Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola känner sig pirriga och ivriga inför premiären imorgon, den 30 juni.

"Jag hoppas alla tar danssteg på väg till bilen!"

sommarteater.

När församlingens ungdomsarbetsledare står på scen kan han plötsligt vara rebell, medan församlingens barnledare driver en bar. Christer Romberg och Mikaela Ståhl-Kokkola sjunger och dansar i Raseborg i sommar. – Vi gör egentligen samma sak som på jobbet: njuter av musik och gemenskap, säger de.

29.6.2022 kl. 19:30

Till vardags jobbar Christer Romberg som ungdomsarbetsledare i Sibbo svenska församling, medan Mikaela Ståhl-Kokkola är barnledare i Kyrkslätts svenska församling.

Men i sommar kommer båda att stå på scen i Broadway-musikalen All shook up vid Raseborgs sommarteater. Det känns både pirrigt och underbart.

– Jag tänkte att jag måste testa någonting nytt, jag behövde något efter den långa coronatiden. Jag gick på audition, jag fick en roll – och sen var jag tvungen att kolla på Youtube vad jag riktigt skulle vara med om! säger Mikaela Ståhl-Kokkola.

I sommar ska hon spela Sylvia, som driver en bar där det händer ett och annat. Christer Romberg spelar Chad – en kille som åker på motorcykel in i en stad och ställer till med saker.

– Det ska vara roligt att spela en bråkstake! I riktiga livet är det ganska tvärtom, säger Christer Romberg.

Båda två längtar efter att stå på scen och sjunga efter en lång period av coronaisolering. De poängterar att All shook up inte är något man lär sig i en handvändning.

– Jag skulle våga påstå att det här är bland det mest utmanande och krävande som Raseborgs sommarteater någonsin gjort. Det är ett Broadway-arrangemang och vi är en amatörteater. Det krävs jättemycket av ensemblen, av alla. Det är en jättekrävande pjäs, säger Romberg.

– Vi kommer att ro det iland, men det är ett maffigt paket.

Mikaela Ståhl-Kokkola övar stämmor med hjälp av stämfiler som kapellmästaren fixat åt dem – hon känner sig inte så säker på att läsa noter.

– Jag har märkt att det är utmanande av öva koreografi skilt och sångerna skilt. Sen när man ska sätta ihop dem är det inte så lätt längre, säger hon.

– Men jag har lärt mig att ha lite mer nåd för mig själv. Kanske det viktiga är att jag sjunger någonting och inte sjunger falskt – det behöver inte vara perfekt.

Bara människor allihopa

Som ungdomsarbetsledare är Christer Romberg van vid att vara med på konfirmandläger och barnläger om somrarna. Också Mikaela har flera lägerveckor inprickade i Kyrkslätt. Den här sommaren har pusslet varit extra krävande eftersom det också gällt att få in övningar och föreställningar i Raseborg.

– Jag tycker mycket om läger. Det är så tydliga ramar: en början och ett slut, och däremellan får du uppleva en massa roliga saker. Det känns likadant med den här produktionen, säger Christer Romberg.

Mikaela Ståhl-Kokkola säger att gemenskap och musik är något som svetsar samman människor också på hennes arbetsplats – liksom nu på scen. De vill båda normalisera det att de jobbar i församling – klart en församlingsanställd kan vara med i en musikal!

– Det finns kanske förhandsuppfattningar om oss som jobbar i kyrkan. Men vi är ju bara människor allihopa, säger Christer Romberg.

Han avslöjar också att musikalen slutar med kyrkbröllop för flera av dem som är med.

Danssteg på väg till bilen

Mikaela Ståhl-Kokkola hoppas att de ska kunna förmedla den glädje och energi de själva känt under repetitionerna vidare till alla som ser pjäsen.

– Jag hoppas att de ska få känna av samma glädje, och kanske ta några danssteg på väg till parkeringen.

– Jag kompar Mikaela fullständigt, säger Christer Romberg.

– Det här är första sommaren efter flera tunga coronaår. Vi vill dela glädjen över att livet segrar.

Premiär blir det i slutet av juni, och sista föreställningen spelas den 7 augusti. På bara en dryg månad är allt över.

– Hela våren har jag njutit av att få repetera och träffa människor och vara social. Och av att lära mig nya saker. Jag kan inte dansa, säger Christer Romberg.

Själv har han spelat och sjungit i Raseborg en gång tidigare, för åtta år sedan. Mikaela Ståhl-Kokkola har aldrig spelat sommarteater förr.

