Arkivbild på en konfirmation/Arkivbild på Mikael Busck-Nielsen, församlingspastor i Johannes församling i Helsingfors.

Smörjelse av konfirmander väcker känslor i Johannes församling

SMÖRJELSE.

Konfirmationen i Johannes församling i Helsingfors senaste söndag har väckt starka reaktioner då prästen smort konfirmanderna med krisma, det vill säga välsignad olja. Det har setts som ett främmande element i vår kyrka och smörjelsen kom som en överraskning för både konfirmander och föräldrar.

2.9.2022 kl. 17:59

Reaktionerna har föranlett biskop Bo-Göran Åstrand att samtala med församlingspastor Mikael Busck-Nielsen som skötte konfirmationen och kyrkoherde Johan Westerlund om det skedda.

En fadder som stod bakom sitt fadderbarn medan Busk-Nielsen välsignade konfirmanderna berättar för Kyrkpressen att prästen rörde konfirmanderna i pannan.

– Jag har varit på en del konfirmationer i olika församlingar men aldrig sett det förut, bara att man välsignat konfirmanderna med handpåläggning utan att röra vid dem. Efteråt kollade jag saken med mitt fadderbarn som berättade att prästen på förhand sagt att han kommer att göra ett korstecken i deras panna. Men han hade inte frågat om han får göra det. En del av konfirmanderna tyckte det var otrevligt att bli vidrörda. Fadderbarnet uppfattade inte någon olja och vad jag förstått har ingen annan sett något av den heller. Men om det varit olja involverad så har det inte berättats om det på förhand varken för konfirmanderna eller föräldrarna, berättar faddern.

Mikael Busck-Nielsen säger att han gjorde som han gjort under åren 2011 och 2018, då han hade ansvaret för konfirmandarbetet. Nu hade han tillfälligt tagit över en konfirmandgrupp.

– Jag borde ha förstått att det sätt som vi konfirmerade på tidigare inte längre gäller. Det kunde jag inte förstå för det har inte diskuterats.


Visste konfirmanderna på förhand om att du skulle använda välsignad olja under konfirmationen?

– Nej, för det var i ett så sent skede som jag tillsammans med min närmaste chef Anna Maria Böckerman kom fram till hur vi ska göra konfirmationen så att den ska kännas meningsfull.

Böckerman är kantor i församlingen.


Är inte kyrkoherden din närmaste chef?

– När arbetet i församlingen omorganiserades blev Böckerman chef för sektorn som heter Omsorg. Hon är min närmaste chef.

Biskop Bo-Göran Åstrand säger att konfirmanderna borde ha blivit informerade och undervisade om vad det betyder att bli smord av olja på förhand.

– Jag har förstått att man i Johannes från och till smort konfirmander med krisma under åren 2011–2018. I samband med en omfördelning av arbetet bland de anställd upphörde detta, men nu har en enskild präst ändå gjort det och gjort det i hemlighet.

Teologiskt ser biskopen inte det som ett så stort problem, men momentet finns inte i vår handbok.

– Nu gäller det hur man fungerar i ett medarbetarlag. Men man får problem när man som enskild präst eller anställd gör saker förbi kyrkoherdens anvisningar. För kyrkoherden är ansvarig för vad som sker i församlingen när det gäller gudstjänst, predikan, förrättningar och dit också konfirmationen hör. Det ansvaret kan inte flyttas över till någon annan.

Åstrand understryker också allt måste ske med öppna kort i konfirmandarbetet.

– Vi har inte rätt att uttrycka att vi gjort saker diskret utan att konfirmanderna och deras föräldrar vet det.

Efter konfirmationsmässan gjorde Mikael Busck-Nielsen en uppdatering på sin privata Facebookprofil om att han utfört en ytterst diskret smörjelse av ungdomarna.


Vad händer nu? Är det en så stor förseelse att den föranleder disciplinära åtgärder?

– Det har vi inte bedömt ännu. Det är en fråga mellan kyrkoherden, mig och domkapitlet. Det är under utredning och bedömning. Det påtagliga är nu förhållandet mellan kyrkoherden och Busck-Nielsen. Där behöver relationen återställas, säger Åstrand.

