föranlett biskop Bo-Göran Åstrand att samtala med församlingspastor Mikael Busck-Nielsen som skötte konfirmationen och kyrkoherde Johan Westerlund om det skedda.

En fadder som stod bakom sitt fadderbarn medan Busk-Nielsen välsignade konfirmanderna berättar för Kyrkpressen att prästen rörde konfirmanderna i pannan.

– Jag har varit på en del konfirmationer i olika församlingar men aldrig sett det förut, bara att man välsignat konfirmanderna med handpåläggning utan att röra vid dem. Efteråt kollade jag saken med mitt fadderbarn som berättade att prästen på förhand sagt att han kommer att göra ett korstecken i deras panna. Men han hade inte frågat om han får göra det. En del av konfirmanderna tyckte det var otrevligt att bli vidrörda. Fadderbarnet uppfattade inte någon olja och vad jag förstått har ingen annan sett något av den heller. Men om det varit olja involverad så har det inte berättats om det på förhand varken för konfirmanderna eller föräldrarna, berättar faddern.

Mikael Busck-Nielsen säger att han gjorde som han gjort under åren 2011 och 2018, då han hade ansvaret för konfirmandarbetet. Nu hade han tillfälligt tagit över en konfirmandgrupp.

– Jag borde ha förstått att det sätt som vi konfirmerade på tidigare inte längre gäller. Det kunde jag inte förstå för det har inte diskuterats.


Visste konfirmanderna på förhand om att du skulle använda välsignad olja under konfirmationen?

– Nej, för det var i ett så sent skede som jag tillsammans med min närmaste chef Anna Maria Böckerman kom fram till hur vi ska göra konfirmationen så att den ska kännas meningsfull.

Böckerman är kantor i församlingen.


Är inte kyrkoherden din närmaste chef?

– När arbetet i församlingen omorganiserades blev Böckerman chef för sektorn som heter Omsorg. Hon är min närmaste chef.

Biskop Bo-Göran Åstrand säger att konfirmanderna borde ha blivit informerade och undervisade om vad det betyder att bli smord av olja på förhand.

– Jag har förstått att man i Johannes från och till smort konfirmander med krisma under åren 2011–2018. I samband med en omfördelning av arbetet bland de anställd upphörde detta, men nu har en enskild präst ändå gjort det och gjort det i hemlighet.

Teologiskt ser biskopen inte det som ett så stort problem, men momentet finns inte i vår handbok.

– Nu gäller det hur man fungerar i ett medarbetarlag. Men man får problem när man som enskild präst eller anställd gör saker förbi kyrkoherdens anvisningar. För kyrkoherden är ansvarig för vad som sker i församlingen när det gäller gudstjänst, predikan, förrättningar och dit också konfirmationen hör. Det ansvaret kan inte flyttas över till någon annan.

Åstrand understryker också allt måste ske med öppna kort i konfirmandarbetet.

– Vi har inte rätt att uttrycka att vi gjort saker diskret utan att konfirmanderna och deras föräldrar vet det.

Efter konfirmationsmässan gjorde Mikael Busck-Nielsen en uppdatering på sin privata Facebookprofil om att han utfört en ytterst diskret smörjelse av ungdomarna.


Vad händer nu? Är det en så stor förseelse att den föranleder disciplinära åtgärder?

– Det har vi inte bedömt ännu. Det är en fråga mellan kyrkoherden, mig och domkapitlet. Det är under utredning och bedömning. Det påtagliga är nu förhållandet mellan kyrkoherden och Busck-Nielsen. Där behöver relationen återställas, säger Åstrand.

Martina Harms-Aalto som är församlingsrådets viceordförande ser mycket allvarligt på det skedda.

– Innan jag vet mer så kan jag inte säga vad församlingsrådet kommer att vidta för åtgärder, säger hon.


Varför ser du allvarligt på det?

– Jag vill sätta mig in i både vad avsikten med smörjelsen har varit och hur förverkligandet av den de facto uppfattas och kan tolkas. Jag ser inte någon annan lösning än att församlingsrådet måste behandla den här frågan.

Johan Sandberg


Världen. Ledare för de ultraortodoxa judarna i Jerusalem har tagit avstånd från trakasserier som riktat sig mot kristna präster och nunnor i Jerusalem. 10.1.2010 kl. 00:00

Samhälle. Kyrkans Utlandshjälps Annorlunda Gåva var för fjärde julen i rad den mest populära etiska gåvan. 9.1.2010 kl. 00:00

För att kunna registrera dig på Kyrkpressen.fi måste du först godkänna våra användarvillkor. Vi är ärade av ditt förtroende och av att du investerar av din tid och energi på sidan. Trots att Kyrkpressen äger sidan är den till stor del användarnas, och det är såna som du som gör sidan till vad den är. Genom att ha några uttalade spelregler blir samarbetet tydligare och alla vet vad som förväntas av dem. 1. Innehåll. Du äger dina egna texter och bilder och tillåter att de finns på Kyrkpressen.fi. Om du inte längre vill ha dem på Kyrkpressen.fi måste du själv ta bort dem. Det gör du genom att radera blogginläggen. 2. Medlemskap. Du är registrerad medlem så länge du vill. Om du inte i systemet själv kan radera ditt användarkonto (av tekniska skäl) kan du kontakta redaktionen och be dem göra det. Då ditt konto stryks, syns din profil och dina blogginlägg inte längre. Kyrkpressen kan dock inte garantera att kommentarer du skrivit på andras inlägg stryks då din profil raderas. Det skulle bryta diskussionen på andras blogginlägg. Kyrkpressen har rätt att stryka ditt användarkonto om det kan anses att du brutit mot villkoren, och kan göra det utan att kontakta dig. Redaktionen strävar till att först vara i kontakt med dig i dylika fall. 3. Ansvar. Du ansvarar själv för det du lagt in på Kyrkpressen.fi (antingen genom att skriva in det eller länka in via RSS) både när det gäller laglighet (har du t.ex. rätt att publicera bilden ifråga), och att innehållet är i enlighet med god ton och sed. Kyrkpressens redaktion har rätt att ta bort innehåll som anses olämpligt och kan göra det utan att kontakta dig. Kyrkpressens redaktion kan omöjligen moderera allt innehåll på kyrkpressen.fi, utan tar ställning till enskilda övertramp då de upptäcks. Redaktionen står till förfogande om du har invändningar och är öppen för kritik. Vi strävar till att andan på Kyrkpressen.fi ska vara god och att så många som möjligt ska trivas. Var vänlig och respektera andra medläsare! Varmt välkommen till Kyrkpressen.fi! KP-teamet 8.1.2010 kl. 00:00

Världen. Egypten har skakats av mordet på sex kristna då en kyrka i södra Egypten attackerades under det koptiska julfirandet. Nu har tre misstänkta anhållits. 8.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. De flesta läsarna är fortsättningsvis nöjda med Kyrkpressen, visar en färsk läsarundersökning. 7.1.2010 kl. 00:00