– Jag har tyckt om musiken och gemenskapen. Jag har fått mycket förståelse och uppmuntran också av mina kolleger i församlingen i Kyrkslätt. De säger att de ska komma till Raseborg med stora plakat och skyltar och ha picknick innan! säger hon.

Sofia Torvalds


Ett uppdrag i församlingens missionsdirektion gav Kristina Örn i Närpes en nytändning i sin vandring med Gud. Hennes tro blev både starkare och mera betydelsefull. 7.2.2014 kl. 14:47

Sofia Torvalds. Kyrkpressenredaktören Sofia Torvalds har fått ett av Svenska litteratursällskapets pris för sin bok Hungrig. 5.2.2014 kl. 18:00

Göran Skytte. Likgiltighet, Jante och minoritetssammanhållning. KP:s Inkastare Göran Skytte efterlyste respons på varför en finlandssvensk tiger. Det krävdes tydligen en rikssvensk för att få svaren att börja välla in. 5.2.2014 kl. 10:18

KP. I februari ordnar Kyrkpressen skrivar- och fotokurser i Österbotten för att inspirera blivande redaktörer till nysatsningen med lokala Insidan. 5.2.2014 kl. 10:14

övergrepp. Nordiska biskopen Christian Alsted säger att metodistkyrkans interna utredning om de sexuella övergreppen lades ner för tidigt, och tar själv på sig ansvaret för att så skedde. 3.2.2014 kl. 14:56

I torsdags berättade Nina Wredlund i Västra Nyland hur en församlingsungdomsledare förgrep sig på henne för 35 år sedan. Biskopen stöder hennes krav på system för att anmäla trakasserier. 31.1.2014 kl. 19:11

Minska inte antalet allmänbildande kurser i gymnasiet. Det anser Kyrkostyrelsen i sitt utlåtande till Undervisningsministeriet. 30.1.2014 kl. 07:00

katriina lehelmä. När Katriina Lehelmä berättar om sitt liv har åhöraren orsak att ömsom förundras och ömsom förskräckas. Genom berättelsen om övergrepp, droger och mörker går Guds omsorg som en glimmande tråd. 30.1.2014 kl. 07:00

Instagram. Tyck till inför församlingsvalet – vinn biobiljetter. KCSA och Församlingsförbundet engagerar unga med instagramkampanj. 28.1.2014 kl. 08:33

kyrkoherdeval. Församlingsrådet i Joensuu vill välja kyrkoherde med indirekta val. Domkapitlet i Kuopio stift förväntas ta ställning till anhållan på fredagen. 28.1.2014 kl. 08:29

UK. Didrik ”Didde” Svahn har avslöjat för Kyrkpressen hur han blivit så bra på pausgymnastik. 25.1.2014 kl. 10:57

Därför tycker Erika Forsblom att UK är bättre än på länge. 25.1.2014 kl. 12:16

UK. Solidaritet lyftes fram som slagord i diskussionen om en vegetarisk dag på Ungdomens kyrkodagar. 25.1.2014 kl. 10:48

UK 2014. Ett av de konkreta förslagen i diskussionen om församlingsvalet på UK kom av Ida-Maria Sola. Hon lyfte fram att ett alternativ kunde vara att ordna röstningsmöjlighet i gymnasier och yrkesskolor. 24.1.2014 kl. 17:21

UK. På fredag morgon valdes Ylva Vikström från Åbo till ordförande för Ungdomens kyrkodagar. 24.1.2014 kl. 10:09

CORONAPASS. Att kräva ett coronapass av konsertbesökare i kyrkan är inte uteslutet. Men utgångspunkten är att gudstjänster och förrättningar är öppna för alla. 10.11.2021 kl. 15:45

Nekrolog. Ungdomsarbetsledare Kjell Lönnqvist saknas av familj, vänner, kolleger och ungdomar. Han gick bort i mitten av september. Kyrkoherderde Camilla Ekholm i Sibbo svenska församling har skrivit en nekrolog. 9.11.2021 kl. 13:48

Kyrkodagarna. Britta Hermansson från Sverige talar på kyrkodagarna på Åland den 12–14 november. – Jag vill alltid utgå från den plats där vi möts och känner igen våra egna liv. 8.11.2021 kl. 17:20

HÖSTDAGARNA. Höstdagarna pågår som bäst i Toijala och har samlat 400 ungdomar. 6.11.2021 kl. 13:20

kaplansval. Ett enhällig kapellråd valde igår kväll Janette Lagerroos till ny kaplan i Houtskär. – Jag är jätteglad att jag fick jobbet, säger hon. 4.11.2021 kl. 14:27