Martina Harms-Aalto som är församlingsrådets viceordförande ser mycket allvarligt på det skedda.

– Innan jag vet mer så kan jag inte säga vad församlingsrådet kommer att vidta för åtgärder, säger hon.


Varför ser du allvarligt på det?

– Jag vill sätta mig in i både vad avsikten med smörjelsen har varit och hur förverkligandet av den de facto uppfattas och kan tolkas. Jag ser inte någon annan lösning än att församlingsrådet måste behandla den här frågan.

Johan Sandberg


Insamlingen Gemensamt Ansvar som inleddes i februari riktar i år in sig på att förebygga överskuldsättning bland finländare. Många skuldsatta har tagit kontakt. 23.3.2012 kl. 11:11

Matteuspassionen Stabat Mater Lyran Akademen Jubilate Påsk. – Även om det är frågan om komplicerade verk så är musiken i sig inte svår. 22.3.2012 kl. 14:46

Ett privatägt flygfält riskerar att decimera antalet vindmöllor som planeras på Karleby kyrkliga samfällighets marker i Kannus. 22.3.2012 kl. 13:04

I dag firas den internationella vattendagen. Målet med dagen är påminna människor om att vatten är en viktig naturtillgång och att försvara deras rätt till rent vatten. 22.3.2012 kl. 07:00

Lillkyro församling ska bli självständig församling inom Vasa kyrkliga samfällighet vid kommunsammanslagningen. Det föreslår styrgruppen som förbereder strukturförändringen inom samfälligheten. 22.3.2012 kl. 07:33

Fasta ekonomi välja mat. Liisa Mendelin "fattigdomsfastar" 40 dagar på minimal ekonomi. 21.3.2012 kl. 15:49

Med en svensk påsk-app för smarttelefoner kan man följa Jesus under påsken. 20.3.2012 kl. 17:00

Teologie doktor Björn ”Nalle” Öhman valdes igår till ny kyrkoherde i Åbo svenska församling. 19.3.2012 kl. 12:59

Koptiska kyrkan Shenuda Egypten. Krävande uppgifter väntar kopternas nya ledare i post-Mubaraks Egypten. 19.3.2012 kl. 13:08

Brödsöndag Midfastosöndag. I dag är det brödförsäljning i många församlingar. 18.3.2012 kl. 00:00

st patrick Irland. I dag firar irländarna sitt helgon. 17.3.2012 kl. 00:00

Den anglikanska kyrkans andlige ledare Rowan Williams går tillbaka till katedern. 16.3.2012 kl. 17:43

Nelson Mandelas förtrogne. Kritikern med humor och hjärta. Rättvisans försvarare. 16.3.2012 kl. 16:47

Gud 50 tv-gudstjänst Ralf Karlsson. Finlandssvenska tv-gudstjänster firade 50 år. 16.3.2012 kl. 16:00

kyrkhelg. Olof Edsinger är gästtalare på Kyrkhelg Syd i Helsingfors. Han ska tala om bland annat Guds helighet. 16.3.2012 kl. 09:11

dokumentär. En kvinna mördas. Barnflickan fälls för dådet, kvinnans man för anstiftan. Allt sker i en by i Sverige där församlingen väntar på att Jesus ska komma tillbaka, eftersom deras pastor är Kristi brud. I två år undersökte journalisterna Anton Berg och Martin Johnson vad som egentligen hände i Knutby. 3.4.2021 kl. 14:25

livet. Evas Roos mammas plötsliga död, när Eva var bara tio år gammal, satte djupa spår i henne. 1.4.2021 kl. 04:53

tro. Ibland är patienten mycket svag, sedan piggnar den till. Tua Forsström och Sofia Torvalds möttes i ett samtal om hur deras tro klarat av sorg och uteblivna bönesvar. 2.4.2021 kl. 07:24

Kristinestad. Vad är öramössor och ”mörksondagan”? Annina Ylikoski berättar om folkdräkter och om hur påskens traditioner vuxit fram. 31.3.2021 kl. 14:01

Påsk. – Som människa och sångare har jag upplevt en enorm rikedom genom att ta del av påskens musikverk, säger Sören Lillkung. 31.3.2021 kl. 13:05